Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ronaldo versus Pelé: averze hvězd

28 2006
Dortmund - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Z tisíců hráčů z nejúspěšnější fotbalové země toho právě oni dokázali na světových šampionátech nejvíc. Oba se stali legendami. Paradoxem je, že dva brazilští fotbalisté, kteří nejzářivěji vstoupili do historie světových turnajů, se nemají rádi.

Pelé, nejmladší autor gólu a také asi nejlepší hráč dějin mistrovství světa, nevynechá téměř žádnou příležitost, aby se do Ronalda navezl.

Ronaldo, nejlepší střelec všech turnajů, mu invektivy vrací.

Zvláštní je vztah dvou brazilských ikon.

"Pelé plácá hlouposti," prohlásil Ronaldo nedávno. "Třeba když říkal, že Afričané vyhrají šampionát ještě do konce minulého tisíciletí."

Včera se Brazílie i díky Ronaldově trefě postarala o to, že Afričané nesplní Pelého věštbu ani se šestiletým zpožděním. Ronaldo a spol. vyřadili Ghanu, posledního zástupce "černého" kontinentu. Pelé po vítězství jásal na tribuně a ihned krajanům gratuloval. Pokud tým Brazílie vyhraje šampionát, obejme jistě nadšeně i Ronalda.

Bude se u toho přemáhat? Vypadá to, že mu útočník leží v žaludku. Když před pár dny Pelé mluvil o mužstvu Brazílie, mimo jiné řekl: "Jestli mohu něco našemu trenérovi poradit, pak následující – pokud je v týmu problém s kondicí hráčů, měl by v sestavě udělat změny."

Byla to jasná narážka na Ronalda, o němž kouč Parreira mluví jako o nenahraditelném, přestože má jeho baculatá postava daleko k ideálu fotbalisty. Pelé však nejspíš souhlasí s hanlivou přezdívkou El gordo čili tlouštík, kterou brazilský střelec má.

Před šampionátem Ronaldo několik kilo shodil, ale stále jsou na něm vidět kondiční problémy. Může za to jarní zranění, také však hráčův sklon ke špatné životosprávě. "Hamburgery," odpověděl jednou Ronaldo bezelstně, když byl dotázán na nejoblíbenější jídlo.

A od toho se odpichuje Pelého kritika. Staví se do role, že peskuje z ušlechtilých pohnutek, takřka v národním zájmu, neboť tím je pro Brazílii fotbalový úspěch. "Ronaldo by mohl být ještě lepší, kdyby se nerozptyloval věcmi mimo fotbal," tvrdí Pelé. Kromě náklonnosti k jídlu se mu nelíbí ani příliš velká záliba Ronalda v ženách, což mu prý také škodí.

Zní to poněkud zvláštně, když Pelé vyčítá komukoliv, že ho těší společnost krásných žen. Sám byl v minulosti vyhlášeným milovníkem, prošel několika manželstvími. "Pelému bychom neměli věnovat žádnou pozornost," vyzval popuzený Ronaldo. "Doufám, že se z něj nestává zahořklý stařík trousící kolem sebe pitomosti."

Kde se vlastně vzala vzájemná nevraživost? Vždyť v dobách, kdy začínal, měl Ronaldo jediný idol. "Pelé," přiznával s respektem. Žádný jiný brazilský fotbalista nebyl také tak často k Pelému přirovnáván. V zemi, kde se co chvíli podle předčasně nadšených zvěstí objeví "nový Pelé", se o Ronaldovi v téhle souvislosti mluvilo jednoznačně nejdéle.

Žádný jiný fotbalista z Brazílie také nedal na mistrovství světa víc branek než ti dva. Dvanáct zásahů Pelého vyrovnal Ronaldo na minulém turnaji před čtyřmi lety v Asii, na tom nynějším je překonal. Téměř žádný fotbalista také není v Brazílii tak populární. Pelé stále požívá velké úcty a dresy s Ronaldovou devítkou na zádech zase nosí fanoušci obhájce titulu v Německu zdaleka nejvíc.

Možná za averzí stojí právě vzájemná konkurence prostupující věky. Vzdor tomu, že se fotbalisté nikdy nemohli na trávníku potkat. Pelému jako by Ronaldo nikdy nebyl dost dobrý. Na šampionátu 1998 se Ronaldo trefil čtyřikrát a tehdejší kapitán mužstva Dunga o něm básnil: "Pro tým je nepostradatelný. Nejenže střílí důležité góly, ale tím, že si ho soupeř musí speciálně hledět, vytváří větší prostor pro spoluhráče."

Byla to oslavná slova. Co na ně Pelé? "Ronaldo, který bývá odborníky označován za mého nástupce, zůstává své pověsti hodně dlužen," pronesl kysele v průběhu turnaje.

Když Ronaldo tenkrát v prohraném finále nezazářil a později se ukázalo, že nastoupil zdravotně indisponován, podporoval Pelé zřízení speciální komise k vyšetření, co přesně se tehdy stalo. Byla to absurdní scéna, když byl Ronaldo kvůli matnému výkonu ve finále dohnán až před tribunál. Než začal vypovídat, prohlásil trefně: "Je mnoho pravd o brazilském fotbale a tohle je ta moje."

Jaká je skutečná pravda o vztahu Pelého a Ronalda? Vše připomíná příběh žárlivosti mezi otcem a synem. Podezřelé je, že Pelého výtkám už neunikl ani Ronaldinho. "Má ze mě sotva 80 procent," prohlásila legenda sebevědomě.

Buď jak buď, Pelého góly už Ronaldo překonal. A jestli Brazílie turnaj v Německu vyhraje, vyrovná se mu v počtu třech nasbíraných titulů. "To je pro mě obrovská výzva," tvrdí útočník výmluvně.

Autor:


The Baby Gang: Když se vám narodí dvojčata
The Baby Gang: Když se vám narodí dvojčata

Představte si, že jste mladý pár, rozhodnete se pro miminko a narodí se vám dcerka. Po chvíli se shodnete, že by malá měla mít sourozence, ale namísto jednoho jí dopřejete hned tři. A všechny tři naráz

Najdete na iDNES.czmobilní verze