Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Řepkovi trest skončil. Bude v reprezentaci?

3 2003
Praha, Londýn - Český stoper anglického West Hamu United se ve čtvrtek před polednem nejspíš musel uškytat. Jméno Tomáše Řepky totiž přetřásali fotbaloví novináři společně s trenérem národního mužstva Karlem Brücknerem na tiskové konferenci, která byla svolána po kvalifikačním vítězství s Rakouskem. "Informace, jak si teď Řepka vede ve West Hamu, samozřejmě mám," naznačil reprezentační kouč, že devětadvacetiletého zadáka sleduje. Dále čtěte: Poborský? Hrající dějiny české reprezentace x Na kom Brückner staví? x V půli kvalifikace se fotbal leskne x Tým vyléčilo Brücknerovo kouzlo

Proč vůbec najednou padlo jméno Řepky, který za národní mužstvo naposled nastoupil 10. listopadu 2001 v Belgii?

Právě v tomto barážovém zápase, který Česko prohrálo 0:1, byl totiž Řepka vyloučen. V pražské odvetě český tým už bez Řepky prohrál rovněž 0:1 a na světový šampionát cetovali Belgičané. O několik měsíců později disciplinární komise Mezinárodní fotbalové federace (FIFA) českého obránce potrestala zákazem startu ve čtyřech soutěžních zápasech.

Tento trest Řepkovi středečním utkáním s Rakouskem vypršel.

Hodlá ho tedy Brückner povolat k přípravnému zápasu s Tureckem, který se hraje 30. dubna v Teplicích?

"Už poněkolikáté říkám, že Řepka se reprezentace nevzdal. Jen udělal trochu zle svými řečmi než něčím jiným. To ostatní nejsou takové zločiny, je to prostě hráč s velice emotivním projevem," uhnul kouč od přímé odpovědi.

Řepka totiž V lednu 2002, v době, kdy ještě nevěděl, jaký trest za vyloučení v Belgii dostane, mimo jiné prohlásil: "Samozřejmě, že i pro mě reprezentace vždycky byla velkou ctí, pokaždé jsem byl na starty za národní mužstvo hrdý. Ale když náš fotbal řídí takové figurky, tak už to tak necítím. Dokud v čele fotbalového vedení budou Obst, Fousek a jim podobní týpkové, tak reprezentovat nebudu."

Brückner se nyní o těchto Řepkových slovech domnívá: "Tato nepříjemnost se musí nějak diplomaticky vyřešit." Své představy o takovém diplomatickém řešení však nesdělil. "Pokud ale vím, tak svazové vedení veřejnou omluvu nečeká."

Ani samotný Řepka netuší, jak trenér Brückner zmíněné diplomatické kroky myslí.

"Pravda je, že co jsem před více než rokem řekl, neznamená, že bych se reprezentace vzdal," poznamenal Řepka. "Ale rozhodně nemíním dělat ze sebe nějakého diplomata. Prostě stalo se a já rozhodně nechci, aby to teď vypadalo, že se do reprezentace hrnu, a že proto udělám něco za něco."

Řepka si ale dovede představit, že by si se zástupci svazového vedení promluvil. "Byl bych ochotný si o všem popovídat. Jak to před časem bylo, co mě k těm vyjádřením vedlo. Ale v žádném případě nestojím o nějakou demonstrativní schůzku, ani to nekladu jako nějakou svou podmínku. Podnět k takové debatě by určitě nevzešel ode mě. Nic iniciovat nebudu."

West Ham v těchto dnech bojuje o udržení v Premier League, sedm kol před koncem dvacetičlenné soutěže je na 18. místě, posledním sestupovém. Na sedmnáctou příčku, která znamená záchranu, a na níž je Bolton, ztrácí Řepkovo mužstvo dva body.

"Proto teď mám jiné fotbalové starosti než národní mužstvo," uvádí Řepka. "Zachraňujeme se v lize, takže aktuální je pro mě jednoznačně West Ham."

Šestačtyřicetinásobný reprezentant zároveň připouští, že z případného návratu do reprezentace by měl i tak trochu obavy.

"Říkám si, jestli by mi to vůbec stálo za to. Aniž bych národním mužstvem nějak pohrdal, to ani náhodou," ujišťuje. "Když si ale uvědomím, co všechno už se o mně za posledního půldruhého roku namluvilo a napsalo, napadá mě, že každý by pak čekal na nějakou mou chybu. Musel bych na to myslet, musel bych se hlídat a pak už bych to nebyl já."

Cení si toho, že v Anglii má teď za sebou sedm zápasů bez žluté karty. "Ale co by mi to v národním mužstvu bylo platné. Už prostě nemám chuť někomu něco vysvětlovat a dokazovat."

Na poznámku, že někteří současní reprezentanti si Řepkův návrat do národního mužstva údajně příliš nepřejí, protože vyloučením v baráži s Belgií je podle nich nedisciplinovaností připravil o postup na mistrovství světa, reagoval nejprve trenér Brückner.

"O tom nic nevím. Pokud je mi známo, tak většina hráčů si jeho návrat do týmu přeje," poznamenal reprezentační kouč.

Řepka se naopak naježil.

"Tak ať to řeknou otevřeně. Nemám rád lidi, kteří si něco povídají mezi sebou, a když se mají projevit na veřejnosti, říkají něco jiného. To jsem zažil fakt jen v Čechách," uvedl. "Prosím, ať ti hráči vystoupí z anonymity a řeknou konkrétně, kvůli čemu mě nechtějí. Takové jednání beru, třeba bych pak musel sklopit hlavu a jejich argumenty uznat."

Řepka dále znovu přemítá, jestli mu nový rozruch kolem jeho osoby vůbec stojí za to. "Už mě taky napadá, jestli pro mě už jedna fotbalová etapa, tedy národní mužstvo, neskončila. A navíc je tu známé rčení o tom, že nevstoupíš dvakrát do stejné řeky. Přesto bývalým reprezentačním spoluhráčům i těm, se kterými jsem si nezahrál, postup na mistrovství Evropy ze srdce přeju."

Opakovanou otázku, zda kouč s Řepkou pro nejbližší reprezentační sraz počítá, Brückner odmrštil: "Teď jsem dohrál s Rakouskem a vy už po mně chcete další nominaci."

Obránce West Hamu ke své případné nominaci poznamenal: "Na to Turecko by mě klub asi stejně nepustil a jak už jsem taky říkal, West Ham teď upřednostňuju. A to červnové Moldavsko? V Anglii liga končí 11. května a já bych byl měsíc bez pořádného tréninku. Navíc už mám naplánovanou dovolenou."

Pokud by se tedy Řepka do národního mužstva přece jen vrátil, přichází v úvahu nejspíš až podzimní sezona. To kvalifikace pro český tým vrcholí zápasy v Bělorusku (6. září), doma s Nizozemskem (10. září) a v Rakousku (11. října).Najdete na iDNES.czmobilní verze