Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


FIFA oznámila koše pro los MS. V nejistotě žije devět evropských týmů

Francie je jedním z týmů, které před losem mohou být zařazeny do 2,. koše. | foto: Reuters

3 2013
Na důležitou otázku ještě není odpověď. Mezinárodní fotbalová federace FIFA neoznámila, který z evropských týmů při pátečním losu mistrovství světa 2014 bude ve 2. koši společně s pěti africkými a dvěma jihoamerickými týmy, neboť ve čtvrtém "evropském" koši už na něj nezbude místo.

Na tiskové konferenci v Costa do Sauipe v Brazílii generální sekretář FIFA Jérome Wacke oficiálně oznámil rozdělení do košů pro páteční los, který se uskuteční od 17 hodin středoevropského času.

Dvaatřicet účastníků bylo rozděleno do čtyř košů podle regionálního hlediska. Los určí osm čtyřčlenných skupin, z nichž dva nejlepší postoupí do osmifinále.

První koš obsadí nasazené týmy: pořadatel Brazílie a sedm nejlépe postavených zemí v žebříčku FIFA z říjnového pořadí: Argentina, Kolumbie, Uruguay, Belgie, Německo, Španělsko a Švýcarsko.

Brazílie bude hrát ve skupině A, ostatní určí los.

V jedné skupině nemohou být dva týmy z jedné kvalifikační zóny s výjimkou dvou evropských mužstev.

V druhém koši je pět afrických týmů a zbylá jihoamerická mužstva Chile s Ekvádorem. Těchto sedm zemí doplní jeden celek z Evropy, což FIFA určí před samotným losovacím aktem.

Tento Evropan bude mít jistotu, že nebude nalosován k nasazeným evropským soupeřům, protože v jedné skupině mohou být maximálně dvě mužstva z Evropy. Čili pokud se jím stane Anglie, jistě nenarazí na Belgii, Německo, Španělsko a Švýcarsko. Anglie pak dostane jednoho z osmi evropských celků ze 4. koše.

Je rovněž zřejmé, že Chile s Ekvádorem nepůjdou proti jihoamerickým týmům z prvního koše, čili nenarazí na Brazílii, Argentinu, Uruguay a Kolumbii. Jejich soupeřem bude jeden z nasazených Evropanů.

Třetí koš patří postupujícím z Asie a ze Severní a Střední Ameriky.

Světový šampionát odstartuje 12. června 2014, v zahajovacím duelu v Sao Paulo od 22 hodin středoevropského času vyzve Brazílie dosud neznámého soupeře. Nový šampion bude korunován před půlnocí 13. července v Riu de Janeiru.

1. koš
Brazílie, Argentina, Kolumbie, Uruguay, Belgie, Německo, Španělsko, Švýcarsko

2. koš
Alžírsko, Pobřeží slonoviny, Nigérie, Kamerun, Ghana, Chile, Ekvádor

3. koš
Japonsko, Jižní Korea, Austrálie, Irán, USA, Mexiko, Honduras, Kostarika

4. koš
Bosna a Hercegovina, Chorvatsko, Anglie, Francie, Řecko, Itálie, Nizozemsko, Portugalsko a Rusko

Poznámka: Jeden z evropských týmů ze 4. koše půjde před losem do 2. koše.

Autor:


Témata: Anglie, los, FIFA
Najdete na iDNES.czmobilní verze