Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Reprezentanty uvítal teplý turecký vítr

28 2006
Izmir - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) Starší prošedivělý chlapík v montérkách na letišti v tureckém Izmiru zvedl prsty do V, když kolem něj procházeli Čech, Rosický, Poborský a spol. Opodál stojící reportér s kameramanem uznale pokyvovali hlavou, ale rozhovor s českými fotbalisty nepořídili.

České národní mužstvo, jež má v Turecko vysoký kredit, dorazilo do dějiště přípravných utkání s místními výběry.

Po příletu foukl fotbalistům do tváře příjemně teplý vítr. Z mrazivého Česka k milionovému městu na pobřeží Egejského moře je to teplotní skok. V Izmiru je sice pod mrakem, ale patnáct stupňů nad nulou.

"Tenhle zápas mi přišel vhod, je pěkný útěk za teplem," pochvaloval si Karel Poborský a z letištní haly vyšel v rozepnutém saku.

Výprava dorazila do Turecka bez Vladimíra Šmicra, který kvůli zranění odcestoval do Francie, kde hraje za Bordeaux. Už v pondělí kvůli zdravotním potížím vypadli z týmu Pavel Mareš a David Jarolím.

Do autobusu, který vezl českou fotbalovou elitu po čtyřproudové silnici lemované palmami a pomerančovníky, sedělo pětadvacet hráčů.

Tomáš Jun a Lukáš Zelenka už čekali v hotelu Princes. Oba hrají v Turecku a do Česka na sraz necestovali. Zelenka ze sousedního Manisasporu je jedním z dodatečně povolaných, druhým je slávista Karel Piták.

Ve středu 1. března nastoupí Česko ke dvěma zápasům. Nejprve od 17 hodin se druhý výběr utká s tureckým béčkem a od 20.00 je na programu hlavní zápas. Už dvě hodiny po poledni vyběhnou k zápasu na jiném hřišti vIzmiru reprezentace do jedenadvaceti let.

"Těším se, že si zahraju víc než v Itálii," prohodil obránce Marek Jankulovski z AC Milán, kde většinou naskakuje jen na pár minut.

Brückner rozdělí mužstvo na dvě party. Ač to přímo neprozradil, silnější sestavu pošle do boje od osmi večer. "Počítám, že tam bude i pět hráčů z prvního zápasu," řekl českým novinářům a rázoval halou k autobusu.

Bouřlivé Turecku přivítalo české fotbalisty nezvykle klidně. Až na dva televizní štáby proběhl přílet v podstatě bez povšimnutí.

V samotném Izmiru, rozlehlém městě mezi kopci u moře, nic nenasvědčuje tomu, že se zde představí druhé mužstvo žebříčku FIFA a účastník mistrovství světa.

"Ani já jsem nic nepostřehl," podotkl útočník Marek Heinz, který hraje v Istanbulu za Galatasaray. "Všichni žili jen nedělním ligovým derby mezi Fenerbahce a Besiktasem."Najdete na iDNES.czmobilní verze