Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ronaldinho a Henry září. Kdo víc?

Ronaldinho - Ronaldinho. | foto: Reuters

10 2006
Praha - Je to jeden z nejkouzelnějších fotbalových klipů. Do podmanivých zvuků jsou na něm sestříhány kousky dvou výjimečných hráčů. V levém okénku čaruje Ronaldinho. V pravém Thierry Henry. Ty šoty jen potvrzují: nad ty dva v současném fotbalovém světě není. "O tom se ani nemusíme bavit," říká internacionál Milan Luhový.

Brazilský záložník a francouzský útočník by měli být největšími hvězdami světového šampionátu, který začíná v Německu už za dva měsíce. Pokud udrží stávající formu, bude na ně báječná podívaná. Ale kdo z nich je víc?

Králové v Parku princů?

K první vzájemné konfrontaci na trávníku může dojít před šampionátem: 17. května ve finále Ligy mistrů. Pokud se Barcelona s Ronaldinhem a londýnský Arsenal s Henrym dostanou ze semifinále, střetnou se o prestižní trofej v pařížském Parku princů.

Jak příznačné místo pro setkání velikánů! Henry je Francouz a Ronaldinho na stejném stadionu před přestupem do Barcelony nastupoval za místní PSG.

"Myslím, že jestli budou v hledišti fanoušci PSG, budou víc fandit Ronaldinhovi," tvrdí český reprezentant David Rozehnal, který hraje v PSG nyní. "Ronaldinha tady pořád milují. Na druhou stranu, celá Francie spoléhá, že ji právě Henry dotáhne na šampionátu k úspěchu."

Bylo by skoro národní tragédií, kdyby Henry z jakýchkoli důvodů nemohl turnaj v Německu odehrát. Brazílie by zase oplakala neúčast Ronaldinha. I bez něj bude hlavním favoritem turnaje, ale už ne tak jednoznačným.

Smíšek versus líná kočka

Při porovnávání šancí, nakolik oba hráči za dva měsíce v Německu zazáří, hraje podstatnou roli síla týmů, za něž nastoupí.

"Ronaldinho má větší příležitost stát se největší hvězdou mistrovství i proto, že má kolem sebe spoustu dalších skvělých fotbalistů," tvrdí Luhový. "Při vší úctě k Francii a Henrymu, v tomhle má Ronaldinho velkou výhodu."

Obklopen Ronaldem, Adrianem, Kaká a spol. může Ronaldinho víc vyniknout.

Francie spoléhá kromě Henryho nejvíc na stárnoucího Zidana. "Ale pozor, Thierry je bezkonkurenčně nejlepší útočník na světě," říká jeho spoluhráč z reprezentace Patrick Vieira.

Má pravdu, Henry je nejlepší útočník planety. Jenže Ronaldinho je nejlepší světový hráč vůbec... "Když se budete ptát na dva nejlepší na světě, bez rozmýšlení řeknu Ronaldinho a Henry. Když se budete ptát na jednoho, bez rozmýšlení Henryho vynechám," říká Luhový.

Stejný názor má většina odborníků. Ronaldinho je na první pohled komplexnější fotbalista než konkurent. Skvělé kličky, výborná kopací technika a živočišná, až dětská radost ze hry. "Ronaldinho nikdy nezestárne," psalo se výmluvně v rozhovoru s Brazilcem na webu FIFA.

Avšak i Henryho je lehké si zamilovat. Jako by ztělesňoval francouzský šarm. Zdánlivě líná a ležérní kočka, která bleskově vystřelí. A ty jeho točivé střely, při nichž naoko ledabyle švihne nohou! Mnozí estéti se nad Henrym rozplývají ještě víc než nad smíškem z Brazílie.

Pokud na sebe Ronaldinho a Henry na mistrovství světa přímo narazí, bude to nejdřív ve čtvrtfinále.

Zkazit tak Ronaldinhovi náladu, přeje si Rozehnal

Paříž, Praha - Je v klubu, kde dřív hrával Ronaldinho. A současně v zemi, za niž nastupuje Henry. David Rozehnal, český fotbalista ve službách pařížského PSG. "Oba jsou skvělí, ale pro mě je jasnou jedničkou Ronaldinho," tvrdí reprezentační obránce. "Rád bych se s ním seznámil osobně."

Kdo je vlastně v Paříži populárnější? Ronaldinho, nebo Henry?
V klubu určitě Ronaldinho. Ti, kdo ho tady pamatují, na něj pořád vzpomínají.

Kdo například?
Třeba maséři. Jednou jsem byl u nich na pokoji, když hrála v televizi Barcelona. Stačilo, aby Ronaldinho cokoli udělal, a bylo to samé "Ó, Roni! Ó, Roni!". Úplně se rozplývali, mluví o něm moc hezky.

Že je to šťastná povaha?
Je na něm vidět, že se stále baví fotbalem, že to nepředstírá. To je mi hrozně sympatické. A takový je prý i v soukromí.

Ale kromě PSG se ve Francii musí víc fandit Henrymu, ne?
On a Zidane mají dotáhnout Francii vysoko. Kdyby Henry na šampionátu chyběl, jako by nám chyběl Pavel Nedvěd. Henry – všechna čest! Ale mou ikonou je Ronaldinho, rád bych se s ním osobně seznámil.

Taková možnost existuje?
Ronaldinho prý do Paříže pořád docela často jezdí, tak snad ano. Byl by to pro mě velký zážitek.

Nebo na něj s Českem můžete narazit na mistrovství světa.
Pak doufám, že mu tu věčně usměvavou náladu zkazíme.

Takže porazíte Brazílii a pak si s Ronaldinhem vyměníte dres?
To je ta nejkrásnější představa!

Autor:


Mercedes Třída E 3,0...
Mercedes Třída E 3,0...

r.v. 2017, naj. 11 545 km, diesel
1 350 360 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.czmobilní verze