Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Rezignaci za podraz na náš fotbal nepovažuju, říká odstupující Hašek

Ivan Hašek se na 13. valné hromadě fotbalové asociace vzdal své funkce předsedy. | foto: ČTK

26 2011
Udělal blbce ze svých nejbližších kolegů a zradil mnoho lidí z českého fotbalu, kteří mu bezmezně věřili. Sami o tom tak hovoří. "Já přesto moji rezignaci za podraz na fotbalové hnutí nepovažuju," prohlásil nyní už bývalý předseda fotbalového svazu Ivan Hašek.

Řekl to několik minut poté, co v závěru valné hromady oznámil, že na postu prvního muže českého fotbalu končí.

"Už v roce 2005, když jsem v kandidatuře na post předsedy fotbalového svazu neuspěl, jsem jisté skupině lidí z fotbalu ve slabé chvilce slíbil, že do toho půjdu znovu. Ale při volbě před dvěma lety jsem zároveň pár lidem řekl, že do toho jdu jen na dva roky," uvedl dále Hašek.

Ale celé fotbalové hnutí bylo přesvědčeno, že budete ve funkci na celé čtyřleté období. Stejně jako ti, jimž jste naznačil, že po dvou letech skončíte.
Můj záměr fungovat jako svazový předseda jen dva roky jsem veřejně říci nemohl, protože potom by se mi nepodařilo dotáhnout fotbal tam, kam jsem ho posunul.

O čem mluvíte?
Podařilo se provést na fotbalovém svazu a ve společnosti STES personální změny, do fotbalu dnes jde mnohem víc peněz a celkově se našemu fotbalu zvedla prestiž.

S tou prestiží to myslíte vážně?
Samozřejmě. Prestiž českého fotbalu se zvedla jak doma, tak v zahraničí. Venku se o našem fotbalu ví mnohem víc než v minulých letech.

V březnu jste neuspěl s kandidaturou za člena výkonného výboru UEFA, ale při další volbě jste uspět mohl. Není tedy vašeho odstoupení škoda?
Na tuto funkci teď zkrátka bude muset kandidovat nový předseda. Je to jeho povinnost.

Souvisí s vaší rezignací vaše staronové angažmá v Emirátech u klubu Al Ahlí?
Souvisí. Už když jsem z Emirátů před dvěma lety odcházel, slíbil jsem, že se za dva roky vrátím. K mužstvu Al Ahlí nastupuju začátkem července. Oni věděli, že se vrátím. Za ty dva roky, co jsem v Česku, se v Al Ahlí vystřídalo osm trenérů. Takže je klidně možné, že se po měsíci vrátím. 

Ovšem teď český fotbal opouštíte.
Od samého začátku jsem byl přesvědčený, že do toho jdu jen na dva roky. Věděla o tom jen moje rodina, ze svazových funkcionářů byli všichni přesvědčení, že ty čtyři roky vydržím. Ale signálem velkého pokroku také je, že dnešní valná hromada proběhla nečekaně hladce. Náš fotbal funguje a je na dobré cestě.

Jenže fotbalová veřejnost stejně bude brát vaši rezignaci jako podraz.
Novináři i veřejnost mají na vlastní názor plné právo. Ale jak už jsem říkal, já to za podraz nepovažuju.

Až se do Česka po čase zase vrátíte, bude to do funkcionářské, nebo trenérské funkce?
Já se vždycky cítil líp na hřišti než v kanceláři. Pokud o mě bude zájem, budu rád. Zatím jsem měl nabídky ze zahraničí, ale všechny jsem odmítal, protože jsem dělal předsedu a dal slib Al Ahlí.

Necháváte po sobě kauzu údajné korupce mezi Olomoucí a střížkovskými Bohemians. Jak myslíte, že disciplinární komise v pondělí rozhodne?
To nechám na disciplinárce. Věřím jejímu předsedovi panu Goldovi, protože zatím pokaždé rozhodl dobře.

A fotbalová korupce vůbec?
Nevím, jaká opatření proti korupci by se ještě dala přijmout. Posunuli jsme se sice v tomto směru dál, ale přesto ve mně zůstává pocit marnosti.

Odcházíte v nevhodnou chvíli pro národní mužstvo, které na podzim čeká přetěžký závěr kvalifikace o účast na mistrovství Evropy 2012.
Určitě se můžeme dostat do baráže a tam už to bude padesát na padesát. Ale kdyby byla valná hromada už v únoru, jak jsme ji původně plánovali, odstoupil bych už tehdy.

A kdo teď bude krýt záda vašemu kamarádovi, reprezentačnímu kouči Bílkovi, kterého jste konce podzimu 2009 sám za trenéra národního mužstva navrhl?
Ve výkonném výboru jsme pro něj zvedli ruku všichni. Měl dobrou reputaci z Blšan, z Plzně i ze Sparty. Bohužel, reprezentace právě v tomto období prochází generační výměnou.

Překvapilo vás, že valná hromada neschválila záměr výkonného výboru vybudovat nové svazové sídlo v Lipencích?
Po té hysterii, co se strhla v médiích v souvislosti s tím, že v Lipencích bydlím, mě to nepřekvapilo.

Kdy jste ve své předsednické funkci zažil největší zklamání?
Když byl loni v červnu na valné hromadě znovu zvolen do odvolací a revizní komise pan Lněnička, pod nímž předtím komise nefungovala. To pro mě znamenalo hodně zmaru a měl jsem všelijaké myšlenky.

Co se vám za ty dva roky naopak povedlo?
Jak už jsem říkal. Do fotbalu proudí víc peněz, svazu prospěly nutné personální změny a českému fotbalu se zvedla prestiž.

Berete rezignaci Ivana Haška za podraz na český fotbal?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 17. července 2011. Anketa je uzavřena.

Ne 5459
Ano 5141


Najdete na iDNES.czmobilní verze