Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Řekové se brání: nepodpláceli jsme!

8 2003
Nyon, Athény - Představitelé řeckého fotbalového svazu se ostře brání obvinění, že chtěli koupit od Armenců sobotní kvalifikační zápas na ME 2004. Korupční aférou se už začalo zabývat také vedení Evropské fotbalové unie (UEFA).

Funkcionáři si nejprve vyžádali zvláštní dodatečnou zprávu od hlavního delegáta utkání a až podle ní se rozhodnou, zda formálně zahájí vyšetřování.

Zástupci arménského svazu obvinili krátce před sobotním zápasem soupeře, že se pokusil koupit vítězství. Řekové ovšem nařčení rozčileně odmítli a požádali UEFA o důkladné rošetření kauzy.

Autorům nařčení Řekové dokonce pohrozili soudní žalobou. "Zatím nemáme od arménského svazu k dispozici žádné důkazy a řecká strana kategoricky odmítla, že by se pokoušela nabízet úplatek," konstatoval mluvčí UEFA Mike Lee.

Řečtí fotbalisté vyhráli 1:0 a jsou krok od přímého postupu na evropský šampionát v Portugalsku. Arménie byla už před utkáním bez šancí. "Zdá se, že výkony našeho národního družstva způsobily problémy mnoha lidem, kteří to nečekali," uvedla řecká federace v oficiálním prohlášení.

Aféru odstartoval mluvčí arménského svazu Suren Bagdasarjan, podle něhož některé hráče telefonicky kontaktovali neznámí lidé a nabídli jim peníze za to, že nechají Řeky vyhrát. Údajnou nabídku na milion dolarů, kterou měl učinit sám prezident řecké federace, zprostředkoval bývalý arménský reprezentant Ervand Sukjasjan. Rozhovor s ním si prý funkcionáři nahráli.

Řekové vedou po vítězství nad Arménií šestou kvalifikační skupinu o čtyři body před favorizovaným Španělskem, třetí Ukrajina má o další bod méně. Postup do finálového turnaje v Portugalsku si Řecko může zajistit v říjnovém utkání s posledním Severním Irskem. Poprvé a zatím naposledy hrálo Řecko na mistrovství Evropy v roce 1980.

Autoři: ,


Témata: Korupce, UEFA
Najdete na iDNES.czmobilní verze