Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ratlík, který vyčenichal Zlatou Niké

18 2006
Nenápadný psík s černými fleky na bílé srsti pobíhal po londýnském parku a vybíral strom, který by označil. Pár okamžiků nato se z něj stal bezesporu nejslavnější pes v dějinách fotbalu. Jmenoval se Pickles. "Táhl mě na místo, kde něco vyčenichal," líčil později Picklesův pán David Corbett. "Uviděl jsem balík, a když jsem ho rozdělal, nevěřil jsem vlastním očím."

Kdo by také věřil? Pickles našel Zlatou Niké, ukradenou trofej pro fotbalového mistra světa. Od pozoruhodného příběhu s nikdy nevyjasněnou loupeží uplyne právě pozítří 40 let.

Jisté je, že pětatřiceticentimetrová soška z ryzího zlata, znázorňující antickou bohyni vítězství, byla odcizena ze sálu v areálu Westminsterského opatství. Tam byla hlavním exponátem na výstavě Sport a známky. Zloději vylomili mříž a vzali si sošku v hodnotě několika tisíc liber. Sbírky známek ceněné na tři miliony liber se ani nedotkli.

V Británii zavládla panika. Televize ihned přerušila vysílání, aby hroznou zprávu oznámila. Zděšení v Anglii bylo o to větší, že se hrdé "rodiště" fotbalu právě chystalo na mistrovství světa, které hostilo v létě. A náhle tak obrovská ostuda! Rozjela se mohutná pátrací akce. Jenže stop příliš nebylo. Vlastně pouze jedna. "Souhlasím s obchodem – Joe."

Přesně tuhle zprávu vzkázal přes inzerát v novinách domnělému pachateli šéf anglického fotbalu Joe Mears. Na tenhle vzkaz čekal anonym, který slíbil, že za tučnou sumu peněz Niké vrátí. Policie nakonec původce nepodepsaného dopisu zatkla, jenže dělník Edward Bletchley zjevně blufoval, o trofeji nevěděl nic.

Zdálo se, že slovutný Scotland Yard je v koncích. Angličané už dokonce oznámili, že vyrobí novou trofej. Jenže pak si ratlík Pickles vyšel se svým pánem na pravidelný ranní špacír...

Anglie se otřásla úlevou! A z obyčejného voříška byl rázem její největší hrdina. Pickles byl pozván na recepci k britskému premiérovi Heroldu Wilsonovi.

Byla mu také nabídnuta role ve filmu "Slídil se zlatým nosem" a firma na psí stravu mu celý rok zdarma dodávala krmení. Ani nalezení poháru však neuchránilo Angličany před kritikou.

Nejtvrdší zazněla z Brazílie. "Nic podobného by se u nás nikdy stát nemohlo," objevilo se mimo jiné v brazilských novinách. "Náš lid totiž fotbal miluje."

Nikdy neříkej nikdy.

V roce 1983 byla Zlatá Niké uloupena definitivně a pravděpodobně roztavena. Místo krádeže: brazilské Rio de Janeiro.

Tohle je však už jiný příběh. A nemá happy end. Zato legenda související s Picklesem dozajista ano. Podle ní se psík na nalezenou Niké vymočil, čímž přinesl anglickým fotbalistům štěstí. Ti za pár měsíců zvedli trofej na domácím šampionátu vítězně nad hlavu.

HLEDEJ, PICKLESI! Na snímku psí hrdina.

Autoři:


Fortuna liga 2018-19 s novým hracím modelem

Fobalová liga začíná v pátek 20. července v 18.30 zápasem Dukla - Plzeň. Hrát se bude podle nového formátu s nadstavbovou částí. Po 30 kolech se týmy rozdělí na tři skupiny. První o titul o šesti týmech, druhá o možnost postupu do Evropské ligy o čtyřech mužstvech (bude se hrát pohárovým způsobem) a třetí o udržení opět o šesti družstvech. Titul obhajuje Plzeň, nováčky jsou Opava a Příbram.

Pavel Bucha, Luděk Pernica, Vladimír Coufal, Alexandru Baluta, Martin Nešpor, Alexandru ChipciuUroš Radakovič, Michael Krmenčík, Josef Hušbauer, Nicolae Stanciu

Mistrovství světa ve fotbalu 2018

Nejčtenější

Favorit, nebo zázrak? Francii čeká ve finále nadšené Chorvatsko

JSME VE FINÁLE! Chorvatský fotbalista Josip Pivarič slaví na mistrovství světa...

VIDEO Před dvaceti lety se potkali v semifinále. Teď si to Francouzi a Chorvati rozdají v zápase o zlato:...

Fotbalový šampionát narušila čtveřice aktivistů ze skupiny Pussy Riot

Finálový zápas Mistrovství světa ve fotbale narušila čtveřice výtržníků, která...

VIDEO Finálový zápas mistrovství světa ve fotbale v moskevských Lužnikách musel být na chvíli přerušen,...Chorvatsko teď prožívá svoje Nagano, říká český velvyslanec

Chorvatští fanoušci prožívají úspěch fotbalistů na světovém šampionátu.

VIDEO Když v roce 2006 nastupoval na ambasádu v Itálii, místní se zrovna pyšnili titulem fotbalových...

Vrba: Byl bych překvapený, kdyby se liga obrátila naruby

Trenér Plzně Pavel Vrba diriguje své svěřence v utkání s Teplicemi.

Westendorf (Od našeho zpravodaje) Letošní léto je pro Pavla Vrbu, trenéra plzeňské Viktorie, poněkud nezvyklé. Po letech klub nečeká...

Francouzští mistři: odvážný kouč, tryskáč Mbappé i útočník bez gólů

JE TO DOMA. Francouzští fotbalisté slaví vítězství 4:2 nad Chorvatskem, stali...

Rozjížděli se pozvolna. Ale od začátku vyřazovací fáze byli Francouzi na fotbalovém mistrovství v...

Další z rubriky

Gólů bylo letos málo, ale zato dobré hry hodně


Praha Přečetl jsem si toho o mistrovství světa ve fotbale hodně. Většinou slova nepěkná. I na těchto...

Materazzi přiznal, co řekl Zidanovi


Řím Italský obránce Marco Materazzi přiznal, čím vyprovokoval ve finále fotbalového mistrovství světa...

Ronaldinho se omluvil za neúspěch na MS


Rio de Janeiro Brazilský fotbalista Ronaldo přišel po neúspěchu obhájců titulu na mistrovství světa s pokáním....Najdete na iDNES.cz