Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ostnatý drát, sex a fotbálek. Protesty počkají

UVOLNĚNÁ ATMOSFÉRA. Stovky turistů sledují na letišti v Belo Horizonte zápas Německo - Ghana. | foto: AP

23 2014
Belo Horizonte (Od našeho zpravodaje) - Banky na hlavní třídě Afonso Pena jsou opevněné, skleněné výlohy zabarikádované. Prodejci aut obehnali své prodejny vysokými ploty s ostnatým drátem, které se lesknou novotou, protože ještě nestačily ani zmoknout, natož zrezivět. Vzpomínka na demonstrace před fotbalovým šampionátem je v Belo Horizonte jasně patrná.

„Spousta obchodů byla roztřískaných a na některých místech v centru to vypadalo jako zóna střepů. Místní se báli, že během mistrovství budou protesty ještě sílit,“ tvrdí designér Gabriel Figueiredo.

A teď? Je klid.

Pokud nemáte štěstí (nebo smůlu), žádné protivládní akce nepotkáte. V horách na okraji dvoumilionového města, kde fouká ostrý vítr, je klid úplný, v centru se jen velmi zřídka píská. I to málo mají bezpečnostní složky pod kontrolou.

Před každým zápasem v Belo Horizonte, včetně sobotního utkání Argentinců s Íránem, se na hlavní křižovatce sešlo pár desítek mladých lidí, obklíčila je horda policajtů se štíty a tím veškeré protesty končily. Mladí si uprostřed zátarasů zahráli fotbálek a tím to haslo. Žádné masivní nepokoje jako dřív. Jako by fotbal negativní energii utlumil.

Prostitutky v BH, jak místní zkracují název metropole státu Minas Gerais, na sebe upozornily o něco víc než demonstranti. Sešly se minulý týden na ulici Guaicurus, nechaly se vyfotit ve žlutých brazilských dresech a pod názvem Obnažený klub si zahrály přátelský zápas. Tvrdily, že se svléknou, ale nakonec si dresy na sobě nechaly.

„Máme stejná práva jako jiné profese. Konec diskriminace,“ žádaly rezolutně po brazilské vládě. „Lišíme se jen tím, že si vyděláváme sexem.“

Sexuální služby jsou během šampionátu docela zajímavé téma, protože brazilské prostitutky čekaly při návalu turistů žně.

Několik desítek jich chodilo na bezplatné lekce angličtiny, které od loňského února dostávaly od dobrovolníků. „Jenže gringové nemají chuť. Zajímá je jenom fotbal nebo chlast. Ačkoli je město plné fanoušků, práce nám nijak nepřibyla. Když už k nám fanoušci dorazí, není s nimi řeč,“ stěžovala si tmavovláska Bruna reportérům z Belo Horizonte.

Jenže návštěvníci si zase neodpustí poznámku, že šampionát zdražil v Brazílii úplně všechno. Sexuální služby nevyjímaje. A 120 realů (v přepočtu zhruba 1 100 korun) je údajně příliš mnoho.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze