Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Reprezentantům nadešly chvíle rozhodnutí

1 2003
Praha - Fotbalovým reprezentantům je jasné, že nadcházející kvalifikační dvojzápas v Bělorusku a doma s Nizozemskem už může rozhodnout o jejich postupu na mistrovství Evropy. "V sobotu musíme vyhrát v Bělorusku a ať Holanďani klidně doma porazí Rakousko," maluje si útočník Vladimír Šmicer. "A potom ve středu si to Holandskem rozdáme o přímý postup."

Důležitost příštích devíti dnů si uvědomují všichni hráči, kteří na reprezentační sraz do pražského hotelu Praha v pondělí po poledni dorazili. Z jedenadvaceti nominovaných se jich sešlo osmnáct.

Zdeněk Grygera v sobotu utrpěl otřes mozku v duelu svého Ajaxu se Zwole a přímo z pražského letiště mířil na další vyšetření do střešovické nemocnice. "První vyšetření prodělal hned po zápase a já budu moudřejší, až budu znát výsledky ze Střešovic," poznamenal reprezentační lékař Petr Krejčí. "Ale věřím, že do soboty se dá Grygera dohromady."

Chyběl i další obránce Tomáš Ujfaluši, jehož Hamburk měl na pondělí naplánovanou dohrávku Německého poháru v Drážďanech. Právě tam pro něj odjel vedoucí českého týmu Jaroslav Dudl. A libereckého brankáře Antonína Kinského čekala pondělní ligová dohrávka v Jablonci.

Na srazu se všichni hráči sešli v dobré náladě, včetně těch, jimž se klubový start do nové sezony moc nevydařil. Neutěšený vstup do fotbalového podzimu se týkal hlavně dortmundské dvojice Tomáš Rosický - Jan Koller. Jejich mužstvo se nedostalo do Ligy mistrů a hráčům klub pohrozil dvacetiprocentním snížením základních platů.

"Prožívám asi nejhorší obodobí, co v Dortmundu jsem," přiznal Koller. "Liga mistrů je v tahu a ani v bundeslize to zatím není ono. Takže jsem rád, že jsem z Dortmundu vypadl. A věřím, že v těch dvou zápasech za národní mužstvo si zvednu náladu."

Se stejnými pocity se novinářům zpovídal i Tomáš Rosický. "Klima teď v klubu určitě dobré není, proto i já vítám, že do toho přišel reprezentační sraz," řekl. "S tím snížením platů nesouhlasíme, ale jak to dopadne, to se teprve uvidí, nejspíš se to s každým hráčem bude řešit individuálně. Já teď hlavně věřím, že to pro nás dobře dopadne v Bělorusku i na Spartě s Holandskem."

Gólman Petr Čech, který chytá ve francouzském Rennes, je přesvědčen, že národní mužstvo nadcházející dvojzápas zvládne. Co míní slovem zvládne? "To znamená, že budeme mít zase o kus blíž k mistrovství Evropy, nebo že na něm už budeme."

Hannoverský útočník Jiří Štajner zase věří, že do soboty bude v pořádku jeho kotník, který si pošramotil ve vítězném pohárovém duelu s amatérským Kirchheimem. "Doufám, že to půjde, ale kdyby se mělo hrát zítra, nejspíš bych na hřiště nemohl, bolí to."

Ke svému vyloučení v tomto zápase Německého poháru poznamenal. "Byla to pátá liga, samí mladí kluci, kteří nás řezali hlava nehlava. Tak jsem se po jednom takovém zběsilci ohnal a on sehrál scénu, jako kdyby ho trefil Tyson. Rozhodčí byl otočený, jenže on při tom pádu šíleně zařval a já šel ven."

S rozzářenou tváří šel mezi žurnalisty z ruky do ruky Štěpán Vachoušek, který se po červencovém přestupu ze Slavie do Marseille stal ve francouzském týmu rychle oporou.

"Nic mi nechybí, bez problémů jsem se dostal do základní sestavy, společně s Monakem vedeme ligu," sypal ze sebe ofenzivní záložník. "A teď ještě jedna radost navíc, za spoluhráče budu mít kamaráda Rudu Skácela za Slavie."

Vachoušek přiznal, že se musel naučit pořádně bránit. "V Marseille mi na místě levého záložníka nic jiného nezbylo, ale chci hrát, tak jsem to musel akceptovat. Něco podobného teď čeká i Skácela, protože trenér s ním počítá na levého bek. Velkou radost z toho sice neměl, ale už to zkousnul, protože samozřejmě chce hrát taky." 

Trenér Karel Brückner připustil, že když se poslední čtyři týdny dvojzápasem zabýval, myslel přece jen víc na Nizozemsko. "To ale jen v dlouhodobých plánech, protože Holanďani jsou naším nejsilnějším soupeřem ve skupině," řekl. "Ale teď už pochopitelně myslím jen na Bělorusko, tedy na nejbližší zápas."

K dispozici má kouč videokazetu ze srpnového přípravného zápasu Běloruska s Íránem (2:1). "Bělorusové přešli s novým trenérem na čtyřobráncový systém, ale právě v tomhle přípravném zápase za ně na levém beku nastoupil hráč, který proti nám hrát nemůže kvůli žlutým kartám. Tak nevím..."  

Pavel Nedvěd (vpravo) hladí po hlavě maséra Eduarda Poustku na srazu fotbalové reprezentace. Vlevo je Karel Poborský.

Tomáš Rosický odpovídá na dotazy novinářů.

Trenér Karel Brückner

Pavel Nedvěd na srazu reprezentace

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze