Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ronaldo: rekordní střelec i osamocený trosečník

Brazílie - Ghana: Ronaldo se raduje - Brazilský útočník Ronaldo se raduje poté, co v 5. minutě osmifinálového utkání s Ghanou vstřelil gól. Na mistrovstvích světa to byl jeho patnáctý, čímž se stal rekordmanem. | foto: Paulo Whitaker Reuters

11 2006
Praha - Dal tři góly, stal se nejlepším střelcem v historii mistrovství světa a měl našlápnuto být jednou z hvězd turnaje.Místo toho se brazilský útočník Ronaldo vrátil z Německa s posměchem, nadávkami a jako velký poražený. "Jste ostudou národa," slyšel.

Země, pro kterou fotbal znamená víc než cokoli jiného, měla totiž jediné přání: zlato. Jenže už ve čtvrtfinále ji ostudně potupila Francie.

Kouzelník Ronaldinho ani miláček národa Ronaldo se nedokázali téhle porážce vzepřít.

Zklamali. "Cítím strašlivý smutek. Je to pro mě obrovské zklamání. Všichni jsme čekali, že se dostaneme mnohem dál," říkal Ronaldo po čtvrtfinále.

Mluvil zdrceným hlasem, v očích měl smutek. V tu chvíli už věděl, že se krásný sen rozplynul. Přesto byly pro něj tři týdny v Německu něčím výjimečným.

Vynesly to ho totiž na trůn nejlepšího střelce v historii mistrovství světa. Díky třem zásahům na šampionátu totiž v tabulce překonal německého kanonýra ze 70. let Gerda Müllera.

Teď jich má 29letý Brazilec na kontě patnáct. "Vždycky jsem toužil být nejlepší na světě. Ale je hořké zažívat ten pocit z týmu sám," tvrdil.

Jako by to byl symbolický moment v letošním sladkohořkém Ronaldově příběhu. Už před šampionátem zažíval krušné chvíle. Na jaře si poranil koleno, dlouho nehrál, do optimální formyměl daleko. Když dorazil do brazilského tréninkového kempu ve švýcarském Weggisu, nešlo si nevšimnout, že má nějaké kilo navíc.

Dřel, aby je shodil, rádi si z něj utahovali i spoluhráči. Jenže to neskončilo u vtípku v týmu. Nahlas si ho začala dobírat média, o jeho váhu se dokonce při telefonickém rozhovoru s mužstvem zajímal i brazilský prezident.

Nakonec tajemství kolem jeho váhy prozradil kondiční trenér: Ronaldo prý váží 90,5 kilogramu.

Upřímně: při 183 centimetrech je to dost. Také jeho ospale až líně vypadající hra přidávala kritikům.

"Je nejpomalejší z pomalých," řekl Pelé. "Ronaldo jenom chodí. A pěší fotbal patří do utkání starých pánů," přidal se bývalý brněnský trenér Karel Jarůšek.

Jenže vzpomeňte si na Ronaldův historický gól proti Ghaně. Tehdy rozkmital nohy a rychlostí připomínal pořádně rozjetou mašinu. Pro jeho fanoušky to byl moment, který ukázal, že Ronaldo stále umí.

A v Německu mu spíš chyběly pořádné nahrávky od spoluhráčů. "Ronaldo byl osamocenější než Tom Hanks ve filmu Trosečník," tvrdily i brazilské noviny.

Možná bude mít Ronaldo ještě jednu šanci dokázat, jak na tom opravdu je. Za čtyři roky v Jihoafrické republice bude v Kristových letech a sám říká: "Když o mě bude zájem, budu hrát."

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze