Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Němci či domácí Francouzi. Na koho také mohou na Euru narazit Češi

Čeští fotbalisté se radují z vítězství v Lotyšsku a postupu na EURO 2016 do Francie. | foto: Reuters

8 2015
Až se 12. prosince v Kongresovém paláci v Paříži bude losovat závěrečný turnaj mistrovství Evropy ve fotbale, české národní mužstvo s největší pravděpodobností bude ve druhém výkonnostním koši. To znamená, že do skupiny dostane nejspíš jednoho z favoritů.

Evropský šampionát zná čtyři účastníky: pořadatelskou Francii, Anglii, Česko a Island. V úterý večer mohou přibýt Slováci, pak by téměř jistotu měli i Španělé. Slavit mohou i Rakousko a Švýcarsko.

Šampionát se poprvé v historii hraje se 24 účastníky, před losem budou mužstva rozdělená do čtyři košů po šesti, turnaj tak bude mít šest skupin po čtyřech. Do osmifinále postoupí první dva z každé skupiny a čtyři nejlepší týmy ze třetích míst.

Složení do košů určí speciální žebříček, do něhož se započítávají výsledky posledních tří kvalifikací: Euro 2012, MS 2014 a Euro 2016. Zohledňují se výhry, remízy, porážky, vstřelené i inkasované góly. Pořadí reprezentací si můžete prohlédnout na www.footballseeding.com.

Francie jako pořadatel je nasazená do pozice A1. V prvním koši, jehož definitivní složení určí až říjnová utkání, budou obhájci zlata Španělé, pokud postoupí. Nasazení neunikne ani posledním mistrům světa Němcům, kteří žebříček vedou. O postup však také ještě musí zabojovat.

Složení košů podle současného žebříčku

1. koš: Francie, Španělsko, Německo, Nizozemsko, Belgie, Portugalsko
2. koš: Itálie, Anglie, Švýcarsko, Česko, Chorvatsko, Bosna a Hercegovina
3. koš: Dánsko, Ukrajina, Rusko, Rakousko, Rumunsko. Švédsko
4. koš: Maďarsko, Polsko, Irsko, Norsko, Slovensko, Island

K účasti na šampionátu mají blízko Wales a Severní Irsko, které v případě postupu budou ve 4. koši. Případně další týmy, které mohou vzejít z baráže, pokud se do ní dostanou: Turecko, Černá Hora, Estonsko, Slovinsko, Izrael, Skotsko či Finsko.

Pokud postoupí, bude v prvním koši i Belgie a Portugalsko. Obě země mají do Francie výrazně nakročeno.

A kdo bude ten šestý? Zatím tam patří Nizozemsko. Jenže ve skupině A, z níž si přímý postup zajistily už Česko a Island, jsou Nizozemci až na čtvrtém místě. Aby se dostali alespoň do baráže, tak v říjnových zápasech musí získat o tři body víc než Turecko.

Pokud to Nizozemci nezvládnou, o čemž může rozhodovat i závěrečný souboj s Českem, posunula by se do prvního koše Itálie, ale ta ještě v Ázerbájdžánu a hlavně doma proti Norsku bude muset zabojovat.

Pozor, složení košů pro los ještě není definitivní. Češi teoreticky mohou klesnout do třetího koše.

Pokud by se nasazovalo podle současných výsledků, Češi ve skupině nenarazí na zmíněnou Itálii, dále pak na Anglii, Švýcarsko, Chorvatsko a Bosnu. Jenže Chorvaté jsou zatím jen na barážové pozici a Bosna ani tam.

Ve třetím koši jsou Dánsko, Ukrajina, Rusko, Rakousko, Rumunsko a Švédsko. I pro ně platí, že nejdřív musí postoupit a stejně tak se mohou posunout do druhého či klesnout do čtvrtého koše.

V posledním koši jsou podle pořadí momentálně Maďarsko, Polsko, Irsko, Norsko, Slovensko a Island. Tento seznam však zdaleka není konečný, protože na šampionát míří i země, které jsou v žebříčku níž. To platí především pro Wales a Severní Irsko.

Minimálně baráž neunikne Albánii, o dodatečnou šanci na účast se ještě poperou Turecko, Černá Hora, Estonsko, Slovinsko, Izrael, Skotsko a Finsko.

Šampionát se uskuteční od 10. června do 10. července v devíti francouzských městech a na deseti stadionech: Paříž (St. Dennis, Park Princů), Lille, Lens, Lyon, St. Etienne, Bordeaux, Nice, Marseille a Toulouse.

Autor:


Česká spořitelna, a.s.
Náborová podpora pro region Severozápadní Čechy

Česká spořitelna, a.s.
Středočeský kraj
nabízený plat: 20 000 - 24 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze