Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Česko bude při losu Eura ve druhém koši, vyhne se Belgii nebo Švédsku

Brankář Petr Čech bude i v příští kvalifikaci klíčovým mužem české fotbalové reprezentace. | foto: Reuters

24 2014
Česká fotbalová reprezentace bude při losu kvalifikace mistrovství Evropy 2016 (neděle 23. února v Nice) ve druhém výkonnostním koši. Určitě tak nenarazí na Belgii, Švédsko nebo Dánsko.

Česko je ve druhém výkonnostním koši spolu s Ukrajinou, Chorvatskem, Švédskem, Dánskem, Švýcarskem, Belgií, Maďarskem a Irskem. Na těchto osm zemí tedy určitě nenarazí.

V jednotlivých skupinách kvalifikace bude vždy po jednom týmu z každého výkonnostního koše. Vznikne tak osm šestičlenných skupin a jedna pětičlenná (v šestém koši je jen osm týmů).

Evropská fotbalová unie UEFA zveřejnila rozdělení do košů na svých internetových stránkách. Losování proběhne v neděli 23. února v Nice. Šampionát v roce 2016 uspořádá Francie.

Rozdělení do košů
1. koš2. koš3. koš4. koš5. koš6. koš
Španělsko, Německo, Nizozemsko, Itálie, Anglie, Portugalsko, Řecko, Rusko, Bosna a HercegovinaUkrajina, Chorvatsko, Švédsko, Dánsko, Švýcarsko, Belgie, Česko, Maďarsko, IrskoSrbsko, Turecko, Slovinsko, Izrael, Norsko, Slovensko, Rumunsko, Rakousko, PolskoČerná Hora, Arménie, Skotsko, Finsko, Lotyšsko, Wales, Bulharsko, Estonsko, BěloruskoIsland, Severní Irsko, Albánie, Litva, Moldávie, Makedonie, Ázerbájdžán, Gruzie, KyprLucembursko, Kazachstán, Lichtenštejnsko, Faerské ostrovy, Malta, Andorra, San Marino, Gibraltar

Kvalifikace o postup na Euro, která začne letos v září a skončí na podzim 2015, bude první velkou výzvou pro nového trenéra českého národního týmu Pavla Vrbu. Ten ještě na podzim úspěšně vedl Viktorii Plzeň.

Los mu může určit přetěžké soupeře, ale i relativně schůdnou skupinu. Takhle by například mohla vypadat zapeklitější varianta: Španělsko, Česko, Srbsko, Černá Hora, Island, Kazachstán.

A takto naopak ta jednodušší: Rusko, Česko, Slovensko, Estonsko, Kypr, Gibraltar.

Na mistrovství Evropy postoupí nejlepší dva týmy z každé skupiny. Přímý postup si zajistí také nejlepší tým ze třetích míst. Zbylá mužstva na třetích příčkách půjdou do baráže.

Euro v roce 2016 bude hrát poprvé v historii 24 týmů. Doteď to bylo šestnáct mužstev. Francie jako pořadatel má účast jistou bez kvalifikace. Hrát bude v jedinné pětičlenné skupině, ale její výsledky se počítat nebudou.

UEFA oznámila, že z politických důvodů nemůže hrát Španělsko proti Gibraltaru, který čeká historicky první kvalifikace, a nesmí dojít ani na souboj Ázerbájdžánu a Arménie. Naopak Rusko s Gruzií v jedné skupině být může.

Autor:


Témata: Anglie, Baráž, Nice, UEFA
Najdete na iDNES.czmobilní verze