Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Recept na brejky: Mluvit na sebe

Řepka - Tomáš Řepka odhlavičkovává míč od nebezpečného Kluiverta(dole). | foto: Reuters

16 2000
K n o k k e - H e i s t (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Po Kluivertovi s Bergkampem čekají v pátečním zápase na EURO 2000 českou obranu další dva výjimeční útočníci, Francouzi Anelka a Henry. "Nevidím v nich žádné Bohy, připravuji se na ně jako na každé jiné protivníky, na mistry světa jako na hráče Kotěhůlek," nebojí se obránce Tomáš Řepka, který je z angažmá v italské Fiorentině na každodení kontakt s nejlepšími kanonýry na světě zvyklý. "Důležité bude, abychom byli ve střehu celý zápas, nesmíme ani na chvilku povolit," uvědomuje si.

Styl hry francouzských útočníků se podle Řepky příliš neliší od Nizozemců. Těm se tým minulou neděli ubránit dokázal a inkasoval až z přísné penalty. "Ten zápas už přebolel, je to historie a my musíme hledět dopředu," říká Řepka a pouští se do srovnávání obou soupeřů: "Anelka hraje podobným stylem jako Kluivert, Henry se dá zase přirovnat k Bergkampovi, ale navíc je mnohem rychlejší. Oba týmy nastupují s dvojicí útočníků, kterou zezadu doplňuje ještě někdo třetí."

Řepkovi je jedno, kterého z obávaných útočníků dostane na starost on: "Na tom nezáleží, nepřipravuji se speciálně na konkrétní protihráče. V Anelkovi nevídím žádného Boha, je to pro mě útočník jako každý jiný."

Francie v neděli porazila Dány, které ničila rychlými výpady, při nichž se útočníci vždy pohybovali na hranici ofsajdu. "Na to platí jediné: mluvit na sebe, pomáhat si, zdvojovat. Karel Rada musí být dva metry za námi a zajišťovat. Kdybychom zůstávali všichni obránci v jedné lajně, tak to je naše smrt. To bychom mohli dostat pět gólů," varuje obránce Fiorentiny. Jinak mu zápas s Dánskem nic nového neukázal: "Francouzi mají svůj styl, kterým hrají dlouho, a nemají čím překvapit."

Výsledky úvodních zápasů mohou dodávat více klidu Francouzům, český obránce s tím však nesouhlasí: "I pro ně to bude důležitý zápas. Budou pod stejným psychickým tlakem jako my, protože potřebují vyhrát, aby mohli jít v klidu do posledního zápasu s Nizozemskem," tuší. Recept proto bude platit stejný, s jakým v neděli reprezentace vyrukovala v Amsterdamu na domácí tým: "Když se jim dlouho nebude nic dařit, tak by mohli znervóznět a začít chybovat. Toho by se dalo využít," radí Tomáš Řepka.

Utkání začíná v 18 hodin, na stránkách iDNES ho můžete sledovat v on-line reportáži.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze