Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vyhrát a pak sbohem. Nebo ne? Co bude dál, je ve hvězdách, říká Pešice

Trenér fotbalové reprezentace Josef Pešice. | foto: Michal DoležalČTK

6 2013
Příští týden odkoučuje třetí zápas v národním mužstvu a pak sbohem. Nebo ne? "Počítám s tím, že po Kanadě končím, smlouvu mám jen do konce roku," říká Josef Pešice, provizorní trenér české fotbalové reprezentace.

Česko v pátek 15. listopadu v Olomouci odehraje jen přípravný duel proti exotickému soupeři, protože zpackalo kvalifikaci o mistrovství světa a nedostalo se do baráže.

Třiašedesátiletý Pešice vede národní tým od září, kdy rezignoval Michal Bílek. Závěrečná kvalifikační utkání na Maltě a v Bulharsku v říjnu vyhrál, byť situaci ve skupině už zlepšit nemohl.

Výsledky i herní projev týmu mu však dávají šanci, že by u reprezentace mohl zůstat i v následujícím období.

"Žiju současností, chci porazit Kanadu. Chci, aby hráči dokázali, že do mužstva patří, že jsem udělal správnou nominaci," prohlásil Pešice.

A co s vámi bude pak, trenére?
To je ve hvězdách.

Když Plzeň před časem oznámila, že pro potřeby reprezentace neuvolní Pavla Vrbu, neříkal jste si, že se vaše šance zůstat zvýšila?
Kdepak, to jsem si pravdu neříkal, ani to na to nemyslím. Opravdu pro mě existuje jen Kanada. Chci vyhrát i potřetí a co bude pak, to se uvidí.

Jak je pro vás důležitá osobní bilance?
Jak by byla pro vás? Pro mě samozřejmě je. Budu šťastný, když se nám Kanadu podaří porazit.

I proto jste chtěl mít k dispozici co nejlepší tým?
Ano, skládal jsme tým tak, abychom vyhráli, ale zároveň chci dát šanci mladším hráčům. Aby se ukázali ti, kteří už tady byli, ale tolik toho neodehráli jako Vašek Kadlec, Vydra, Krejčí, Mazuch. Nebo Čelůstka, který nenastoupil ještě vůbec. To je naše nastupující generace.

Vypadá to, že máte silnější tým než před měsícem pro kvalifikaci. Po zranění se vracejí Rosický, Darida či Vydra. Souhlasíte?
Vidíte, takhle jsem neuvažoval. Doufám, že je silnější, tak by to taky mělo u reprezentace být. Nemůžu postavit jedenáct nováčků. Musí se to doplnit, proto jsem rád, že bude Rosický, aby těm mladším pomohl.

Nežádal Arsenal pro kapitána Rosického volno jako v říjnu na kvalifikaci? Zvlášť když jde jen o přípravu?
Minule jsme Tomášovi i Arsenalu vyhověli, byl po zranění a měl tréninkový výpadek. Zatím nás Arsenal nežádal, abychom ho zase šetřili. Vědí, že hrajeme jen jeden zápas a že od  pondělí ho už budou mít na tréninku. S Tomášem jsem mluvil, účast přislíbil. Je fit, hraje pravidelně. Pokud se mu nic nestane, tak přijede.

Ani Petr Čech si nechtěl odpočinout?
Ne, ne, chce přiletět. Jediným hráčem, kterého ho šetříme, je Jarda Plašil. Má totiž zdravotní problémy.

Co mu přesně je?
Svalové zranění, ještě musí na další vyšetření, aby se přesně zjistilo, jak to s ním je. Chtěl jsem mu dopřát klid na uzdravení, zaslouží si to. Jarda v reprezentaci odehrál všechno, i když byl často byl v nemilosti fanoušků. Přitom v ligových soutěžích ve Španělsku, ve Francii i v Itálii nastupoval či hraje stabilně. Jako jediný český fotbalista.

Ze stabilních hráčů jste nenominoval Michala Kadlece. Proč?
Od začátku zápasu chci dát šanci Čelůstkovi a jelikož jsem mohl nominovat jen osmnáct hráčů, tak jsem se rozhodl, že nepovolám Michala. Není to z výkonnostních důvodů, protože poslední zápasy v národním mužstvu odehrál dobře. Čelůstka už byl na srazu minule, ale nebyla příležitost, aby ho dal do zápasu.

Neuvažoval jste o tom, že povoláte nové neokoukané hráče?
Dlouho jsem o nominaci přemýšlel, ale co se týče nováčků, tak jsem si nebyl úplně jistý. Přece jen, jde o poslední zápas roku, pak se bude hrát až v březnu.

V nominaci je jen jediný hráč z Plzně. Proč jen Rajtoral?
Přihlédl jsem k jejich nabitému programu. Pokud to nebylo nutné, tak jsem jim hráče nebral. Vím, že to mají náročné, v minulých týdnech nehráli dobře, potřebovali trénovat. Pro mě to byl signál, abych dal šanci jiným.Najdete na iDNES.czmobilní verze