Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Revoluce: video na mistrovství Evropy

9 2006
Praha - Za necelé dva roky vtrhne zřejmě do fotbalu revoluce: na mistrovství Evropy 2008 se možná začne využívat video. "Něco takového se určitě chystá," tvrdí Jan Hora, jedna z největších českých autorit na fotbalová pravidla. Video ve fotbale? Byla by to očekávaná, ale i převratná novinka.

Řešila by sporné situace, jež sice byly ve fotbale vždy, ale nyní jich kvůli rychlosti hry přibývá. A rozhodčí je často nejsou schopni objektivně vyhodnotit.

"Lidský faktor už na posuzování současného fotbalu nestačí," říká i Karel Brückner.

Kouč české reprezentace se na pondělním trenérském semináři v Praze připojil k dlouhé řadě expertů, kteří po zavedení videa volají.

"Nechápu, jak se ještě dnes může někdo videu bránit. Podívat se na něj, to je přece otázka pár vteřin, hru by to nezdrželo," míní například Luděk Mikloško, trenér brankářů v londýnském West Hamu.

Pod tlakem odborné veřejnosti začínají couvat i konzervativní šéfové fotbalu. Ti si s myšlenkou videa sice v posledních letech pohrávali, nepustili ji však do hry.

Stane se tak na Euru 2008.

Čili na šampionátu v Rakousku a Švýcarsku, kam český tým v letošní části kvalifikace nadějně nakročil.

Fungování videosudího se bude řídit dvěma základními pravidly.

1. Zpětné posuzování sporných momentů za pomoci videa bude probíhat v souvislosti se složitými brankovými a případně ofsajdovými situacemi. Nebude se vztahovat na fauly, což by natahovalo čas.

2.Video bude zakotveno v propozicích turnaje, ne v pravidlech fotbalu. "Z prostého důvodu," líčí Hora. "Pravidla jsou stejná pro vrcholové turnaje i pro amatéry v nejnižších třídách, kde by zavedení videa nebylo technicky ani finančně možné."

Na špičkové úrovni by bylo video podle všeho přínosem.

Navíc nemusí být jedinou novinkou. Hora tvrdí, že fotbal se může vyvíjet například zvětšením branek nebo kopáním autů. To jsou však – na rozdíl od videa – vize vzdálenější budoucnosti.

Fotbal dohání technickou ztrátu 

P r a h a -Vítej, 21. století! Už i fotbal tuhle větu může říct. Ve srovnání s ostatními sporty se zpožděním, ale přece. V podobě videa do něj přichází moderní doba. MF DNES včera nenašla jediného experta, jenž by byl proti novince, byť někteří ji komentují s výhradami.

Dají se však čekat další inovace? Konkurenční hokej je ve změnách mnohem odvážnější, po zavedení videa nařídili jeho šéfové brankářům, aby si zmenšili výstroj, remízové zápasy rozhodují nájezdy a podobně.

Také pro další sporty nejsou pravidla "do kamene tesaným desaterem", které beze změn trvá navěky.

Lyžování kvůli atraktivitě přistoupilo k hromadným startům, skiatlonům a k. o. závodům. V tenise slídí "jestřábí oko", které si mohou hráči povolat na pomoc, aby rozhodlo o přesném či chybném míčku.

Co znamená video ve službách fotbalového mistrovství Evropy 2008? Ojedinělý vpád současnosti do prastarých pravidel, nebo předzvěst větších změn?

"Kromě zavedení videa se o ničem dalším ve vrcholných fotbalových orgánech nyní nejedná," informuje český analytik fotbalových pravidel Jan Hora. "Tím však netvrdím, že další změny nemohou přijít."

Sám Hora by si údajně dokázal představit další dvě novinky: kopání místo vhazování autů a zvětšení branek.

"Myslím, že by obojí pomohlo atraktivitě hry," tvrdí.

Obě pravidla by navíc šlo poměrně snadno zavést do praxe i v nižších soutěžích. To je slabina videa, jež je z logických důvodů pro amatérské soutěže těžko dostupné, a tak nemůže vejít do univerzálních pravidel.

Zvětšení branek navrhl v pondělí reprezentační trenér Karel Brückner. V takovém případě by padalo víc gólů, z čehož kouč usuzuje: "O osudu utkání by pak méně častěji rozhodovala jediné chyba, což se nyní stává ve velkém."

Problematický je druhý Brücknerův nápad: tolerovat dvaceticentimetrové ofsajdy ve prospěch útočníků.

"O tom bych ale přemýšlel," přidává se k Brücknerovi italský kolega Marcello Lippi, který v létě získal s národním týmem titul mistrů světa. "Sice nevím, jak by se to přesně měřilo, ale útočníkům se obecně nepomáhá, a proto padá málo gólů. Když já pískám tréninkový zápas svých svěřenců, říkám jim, že zastavím hru jen v případě zcela jasných, to znamená půlmetrových ofsajdů."

A co zcela zrušit ofsajdy? "To nejde," tvrdí Hora. "Fotbal by se stal úplně jinou hrou."

Hora: Fotbalu změny prospějí 

P r a h a (fis) - Nejenže by zavedl video. Také by klidně zvětšil branky a nechal kopat auty. Jan Hora je pokrokovým strážcem fotbalových pravidel. "Fotbalu by určité změny prospěly," tvrdí člen pravidlové komise na domácím svazu.

Vážně jste pro zvětšení branek nebo kopané auty?
Za sebe říkám, že ano. Důležité je, že by obojí šlo – na rozdíl od videa – zavést do pravidel, která jsou ve fotbale jednotná. Rozšíření branek by ani v nižších soutěžích snad nebyl velký problém, kopání autů by se mohlo zavést, aniž by to něco stálo.

Dovedete si kopání autů představit?
Celkem snadno. Vždyť spousta hráčů vám i rukou dohodí až před branku. Kopání by navíc bylo atraktivnější. A vezměte si, jak se dnes auty zahrávají: často v rozporu s pravidly, fotbalisté házejí míč z jedné ruky nebo přešlapují nohou lajnu. Ve většině případů se to toleruje.

Zato dvaceticentimetrová tolerance ofsajdů se vám nezamlouvá, že?
Tím se přece problém ofsajdu nevyřeší. Jen se posune o 20 centimetrů dál. A kdyby se zrušil ofsajd úplně, fotbal by byl zcela jinou hrou.

A zvažují vrcholného fotbalové orgány nějakou novinku, kterou jsme tady zmínili?
Ne, to bychom věděli, protože by k nám přišly pracovní návrhy. Zatím se velmi vážně uvažuje o videu, jinak o ničem. To ale neznamená, že by něco z toho nemohlo v budoucnu přijít.

S videem by fotbalové dějiny vypadaly zcela určitě jinak

P r a h a (fis, neč) - Angličané by možná nebyli mistry světa 1966, Argentinci by neslavili o 20 let později a Liverpool by loni nemusel vyhrát Ligu mistrů. Fotbalové dějiny by s videem vypadaly jinak. Tady je pár křiklavých případů z mnoha.

Gól století.
Dal ho anglický hrdina Geoff Hurst v prodloužení finále šampionátu 1966. Střela se odrazila od břevna německé branky, kdo ví, zda celým objemem za čáru. Podle mnohých ne, podle pomezního rozhodčího Bachramova ze Sovětského svazu ano, což bylo rozhodující. Bachramov po letech přiznal, že tak usoudil podle výrazu německého brankáře, víc neviděl. Angličané díky gólu vyhráli.

Boží ruka.
Argentinský génius Maradona zasáhl míč rukou ve čtvrtfinále šampionátu 1986 a dal gól Angličanům. I díky tomuto švindlu, jejž rozhodčí nepostřehl, vyhráli Jihoameričané 2:1.

Kauza Puskás.
Maďaři marně dotahovali manko 2:3 z finále mistrovství světa 1954. Legendární Puskás vyrovnal, gól však neplatil pro domnělý ofsajd. Opravdu jen domnělý...

Triumf Bayernu.
Rok 1975, finále Poháru mistrů. Anglický Leeds dává gól, ale sudí ho neuznává pro evidentně "mrtvý ofsajd". Jeho názor video tehdy nemohlo vyvrátit, naštěstí pro Bayern, který vyhrál 2:0.

Liverpoolská záhada.
Jediný gól z obou zápasů semifinále předminulého ročníku Ligy mistrů dal Liverpool do sítě Chelsea. Překročil míč zcela čáru? Každá strana tvrdí něco jiného. "Vypadli jsme gólem, který nebyl," čílil se kouč vyřazených José Mourinho.

Jste pro užívání
videa ve fotbale?
 

Jaromír Blažek,
brankář Sparty
Jen u gólů. "Určitě by se video hodilo. Když to funguje v hokeji, proč ne ve fotbale. Třeba v téhle sezoně jsme hráli s Příbramí a jejich hráč dal gól rukou v okamžiku, kdy to jak hlavní, tak pomezní sudí neměli šanci vidět. Tyhle případy by video odstranilo. Na druhou stranu, muselo by se vymezit, co posuzovat, a co ne, aby nevznikaly velké prostoje. Aby lidé neseděli na fotbale 4 hodiny."

Ivan Kopecký,
trenér reprezentace do 17 let

Jen u gólů. "Jsem rozhodně pro, aby byla v zápase kamera snímající brankovou čáru. Ta by hlídala, zda byl gól, nebo ne. S tím naprosto souhlasím. Určitě ale nehoruji pro video, které by hlídalo ofsajdy. To se mi nelíbí z jednoduchého důvodu: pokud je jedno mužstvo v tempu, může ho z něj zkoumání ofsajdu vyhodit. Narušilo by to hru a s tím nesouhlasím."

Rudolf Otepka,
záložník Příbrami
  
Ano. "Je to prospěšné. Podívejte se na hokej, tam to zavedli už dávno a vyplácí se jim to. A stejně jako hokej i fotbal zrychluje, takže video by jeho posuzování usnadnilo. Teď si z hlavy narychlo nevzpomenu na konkrétní situaci, ale za kariéru zažijete spoustu problematických okamžiků, u nichž si říkáte: Velká škoda, že nejdou přímo v zápase zopakovat."  

Dagmar Damková,
fotbalová rozhodčí
 
Jen u gólů. "Jsem pro video. Ale jen v případech, kdy se jedná o posouzení, zda to byl gól, nebo ne. Rozlišovala bych u ofsajdů: ty bych posuzovala pouze v okamžicích, které přinesly gól. Jinak bych je nechala na posouzení asistentů, jako je tomu dnes. Mám totiž trochu obavy, že při povolení videa na všechny sporné momenty by hráči pořád honili rozhodčího po hřišti a plynulost hry by trpěla."

 

Pohled: Video očistí fotbal 

Před rokem ve Francii testovali video při fotbale. Poprvé. Navíc za zavřenými dveřmi.

Nač ten ostych? Video mělo fotbalu pomáhat už dávno.

Sport se zrychlil, přitvrdil, přibylo ošemetných situací, skandálních odhalení. Dál padají góly z ofsajdů, uznávají se střely, které nikdy nepřešly brankovou čáru, hráči "neviditelně" faulují lokty ve vzduchu, filmují pády v šestnáctce.

A šéfové fotbalu dosud tvrdošíjně tvrdili: K fotbalu patří chyby hráčů i omyly rozhodčích.

Ale proč zůstávat konzervativní? Proč si nechat kazit krásnou hru?

Fotbal nezničí svou tradici, pokud si vezme na pomoc video. Očistí hru, skandálů ubude. Co nevidí rozhodčí, kamerám jistě neunikne.

JAN PALIČKA

"BOŽÍ RUKA". Jedna ze situací, které by mohlo použití videa při fotbalu odhalit. Argentinský kapitán Diego Maradona dává na historickém snímku (snížená technická kvalita) Angličanům na mistrovství světa 1986 gól rukou.

Autor:


Fortuna liga 2018-19 s novým hracím modelem

Fobalová liga začíná v pátek 20. července v 18.30 zápasem Dukla - Plzeň. Hrát se bude podle nového formátu s nadstavbovou částí. Po 30 kolech se týmy rozdělí na tři skupiny. První o titul o šesti týmech, druhá o možnost postupu do Evropské ligy o čtyřech mužstvech (bude se hrát pohárovým způsobem) a třetí o udržení opět o šesti družstvech. Titul obhajuje Plzeň, nováčky jsou Opava a Příbram.

Pavel Bucha, Luděk Pernica, Vladimír Coufal, Alexandru Baluta, Martin Nešpor, Alexandru ChipciuUroš Radakovič, Michael Krmenčík, Josef Hušbauer, Nicolae Stanciu

Mistrovství světa ve fotbalu 2018

Nejčtenější

Vrba: Byl bych překvapený, kdyby se liga obrátila naruby

Trenér Plzně Pavel Vrba diriguje své svěřence v utkání s Teplicemi.

Westendorf (Od našeho zpravodaje) Letošní léto je pro Pavla Vrbu, trenéra plzeňské Viktorie, poněkud nezvyklé. Po letech klub nečeká...Favorit, nebo zázrak? Francii čeká ve finále nadšené Chorvatsko

JSME VE FINÁLE! Chorvatský fotbalista Josip Pivarič slaví na mistrovství světa...

VIDEO Před dvaceti lety se potkali v semifinále. Teď si to Francouzi a Chorvati rozdají v zápase o zlato:...

Francouzští mistři: odvážný kouč, tryskáč Mbappé i útočník bez gólů

JE TO DOMA. Francouzští fotbalisté slaví vítězství 4:2 nad Chorvatskem, stali...

Rozjížděli se pozvolna. Ale od začátku vyřazovací fáze byli Francouzi na fotbalovém mistrovství v...

Na MS nehraje, proč ta pozornost? Kvůli přítelkyni Pamele i rituálu

POSTUP! Francie dokráčela na fotbalovém mistrovství světa až do finále, takhle...

Ve VIP lóži fandila, slavila gól, který poslal Francii do finále mistrovství světa. Přítele Adila...

Další z rubriky

Van Persie: Tomáš nebyl sobec, ale král přihrávek. Měl v sobě něco extra

DĚKUJU. Tomáš Rosický se objímá s Robinem van Persiem, prožil s ním v Arsenalu...

VIDEO Do Prahy dorazil s úsměvem na tváři, natěšený, ve skvělé náladě. Před rozhovorem si se všemi...

Máme se na co těšit, věří Dočkal pořadatelům MS 2026 v Americe

Spojené státy americké budou v roce 2026 podruhé v historii hostit fotbalové...

Atmosféru fotbalových mačů v USA a Kanadě zná, i proto Bořek Dočkal vítá fakt, že obě...

I Hujerovi tleskali výhře fotbalistek. Naděje na mistrovství světa žije

České fotbalistky se radují z gólu.

České fotbalistky udržely teoretickou šanci na mistrovství světa, byť přímý postup už je v tahu. V...Najdete na iDNES.cz