Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Revoluce v pohárech: Jak se v létě bude hrát o Ligu mistrů

Slávista Marek Suchý (uprostřed) loni do Ligy mistrů nepostoupil přes Fiorentinu. Jak se českému mistrovi povede v kvalifikaci letos? | foto: Petr JosekReuters

14 2009
Fotbalistům Slavie s největší pravděpodobností neunikne kvalifikace o Ligu mistrů. Druholigové Slovácko má naději na Evropskou ligu. Ale víte, jak v příštím ročníku evropských pohárů vůbec vypadá hrací systém?

Letos se poprvé projeví revoluce v evropských pohárech, kterou přinesl nástup Michela Platiniho do čela Evropské fotbalové unie (UEFA).

"Česká republika na změnách vydělá," tvrdil Platini redaktorům MF DNES a iDNES.cz, kteří se s ním jako jediní zástupci českých médií sešli loni v březnu v sídle UEFA u Ženevského jezera v Nyonu.

Liga mistrů se dál bude hrát s 32 týmy, ale mění se systém kvalifikací, což je pro Česko klíčové.

Českému mistru nový systém usnadní postup do Ligy mistrů, v kvalifikaci se vyhne nejsilnějším možným soupeřům.

Pohár UEFA se přejmenoval na Evropskou ligu, jejíž základní část bude hrát osmačtyřicet týmů, tedy o osm víc než v posledních letech.

LIGA MISTRŮ

Česko jako 15. země v pořadí podle koeficientů vysílá do kvalifikace ještě dvě mužstva. Šestnácté Švýcarsko už má právo pouze na jedno.

Český šampion i vicemistr vstoupí do 3. předkola. Zatímco v minulých letech by vítěz 3. předkola šel už do štědře honorované základní fáze, tentokrát ho bude čekat ještě čtvrté předkolo.

3. předkolo

K nejvýznamnější změně však dochází v hracím systému 3. předkola, které je rozděleno do dvou oddělení.

V prvním bude dvacet šampionů z méně prestižních soutěží (bez dvanácti elitních), tedy včetně českého mistra, jímž se stane téměř jistě Slavia. Český tým bude určitě nasazený a jeho soupeřem může být například Slovan Bratislava.

Jak to bude

Kolik hraje týmů: Třicet. Rozdělených na dvě skupiny. Dvacet mistrů zemí bez dvanácti elitních ligových soutěží a deset vicemistrů.

Kolik postoupí: Deset mistrů a pět vicemistrů. Patnáct vyřazených jde do 4. předkola Evropské ligy.

Deset vítězů půjde do 4. předkola. Poražení z 3. předkola Ligy mistrů půjdou do 4. předkola Evropské ligy.

Druhé oddělení ve 3. předkole Ligy mistrů tvoří druhé týmy z ligových soutěží z Česka, Skotska, Ukrajiny, Belgie, Nizozemska (Twente Enshede), Rumunska, Řecka, Turecka, Portugalska (Sporting Lisabon) a třetí tým Ruska (Dynamo Moskva).

Opět se rozdělí na nasazené a nenasazené, pět vítězů postoupí do 4. předkola, pět poražených půjde do 4. předkola Evropské ligy.

4. předkolo

I 4. předkolo zůstává rozdělené na mistry a týmy, co skončily ve svých ligách na dalších místech. V první skupině bude deset úspěšných mistrů z 3. předkola, podle koeficientů se určí nasazení a nenasazení: pět vítězů se může těšit na základní část Ligy mistrů, pět poražených si zahraje základní část Evropské ligy.

Jak to bude

Kolik hraje týmů: Dvacet, rozdělených do dvou skupiny na deset na mistrů zemí bez dvanácti elitních ligových soutěží a pět vicemistrů, k nimž přibude pět klubů ze 3. a 4. míst elitních soutěží.

Kdo postoupí: deset týmů do Ligy mistrů, deset poražených do základní fáze Evropské ligy.

K pěti nejlepším vicemistrům z 3. předkola přibude stejný počet mužstev z nejprestižnějších evropských soutěží. Už teď je jisté, že tam bude číhat Arsenal, čtvrtý tým z Anglie. Druhý tým Česka, pokud postoupí přes 3. předkolo, pak může narazit například na třetí tým z Německa či Francie, či čtvrté týmy ze Španělska a Itálie.

Pět vítězů postoupí do základní fáze Ligy mistrů, která se bude hrát tradičně s dvaatřiceti týmy. Pět poražených půjde do základní fáze Evropské ligy.

Los včetně 3. předkola se koná už 22. června. První utkání 3. předkola jsou na programu 28. července, odvety za týden.

EVROPSKÁ LIGA

Poháru UEFA dostal nové jméno. Do kvalifikace se zapojí tři české týmy, což je o jeden víc než v minulých letech.

Jako první vstoupí do bojů čtvrtý tým Gambrinus ligy a to do 2. předkola. V něm se 16. července postaví na start celkově osmdesát klubů.

Třetí tým české nejvyšší soutěže začne svou cestu ve 3. předkole, do kterého se od 30. července zapojí celkem sedmdesát klubů.

Nejlepší pozici z českých účastníků Evropské ligy bude mít vítěz Poháru ČMFS (Teplice - Slovácko), který půjde přímo do 4. předkola. V něm se představí čtyřiasedmdesát týmů, mezi nimiž bude i patnáct vyřazených ze 3. předkola Ligy mistrů.

V základních skupinách bývalého Poháru UEFA se pak představí osmačtyřicet týmů. Budou rozděleny do dvanácti skupiny po čtyřech, každý hraje s každým doma a venku. Do dalšího kola půjde vždy vítěz a druhý tým tabulky. K nim poté přibude osm mužstev ze třetích míst základních skupin Ligy mistrů.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze