Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Fanoušci zamířili na stadion a vyhlíží český start

13 2016
Toulouse (Od našeho zpravodaje) - Po příletu do Francie je v Tours vítalo slunce, první zápasový den českým fotbalistům z(ne)příjemňuje déšť. Příchod fanoušků v Toulouse na stadion jsme sledovali v přímém přenosu agentury Reuters.

Kdyby byly uličky krásného města na řece Garonně prozářené sluncem, jistě by v nich oba tábory byly nastěhované už od rána. Jenže v dešti se logicky málokomu chce korzovat hodiny po městě s vlajkou nad hlavou.

Proto řada fanoušků nejdřív dala přednost posezení v některé z brasserií či kaváren a před polednem jste jen občas mohli zahlédnout český dres nebo červenožlutou španělskou bundu.

Pak se ale fandové začali rojit a už kolem dvanácté po skupinkách směřovali přes most na ostrůvek Ramier, kde stojí Stadium Municipal - stadion, kterému se ve Francii kvůli oválnému tvaru přezdívá „Malé Wembley“.

„Vyhrajeme,“ shodovala se optimisticky většina českých fanoušků, které zpovídal videoreportér iDNES.cz Milan Radosta. Jen jeden z dotazovaných nevěřil: „Dneska neuhrajeme ani bod, Španělé jsou moc silní.“

O síle svého týmu byli přesvědčení i španělští fanoušci, kteří se posilňovali v bufetu nedaleko od stadionu. „Proč se ptáte na Česko? Ptejte se na naše, my jsme přece mnohem lepší,“ zakoulí očima jeden z nich, než přejde do španělštiny.

„Já znám jen Čecha. A taky Nedvěda, ale ten dneska asi hrát nebude,“ vtipkoval jiný. „V pohodě vyhrajeme 3:0,“ zavěštil, než se zakousl do tortilly a vyrazil přes řeku ke stadionu.

V tiskovém středisku, kde se před zápasem shromažďují novináři, nebylo zrovna narváno. Ačkoli do turnaje vstupují Španělé, obhájci titulu, bude na stadionu „jen“ zhruba šedesát fotografů. „Přitom na zápasy Eura nás obvykle bývá kolem sto dvaceti,“ divil se Michal Šula, fotoreportér MF DNES.

To ale neznamená, že by první český zápas nepřitáhl zajímavé hosty. Při bezpečnostní prohlídce u vchodu na stadion se míjím třeba s Robbie Savagem, kdysi tvrdým záložníkem Leicesteru nebo Blackburnu, který už léta pracuje jako expert pro BBC.

„Vaši tašku prosím,“ volá na něj jeden z kontrolorů, když Savage zapomene odložit zavazadlo a chystá se i s ním projít skrz rám. Hned se omlouvá a nechává pořadatele nahlédnout do své bagáže.

Na bezpečnost se dbá i v ulicích města. Od rána jste mohli potkat desítky policejních aut, strážníky hlídkující po dvou nebo třech na určených místech a další, kteří kontrolovali situaci na motorkách.

Prázdno bylo ve fanzóně - v dešti fanoušky příliš nelákala. „To nemá cenu, radši si dáme pivo cestou a půjdeme rovnou na zápas,“ prohodil chlapík v českém dresu a s kšiltovkou.

A vyrazil ke stadionu, kde ve tři hodiny odstartuje česká cesta základní skupinou.

Fanoušci fandí i v Praze:Najdete na iDNES.czmobilní verze