Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Podívej se do zrcadla, uplakánku. Ronaldo to za výroky o Islandu schytal

Portugalský útočník Cristiano Ronaldo se diví, jak mohl neproměnit šanci v zápase Eura proti Islandu. Na snímku s islandským brankářem Hannesem Thórem Halldorssonem. | foto: Reuters

16 2016
Pro někoho to byla zlatá slova, jiné kapitán portugalských fotbalistů Cristiano Ronaldo svým hodnocením soupeřů z Islandu po vzájemném utkání pořádně naštval. "Nízkou mentalitu nemají hráči Islandu, ale Cristiano Ronaldo," reagoval komentátor britského deníku The Guardian.

Ronaldo, jeden z nejlepších fotbalistů světa poslední doby, těžce nesl úterní remízu 1:1 v zápase, v němž jeho tým byl herně jasně lepší, ale proti urputně bránícím Islanďanům nevyhrál.

„Když se po zápase radovali z remízy, vypadalo to, jako kdyby vyhráli celé Euro. Ale přitom se nesnažili hrát, ale jen bránili, bránili a bránili. Podle mě je to jejich malost, s kterou na turnaji daleko nedojdou,“ prohlásil Ronaldo.

Podobný pohled na utkání mohl nabídnout i souboj Čechů proti Španělům. Češi většinu zápasu zalezli se všemi hráči před vlastní pokutové území, bránili, bránili a zase bránili. Z ojedinělých protiakcí měli nadějné příležitosti, ale na rozdíl od Islanďanů žádnou neproměnili a podlehli 0:1.

Čeští fanoušci ocenili defenzivní taktiku, nasazení hráčů, bojovnost, houževnatost, s jakou se proti obhájcům předvedli. Ale jiní v tom viděli zbabělost.

A podobné to je jistě i v případě Ronalda a jeho utkání proti Islanďanům. Komentář britského listu chválí hrdiny „ze vzdáleného ostrova, zemi s nejmenším počtem obyvatel, která kdy na Euru startovala“.

Fotogalerie

„Muž z Madeiry by spíš měl ocenit práci, díky níž se Island dostal mezi elitu. Stejně jako pro Ronalda i pro Islanďany platí, že museli ukázat oddanost fotbalu, aby rozvinuli talent na nejvyšší úroveň. Pro Ronalda to znamená hodiny s osobním trenérem, pro Island to, že například staví fotbalová hřiště,“ píše The Guardian.

„Islanďané měli sen, za kterým ze všech sil šli. Jsou vzorem pro malé země a národy, které by Ronaldo měl obdivovat, pokud ovšem netráví většinu času tím, že obdivuje sám sebe. Doporučil bych mu, aby se nejdřív podíval do zrcadla, kdybychom ovšem nevěděli, že tam denně tráví dlouhou dobu.“

Otázkou je, co by anglická média psala, kdyby podobným defenzivním stylem vyrukoval protivník proti jejich Anglii a ta by ze zápasu vyšla s neúspěšným výsledkem...

Islanďané logicky zvolili způsob hry, o kterém si mysleli, že budou úspěšní. Neznamená to však, že je za „hrdinskou remízu“ musí všichni obdivovat.

Stoper Kari Arnason na Ronaldovo prohlášení reagoval s úšklebkem: „Je to uplakánek, jen brečí. My jsme nechtěli prohrát. Co od nás čekal? Že budeme hrát jako Barcelona? Nevěnovali jsme mu žádnou extra pozornost a on se tam stejně jen natřásal a simuloval.“

Island teď musí být spokojený dvojnásob: s výsledkem i s tím, že Ronalda dohnal k frustraci.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze