Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Teror v Paříži cílil i na sport. Jak ochránit fotbalové Euro?

ŽÁDNÉ OSLAVY, ALE STRACH. Francouzští fotbalisté sice porazili v přípravném zápase Německo, ale výsledek šel zcela stranou. Fanoušci nešli na plochu slavit, ale shromáždili se na ní, když kvůli bezpečnosti nesměli stadion opustit. Policie je pak evakuovala vybranými východy. Paříž v pátek 13. zasáhl teror. | foto: AP

14 2015
Ragby: zrušeno. Volejbal: zrušeno. Házená: zrušeno. Posilovny, tělocvičny či bazény hlásí po dva dny zavřeno. Paříž a region Ile de France tak reagují na páteční tragické události. Navíc teror cílil i na sport, exploze duněly u Stade de France, kde domácí fotbalisté hráli s Německem. A to za sedm měsíců startuje mistrovství Evropy.

„Pokud jde o Euro, samozřejmě jsme měli obavy. Teď jsou logicky ještě silnější,“ řekl bezprostředně po útocích deníku L’Équipe prezident francouzské fotbalové federace Noël Le Graët.

„Od začátku víme, že bezpečnost je při přípravách šampionátu naprosto klíčová,“ prohlásil nedávno Jacques Lambert, šéf organizačního výboru.

Teror v Paříži

Bilance útoku: 129 mrtvých

Francouzi pojímají nadcházející turnaj velkolepě. Poprvé v historii se rozroste na 24 účastníků (mezi nimi bude i Česko), zápasy zavítají na deset stadionů.

Úvodní 10. června i finále o třicet dnů později a některé další duely uvidí moderní Stade de France s kapacitou osmdesát tisíc míst na severním předměstí Paříže. Tedy právě ten, kde se v pátek večer utkali Francouzi s Němci.

Jenže co s vítězstvím nad mistry světa, když diváci po utkání scházejí ve strachu na trávník, stadion opouštějí jen některými východy v obavách za doprovodu policistů a v emotivním večeru zpívají hymnu.

Centrem Paříže otřásly exploze, vyžádaly si několik desítek obětí, další...
Kvůli explozím v Paříži lidé opouštějí stadion Stade de France, kde se hrál...

Z TRIBUN NA TRÁVNÍK. Diváci opouštějí svá místa a míří na hřiště. Stadion mohli opustit až podle pokynů policie. Paříž prožila tragický večer, při němž zemřelo přes 120 lidí.

Z pátku třináctého už zbývala jen hodina a pár minut, když francouzský útočník Gignac v posledních okamžicích přípravného zápasu zvýšil skóre. Stále se hrálo, ale výsledek šel dávno stranou.

Někteří diváci netušili, jiné už ze sociálních sítí a textových zpráv vyděsilo, jak v centru města i nedaleko stadionu na severním předměstí umírají lidé. Prezident Francois Hollande dávno v doprovodu ochranky opustil lóži a na ministerstvu vnitra ladil nejbližší kroky, aby o půlnoci vyhlásil nouzový stav. Nad stadionem kroužil vrtulník, v okolí blikaly majáky. Nikdo už nesměl na stadion, ani ven.

„V prvním poločase jsme slyšeli obrovský výbuch,“ líčil svědek deníku Le Monde. „Říkali jsme si, že to si jen někdo hraje s velkou petardou. Navíc v zápase hned přišla šance, takže nás průběh zase vtáhl.“ Ovšem brzy se ozval další, později třetí. Bilance sebevražedných útoků u stadionu podle deníku Le Parisien: 3 exploze, 4 mrtví včetně atentátníků, 50 zraněných, z toho 11 těžce.

Ale zápas se dohrával, jako by se nic nestalo. Zůstat na stadionu bylo totiž pro desetitisíce lidí bezpečnější, než kdyby propukla panika po předčasném ukončení utkání, zmiňují Le Figaro nebo Liberation.

Sami fotbalisté zjistili hrozivé zprávy až po utkání. Diváci z tribun sešli na trávník, nervózně čekali, až je policie vybranými východy postupně dovede na stanici příměstské železnice. Napjatou atmosféru prořízla až slova Allons enfants de la Patrie... Fanoušci spontánně spustili hymnu.

Němečtí reprezentanti zůstali na stadionu přes noc, za doprovodu policie odletěli v sobotu, ač chtěli zůstat až do neděle. Při cestě na letiště nevyužili týmový autobus, ale několika minibusů.

Francouzi zrušili veřejný trénink i tiskovou konferenci. V úterý by měli hrát ve Wembley s Anglií. Budou? Nakonec ano. Co Němci, nastoupí ke svému zápasu v Nizozemsku? A především - co Euro 2016? Za tři týdny se budou losovat základní skupiny, za sedm měsíců začíná.

Fotogalerie

„Riziko teroristické akce proti Francii, a záměrně říkám víc proti Francii než proti mistrovství Evropy nebo proti UEFA, jsme identifikovali hned na začátku příprav. Patří mezi dvanáct hrozeb, které jsou uvedené v kandidatuře a se kterými i s ministerstvem vnitra už měsíce pracujeme,“ citoval Lambert L ́Equipe.

Francie navíc podobně trpěla už letos v lednu, při teroristickém útoku na týdeník Charlie Hebdo.

„Základní nastavení se nezměnilo. Co se mění, je riziko hrozby teroristického útoku vůči ostatním hrozbám,“ hodnodil Lambert. Bezpečnostní plán počítá se zapojením specializovaných složek, s mezinárodní spoluprací a mimo jiné se speciálně věnuje i odhalování výbušnin.

„Přijali jsme spoustu opatření, ale jak je vidět, teroristé mohou udeřit kdykoli. Proto znepokojení kolem Eura roste,“ reagoval po utkání prezident francouzské federace Le Graët pro L ́Equipe. „Ale v tuhle chvíli jsem myšlenkami především v rodinami obětí.“ Těch je tedy přes 120. K útoku se přihlásil Islámský stát.

Mimochodem, nicotné číslo, které ještě nepadlo, zní: Francie - Německo 2:0.Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze