Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Reprezentační kouč Dovalil slibuje na Brazílii změny v sestavě

Mladí fotbaloví reprezentanti se po výhře nad Kostarikou proběhli po jedné z egyptských pláží | foto: fotbal.cz

29 2009
Příprava české fotbalové dvacítky na středeční duel s Brazílií začala na světovém šampionátu v Egyptě hned po nedělní výhře nad Austrálií. Trenér Jakub Dovalil se nechal slyšet, že v základní sestavě dojde k několika změnám.

"Jednak je zapotřebí rozložit síly, ale do hry také vstoupila hrozba druhé žluté karty, znamenající stop na další zápas," připomněl Dovalil, že v utkání s Austrálií bylo napomínáno hned pět českých hráčů. Žluté karty mají Mazuch, Lecjaks, Morávek, Vácha a Rabušic.

Program mistrovství stanoví, že zápasy se hrají každý třetí den. Jaký program české mužstvo mělo po výhře nad Austrálií?
Na šampionátech seniorských reprezentací bývá pauza o den delší, my museli přizpůsobit program dvoudenní přestávce. Den po utkání dopoledne měla základní sestava z neděle výběh na pláži, pak strečink a krátkou rehabilitaci v bazénu. Ti co vstoupili do zápasu jako náhradníci a hráči, kteří nenastoupili, trénovali ve stejném čase na stadionu a i na ně pak čekala asi čtvrthodina v bazénu. Večer bylo na programu video ze zápasu s Austrálií.

To bylo pondělí, co ale dnes, den před Brazílií?
Dopoledne byla taktická příprava, na které jsme měli u videa sekvence za zápasu Brazílie s Kostarikou, hráčům jsme pak dali informace o jednotlivcích i o brazilském herním systému. Večer v čase utkání máme trénink. Nejedeme na hlavní stadion, kde bychom měli striktně jen pětačtyřicet minut, ale vyrazíme na tréninkové hřiště, kde si můžeme zvolit program podle svého.

Brazílie pětibrankovou výhrou nad Kostarikou potvrdila roli jasného favorita a nasadila laťku hodně vysoko. Ale tím vás nejspíš Jihoameričané nepřekvapili.
Hned po losu bylo jasné, že Brazílie je velkým kandidátem nejen na vítězství ve skupině. Vždyť v minulosti tento šampionát vyhrála už čtyřikrát. Pro naše hráče bude hra proti takovému soupeři velkým zážitkem.

Jaké jsou šance uspět?
Může to dopadnout všelijak, ale určitě se potvrdí prognózy, že utkání s Brazílií bude bráno tak, že není co ztratit. Pokud budeme bodovat, budeme na výsost spokojeni. Pokud ne, stejně se o postupu bude rozhodovat až v posledním zápase skupiny s Kostarikou.

Na turnaji FIFA, kterým tento světový šampionát je, platí při stanovení pořadí nejprve celkové skóre, na rozdíl od akcí UEFA, kde jsou brána nejdříve vzájemná utkání. Takže záleží na každém gólu. Budou hráči takto instruováni?
Samozřejmě o tom víme. O to větší škoda je gólu, který jsme dostali v úplném závěru zápasu s Austrálií. Pro Kostariku je pětibrankový příděl určitě šok, já věřím, že my se krůček po krůčku budeme zlepšovat a budeme Brazílii vyrovnaným soupeřem.

Dají se čekat nějaké změny v sestavě nebo dostane opět důvěru osa týmu, která nastoupila proti Austrálii?
Uvidíme, jaký bude zdravotní stav. Ale i tak k nějakým změnám dojde. Je totiž zapotřebí rozložit síly a pak je tu těch pět našich žlutých karet, které se mažou až po čtvrtfinále. Základní sestava by se mohla změnit až na pěti postech v poli.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze