Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Pro trenéry jsem lepidlo, směje se Hubník. V návrat už ani nedoufal

24 2016
Naposledy naskočil do zápasu v reprezentačním dresu v září 2012, v přátelském utkání s Finskem. V něm odehrál posledních dvacet minut... A pak víc než tři a půl roku nic. Až teď má Roman Hubník, obránce fotbalové Plzně, další šanci. Do národního týmu se vrací v pravý čas - před evropským šampionátem ve Francii.

„První dojmy jsem si užil už ve středu, kdy jsme měli první sraz. A je to určitě hezký pocit, být tady zpátky po takové době,“ usmíval se, když ve smíchovském NH Hotelu přišel mezi novináře. „Jsem strašně rád, že mi vyšel půlrok v Plzni, během kterého jsme udělali titul.“

Tři a půl roku, to je dlouhá doba. Potkal jste v týmu někoho, s kým jste se vůbec neznal?
Ne. Nikdo takový tady není. Hraju fotbal už řadu let a i když jsou tam mladší kluci z české ligy nebo odjinud, známe se všichni. Spíš jsem některé kluky delší dobu neviděl: třeba Rosu nebo Petra Čecha jsem nepotkal od posledního srazu. Hrají v Anglii, nebyla možnost.

Vracíte se v pravý čas. Skoro to vypadá, že jste mužem pro velké turnaje...
V minulém cyklu jsem odehrál kvalifikaci, jeden barážový zápas, pak první utkání s Ruskem. Teď to je jiné, bez kvalifikačních zápasů jsem skočil rovnou do nominace. Je to paradox. Ale ten půlrok mi prostě vyšel a jsem rád, že tu teď můžu být.

Věřil jste ještě v návrat?
Už jsem ani nedoufal. V Plzni jsem na začátku chvíli hrál, pak zase ne, do toho občas nějaké zranění. Bylo to pořád nahoru dolů. A když jsem se v zimě vracel z hostování v Olomouci, v žádném případě mě nenapadlo, že bych měl v létě jet na Euro. Chtěl jsem se probojovat do základu, ale věděl jsem, že to bude těžké. Dvě kola jsem nehrál, naskočil jsem až v poločase zápasu v Olomouci. Od té doby jsem odehrál prakticky všechno.

Nejen to vám dávám slušnou šanci nastoupit v úvodním utkání od začátku. Marek Suchý bude mimo kvůli trestu za vyloučení, Michal Kadlec se připojí k týmu později...
Jsme teprve na začátku, bude záležet na zdravotním stavu všech hráčů a na momentální formě. Trenér se bude rozhodovat i podle tří přípravných zápasů. Šance tam je, uvidíme, jak velká.

Fotogalerie

O pozici čtvrtého stopera jste bojoval i se spoluhráčem Janem Baránkem. Byla nominace velkým tématem v kabině Plzně?
Já jsem to tak nějak vypouštěl. Chtěl jsem se soustředit na zápasy, na konec sezony. To pro nás bylo velice důležité. Možná to bylo dobře. Pak najednou přišla nominace, která je o to sladší.

Pomohlo vám do ní i to, že zvládnete víc rolí? Na jaře jste několikrát nastoupil na pravém kraji obrany.
Pro každého hráče je lepší, když může hrát na víc postech. I když kraj obrany není můj post, nějaké zápasy mi tam vyšly. Platí, že jsem pro trenéry takové lepidlo - když někdo vypadne, mnou to můžou zalepit. Dělám si z toho srandu. Když byl trenér Vrba v Plzni, hrál jsem chvíli napravo, pak i nalevo, když vypadl Limba. Podobné to bylo i za trenéra Uhrina. Je to výhoda, ale jestli to rozhodlo o mojí nominaci, to těžko říct. Spíš mě asi trenér bral na pozici stopera.

S trenérem Vrbou se znáte dlouhá léta, vedl vás už na mistrovství světa dvacetiletých před třinácti lety. Je výhoda, když víte, co jeden od druhého čekat?
Známe se dokonce už z dorostu, kdy jsem hrával za Olomouc proti jeho Baníku... Na jednu stranu je dobré, že mě zná, ale myslím, že to nebyl hlavní důvod, proč jsem tady. Trenér dělá nominaci podle výsledků a výkonů na hřišti.

Už na vás trochu doléhá atmosféra blížícího se Eura?
Zatím ještě ani ne. To asi přijde až na soustředění v Rakousku a během přípravných zápasů. No a pak samozřejmě po příletu do Francie, tam to na každého dýchne víc.

A co říkáte na spekulace o novém plzeňském trenérovi? Vypadá to, že by vás v příští sezoně měl vést Roman Pivarník.
Sleduju to, ale spíš z médií. Trenér Pivarníka znám z Olomouce, z doby, kdy jsem přišel do dorostu. Byl tam tehdy v pozici asistenta, takže pár tréninků jsem pod ním absolvoval. Od té doby uplynula řada let a stejně, jak se vyvíjí hráči, vyvíjí se i trenéři. Pak byl v Olomouci jako hlavní kouč a propustili ho tuším ze čtvrtého místa... To pro mě bylo překvapení.

Je to tedy vhodný trenér pro Plzeň?
Zkušenosti rozhodně má. Ale nejdůležitější jsou vždycky výsledky. Takže ať už přijde on nebo někdo jiný, potřebujeme zvládnout předkola Ligy mistrů a porvat se o skupinu.

Autor:


Lednová očista
Lednová očista

5 zdravých receptů, na kterých si opravdu pochutnáte

Najdete na iDNES.czmobilní verze