Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ratlík, který vyčenichal Zlatou Niké

18 2006
Nenápadný psík s černými fleky na bílé srsti pobíhal po londýnském parku a vybíral strom, který by označil. Pár okamžiků nato se z něj stal bezesporu nejslavnější pes v dějinách fotbalu. Jmenoval se Pickles. "Táhl mě na místo, kde něco vyčenichal," líčil později Picklesův pán David Corbett. "Uviděl jsem balík, a když jsem ho rozdělal, nevěřil jsem vlastním očím."

Kdo by také věřil? Pickles našel Zlatou Niké, ukradenou trofej pro fotbalového mistra světa. Od pozoruhodného příběhu s nikdy nevyjasněnou loupeží uplyne právě pozítří 40 let.

Jisté je, že pětatřiceticentimetrová soška z ryzího zlata, znázorňující antickou bohyni vítězství, byla odcizena ze sálu v areálu Westminsterského opatství. Tam byla hlavním exponátem na výstavě Sport a známky. Zloději vylomili mříž a vzali si sošku v hodnotě několika tisíc liber. Sbírky známek ceněné na tři miliony liber se ani nedotkli.

V Británii zavládla panika. Televize ihned přerušila vysílání, aby hroznou zprávu oznámila. Zděšení v Anglii bylo o to větší, že se hrdé "rodiště" fotbalu právě chystalo na mistrovství světa, které hostilo v létě. A náhle tak obrovská ostuda! Rozjela se mohutná pátrací akce. Jenže stop příliš nebylo. Vlastně pouze jedna. "Souhlasím s obchodem – Joe."

Přesně tuhle zprávu vzkázal přes inzerát v novinách domnělému pachateli šéf anglického fotbalu Joe Mears. Na tenhle vzkaz čekal anonym, který slíbil, že za tučnou sumu peněz Niké vrátí. Policie nakonec původce nepodepsaného dopisu zatkla, jenže dělník Edward Bletchley zjevně blufoval, o trofeji nevěděl nic.

Zdálo se, že slovutný Scotland Yard je v koncích. Angličané už dokonce oznámili, že vyrobí novou trofej. Jenže pak si ratlík Pickles vyšel se svým pánem na pravidelný ranní špacír...

Anglie se otřásla úlevou! A z obyčejného voříška byl rázem její největší hrdina. Pickles byl pozván na recepci k britskému premiérovi Heroldu Wilsonovi.

Byla mu také nabídnuta role ve filmu "Slídil se zlatým nosem" a firma na psí stravu mu celý rok zdarma dodávala krmení. Ani nalezení poháru však neuchránilo Angličany před kritikou.

Nejtvrdší zazněla z Brazílie. "Nic podobného by se u nás nikdy stát nemohlo," objevilo se mimo jiné v brazilských novinách. "Náš lid totiž fotbal miluje."

Nikdy neříkej nikdy.

V roce 1983 byla Zlatá Niké uloupena definitivně a pravděpodobně roztavena. Místo krádeže: brazilské Rio de Janeiro.

Tohle je však už jiný příběh. A nemá happy end. Zato legenda související s Picklesem dozajista ano. Podle ní se psík na nalezenou Niké vymočil, čímž přinesl anglickým fotbalistům štěstí. Ti za pár měsíců zvedli trofej na domácím šampionátu vítězně nad hlavu.

HLEDEJ, PICKLESI! Na snímku psí hrdina.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze