Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

BRAZILSKÉ HVĚZDY: Když pálil Roberto Carlos, zkoumali fotbal i vědci

POZOR, PÁLÍM. Mohutná stehna Roberta Carlose za chvíli vyšlou prudkou ránu. | foto: Profimedia.cz

2 2014
Ač bek, děsil brankáře. Jeho rány svištěly tak prudce, jakou jen měly faleš. Když brazilský obránce Roberto Carlos švihl levačkou, dumali nad fotbalem i vědci. Třeba jako ti ve Francii na přelomu století.

Brazilská abeceda

Seriál o osobnostech, které změnily fotbal

1. DÍL: Cafú
2. DÍL: Didi
3. DÍL:  Djalma Santos
4. DÍL: Dunga
5. DÍL: Falcao
6. DÍL: Friedenreich
7. DÍL: Garrincha
8. DÍL: Gérson
9. DÍL: Gilmar
10. DÍL: Heleno de Freitas
11. DÍL: Jairzinho
12. DÍL: Júnior
13. DÍL: Leonidas
14. DÍL: Nílton Santos
15. DÍL: Pelé 
16. DÍL: Rivelino

Míč ležel na trávníku pětatřicet metrů od branky, ve středu hřiště, jen mírně vpravo, před ním čtyři Francouzi. Střela přes zeď? Kolem ní zleva na brankářovu stranu?

Dlouhý rozběh téměř od půlicí čáry, v dusotu malých krůčků nabral rychlost. A prásk! Levá šajtle odpálila úžasnou střelu. Minula zeď z pravé strany, jako by letěla kamsi mimo, až se podavači míčů u branky instinktivně kryli...

Jenže rána se v poslední chvíli zázračně zkroutila a zkoprnělý gólman Barthez už jen opřel ruce v bok. Jeden z nejúchvatnějších gólů z přímého kopu se zrodil na turnaji FIFA v roce 1997, později francouzští vědci bádali, jaká byla „trajektorie banánu“.

V Anglii zase počítali úhel, ze kterého se trefil v utkání Realu Madrid s Tenerife, tehdy gólmana zaskočil téměř od brankové čáry. Došli ke 179 stupňům. Ale on uměl gól také přímo z rohu.

Fotogalerie

Roberto Carlos na snímcích

Jeho bomby létaly 169 kilometrů v hodině. Obrovská síla se skrývala v mohutných stehnech s obvodem 61 centimetrů. Byl rychlý, proslul útočnými výpady podél lajny.

„Jako hráč jsem prožil všechno, co jsem mohl. Hrál jsem za Palmeiras, Inter Milán, Real Madrid,“ říkal, když se před dvěma lety loučil. Dnes v 41 letech trénuje v Turecku.

Ale abychom zůstali u čísel: je světovým šampionem z roku 2002, s Realem Madrid vyhrál čtyřikrát španělskou ligu a také třikrát Ligu mistrů.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze