Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Rooney: Dělám svůj džob. Nic dalšího

29 2006
Bühlertal - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Stačilo, aby se podrbal za uchem a fotografové na něj v okamžiku pálili jako z kulometu: cvak, cvak, cvak. Wayne Rooney sice na mistrovství světa ještě neskóroval, přesto zůstává hlavní postavou Anglie. Pro fanoušky je větší hvězdou než kapitán David Beckham.

Když se 20letý útočník Manchesteru United žene za míčem, tribuny šílí: "Roooooooo-ney."

Zlomené kůstky v nártu se zázračně rychle vyléčily a mimořádný talent od liverpoolských doků je zpátky.

Rooney se každým zápasem lepší a sobotní čtvrtfinále proti Portugalsku může být vrcholem. Zvlášť když si vzpomene, jak proti stejnému soupeři trpěl před dvěma lety.

Na mistrovství Evropy 2004 zářil, jenže ve čtvrtfinále s Portugalskem si zlomil zánártní kůstky poprvé a Anglie nešťastně vypadla po penaltovém rozstřelu: "Jak říkám, bude to úplně jiný zápas, a jak říkám - doufám, že i s jiným výsledkem."

Každou větu na tiskové konferenci začínal slovním spojením You know, což se dá do fotbalové češtiny přeložit Jak říkám. Za 10 minut to použil snad stokrát: "Jak říkám, mistrovství Evropy už je dávno pryč. Jak říkám, nečekejte od Anglie žádnou odvetu."

Opravdu nebudete mít na zápas s Portugalskem zvláštní motivaci? Můžete se pomstít za vyřazení z Eura.
Uběhlo už 24 měsíců, zklamání přebolelo. I mužstvo je jiné, mladší a řekl bych, že i lepší než tehdy na mistrovství Evropy.

Na co tedy myslí Anglie?
Na vítězství, na postup. Jako vždycky. Chceme dojít do finále.

Když jste si 28. dubna zlomil nohu, málokdo věřil, že se stihnete vyléčit. Byl jste hodně frustrovaný?
Já věřil. Spousta lidí se o mě perfektně starala, fyzioterapeuti, doktoři. Jen na nich záleželo, jestli to stihnu. Udělali skvělou práci. Když jsem pomalu začal běhat, bylo mi jasné, že si na mistrovství zahraju.

Jak se cítíte dnes?
Výborně. Každým tréninkem, každým zápasem se cítím líp. Jsem rád, že můžu pomáhat. Zatím jsem zvládl tři zápasy a jsem šťastný.

Anglie hrává s pěti záložníky a vy v útoku bojujete osamocený. Nechtěl byste spíš hrát na dva útočníky, abyste měl větší podporu?
Záleží na trenérovi. Když jsem sám, čeká mě víc práce, musím bojovat o spoustu míčů. Ale nestěžuju si. Mám svůj džob a toho si všímám, nic dalšího mě nezajímá.

I když jste postoupili do čtvrtfinále, pořád musíte snášet kritiku.
Když hrajete za Anglii, jste pod tlakem vždycky. Je tu 23 mužů, kteří jdou za jedním cílem. Sice si nevytváříme tolik šancí, ale dáváme góly, které nám stačí k tomu, abychom postupovali.

To vám stačí?
Stačí. Máme výsledky a to je hlavní. S výsledky získáváte sebevědomí a pak jste silnější. Víte?

Nemyslíte, že se nezaujatí diváci ve čtvrtfinále obrátí proti Anglii?
I kdyby, tak pořád máme skvělé fanoušky, kteří za námi budou stát pořád. Až do konce.

Kdy na turnaji vstřelíte první gól?
Budu se snažit, abych se trefil už teď v sobotu. Ale když předvedeme stejné představení a stejný výsledek jako v osmifinále proti Ekvádoru, budu šťastný. I výhra 1:0 na postup stačí.

Jaký máte vzkaz pro portugalského záložníka Cristiana Ronalda, se kterým hrajete v Manchesteru?
Vzkaz? Žádný. Bude hezké, když se na hřišti potkáme. Cristiano je výborný fotbalista a prima kluk. Ale postoupit může jen jeden. A budu to já. Doufám.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze