Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Rosický favorizuje Seveřany a Irsko se Skotskem

11 2002
Praha - Pro pořádání fotbalového mistrovství Evropy v roce 2008 si málokdo dovede představit nad jen společnou kandidaturu Řecka s Tureckem, dvou značně znepřátelených zemí. Jinak si čeští legionáři myslí, že tento vrcholný turnaj by mohl proběhnout s úspěchem kdekoli. Dále totiž podaly společnou kandidaturu severské země Švédsko, Finsko, Norsko a Dánsko, dále Rakousko se Švýcarskem, Irsko se Skotskem, Bosna a Hercegovina s Chorvatskem. Samostatně se o pořadatelství tohoto šampionátu ucházejí Rusko a Maďarsko.

Výkonný výbor Evropské fotbalové unie (UEFA) rozhodne o pořadatelství mistrovství Evropy 2008 tento čtvrtek ve švýcarském Nyonu.

Erich Brabec, obránce Dynama Moskva, si dokáže představit, že se fotbalová Evropa v létě roku 2008 přestěhuje do Ruska. I když poprvé o kandidatuře slyšel až před několika dny v Čechách.

"V Rusku se o tom vůbec nemluví, ale nemám obavy, že by nedokázali připravit výborný turnaj," řekl. Tři stadióny podle jeho mínění už teď odpovídají nejpřísnějším kritériím. "Například moskevský Lokomotiv - to je skutečná supertřída. V Lužnikách je teď sice umělý povrch, ale vrátit tam trávník by asi nebyl problém," vypočítal Brabec klady ruského projektu.

Společná kandidatura Rakouska a Švýcarska se zamlouvá Jiřímu Rosickému, oblékajícímu dres Bregenzu. "Já bych Rakušanům šampionát přál, ale překážkou asi budou stadióny. Ne, že by neměli nové arény, ale ať vezmu Štýrský Hradec, Innsbruck, nebo Salcburk, tak pokaždé jde o hlediště s podobnou kapacitou jako v Praze na Spartě. A to asi bude pro pořádání mistrovství Evropy málo," vidí nedostatek na rakouské straně.

Podporu však prý má fotbalová kandidatura na všech stranách. Rakouský tým momentálně jen vzpomíná na zašlou slávu a stojí ve stínu klubů. Uspořádání evropského šampionátu by bylo obrovskou motivací a i reprezentační trenér Hans Krankl tvrdí, že za pár let vybuduje
špičkový tým.

Tomáš Rosický z Borussie Dortmund by měl být v roce 2008 v nejlepších letech, a tak ho čtvrteční volba pochopitelně obzvlášť zajímá. Nejlepší vyhlídky mají v jeho očích skandinávské země a ostrovní dvojblok Irsko - Skotsko.

"O tom, že je fotbal na britských ostrovech obrovským fenoménem, nemusím ani mluvit. Ale jako pořadatelé by určitě výborně obstáli i Seveřané, i když s tamními stadióny nemám vlastně žádné osobní zkušenosti," označil své favority. Méně šancí naopak dává Řecku s Tureckem, byť by tam asi bylo nejživější fotbalové prostředí.

Podobné mínění vyslovil i Jaroslav Drobný, který chytá za řecký klub Panionios Atény. "Nedokážu si vůbec představit, že by se tady podobná akce mohla uskutečnit," divil se upřímně řecko-turecké kandidatuře. A nejde prý ani tak o stadióny. Pět z nich totiž má být kompletně zrekonstruováno kvůli olympiádě v roce 2004.

"Slibují, že budou i další, jenže tady je všechno nějak pomalejší," nevěří příliš modernizaci fotbalových stánků. Největší problém by však podle něj představovala samotná společná kandidatura s Tureckem. "Je mezi nimi pořád velké napětí. Jak na sebe jdou kluby z obou zemí, tak je hned oheň na střeše," nechápe Drobný, jak se někdo může domnívat, že společný turnaj může obě země usmířit.

Maďarské stadióny dobře zná Luboš Kozel hrající za Dószu Újpest. "Pro Maďary je to velká šance na zviditelnění a věřím, že kdyby šampionát získali, tak by jej uspořádali na odpovídající úrovni," řekl bývalý hráč pražské Slavie. Organizátoři prý plánují výstavbu osmi zcela nových stadiónů s kapacitou 30 až 50 tisíc diváků.
 
"Hodně tím žijí, v novinách se o tom pořád píše a od vlády už mají příslib, že dá peníze na výstavbu," všiml si Kozel a vůbec nepochybuje, že Maďaři tak obrovský projekt stihnou včas. Dokládá to i na příkladu: "V březnu bude v Budapešti otevřena nejmodernější hala ve střední Evropě pro dvaadvacet tisíc diváků. A postaví ji za necelý rok."

Šéf UEFA Lennart Johansson si prohlíží nabídky jednotlivých zájemců na pořádání mistrovství Evropy 2008

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze