Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Reprezentace musí dvakrát vyhrát. Přichází fotbalový adrenalin

Tomáš Rosický (vpravo) a Tomáš Hübschman při tréninku české fotbalové reprezentace | foto: David JosekČTK

9 2009
Fotbalisté Polska stále doufají v zázračné vzkříšení a postup na mistrovství světa. I proto zavolali psychologa Kamila Wódku a požádali ho: "Zachraň nás!"

Bude-li Wódka stejně úspěšný jako při práci se skokanem na lyžích Adamem Malyszem, jehož přivedl ke světovým titulům, může být zítřejší bitva proti Polsku ještě náročnější, než si dokážeme představit.

Už takhle jde fotbalovému Česku o všechno. Tým vrávorá na hraně propasti. Ve zbylých dvou kvalifikačních zápasech v sobotu s Polskem a ve středu se Severním Irskem musí vyhrát a ještě se modlit, aby ho do té propasti někdo zezadu nestrčil.

Petr Čech při tréninku české fotbalové reprezentace

Pokud všechno vyjde, skončí Češi druzí ve skupině a zahrají si o šampionát v listopadu baráž. Pokud se něco pokazí, je konec.

"Já mám tyhle adrenalinové zápasy nejradši. Člověk se na hřišti vyhecuje ještě víc než obvykle," tvrdí útočník Milan Baroš.

A není zdaleka sám. Souboje o sportovní přežití jsou mnohem vyhecovanější než ty obyčejné. A často i o hodně nervóznější. Je totiž nemožné se oprostit od myšlenky, že vám kdosi drží břitvu u krku a každou chvíli může říznout.

"I proto je sportovní psychologie důležitá. Člověk, který se cítí psychicky v pohodě, může podat o hodně lepší výkon než ten, který zrovna není v ideálním rozpoložení," říká český kapitán Petr Čech z Chelsea.

Výsledek

přímo na mobil

Jak dopadne zápas Česko - Polsko a jak budou hrát Slováci se Slovinci, se můžete dozvědět hned po  zápase. Objednejte si SMS zpravodajství ZDE.

Jeho klub využívá psychologa od léta, kdy si trenér Ancelotti přivedl Bruna Demichelise, přítele a veličinu mezi sportovními psychology.

Tihle "lékaři duše" dokážou zahojit popraskané sebevědomí a napumpují do hráčů takovou víru, že uvěří i v zázrak. Právě na to spoléhají Poláci, kteří potřebují v Praze vyhrát, aby udrželi svou titěrnou naději.

Ani Češi nemají osud ve svých rukou, ale o mentálním pomocníkovi neuvažovali. Nejsou na něj zvyklí, byl by to příliš velký experiment.

O nevraživé reakci fotbalistů se před časem přesvědčil kouč Lavička ve Spartě, když si vzal na pomoc mentálního trenéra Vujoviče.

Hráči ho vesměs vnímali jako protivnou figuru a vědecký pokus skončil fiaskem.

"Záleží, jak kdo psychologa vnímá. V Chelsea někdo jeho rad využívá, někdo je nepotřebuje. Já na tom nevidím nic špatného," tvrdí Čech.

Práci psychologa u národního mužstva vlastně supluje trenér Hašek. Přesvědčil hráče, aby věřili.

Tým má ze zápasů "o všechno" zkušenosti. Ovšem pozor, dva poslední nevyšly.

Na mistrovství světa 2006 potřebovali Češi porazit Itálii, aby postoupili dál. Tým dřel, držel se taktiky, jenže 26. minuta naději rozmetala. Stoper Materazzi si naběhl na roh a načal českou zkázu. Před pauzou ji dokonal záložník Polák, který se nechal hloupě vyloučit.

Loni na Euru proti Turecku zase fatálně chyboval brankář Čech a před koncem nastal kolaps.

Jeden omyl = konec!

Právě o to v nejbližších dvou zápasech půjde. Přitom neexistuje mustr, podle kterého se chovat, aby bylo mužstvo úspěšné. Obecné rady zní: poznat slabé stránky soupeře, zvolit silnou sestavu a chytrou strategii, nechybovat, mít trpělivost.

Pak se dá adrenalinová zkouška zvládnout i bez psychologa.

Tipujte výsledek a hrajte o ceny

Zkuste tipnout výsledek sobotního kvalifikačního zápasu Česko - Polsko a dalších sportovních událostí ZDE.Najdete na iDNES.czmobilní verze