Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Rakouský kouč zpívá a je staromódní

1 2003
Vídeň - Do letištní haly vklouzne prošedivělý padesátník s udržovanou sportovní postavou, který má rád hokej, americký fotbal a golf. Dělal moderátora v rádiu a uváděl noční hudební proud. Pracoval také v televizi. A zpíval. Jedna z jeho písní se před časem držela druhá v rakouské hitparádě. To vše umí Johann Krankl řečený Hans, fotbalová legenda, trenér rakouské reprezentace. V úterý přiletí s týmem do Prahy, ve středu se hraje kvalifikace mistrovství Evropy 2004. Dále čtěte: Z Rakouska strach nejde, může jen překvapit

Přiletí s knírkem, plnovousem, nebo čerstvě oholen? U Krankla nikdo neví, i když sám o sobě říká: "Jsem staromódní a konzervativní."

Čeká tu na něj kamarád Antonín Panenka, bývalý spoluhráč z Rapidu Vídeň. Dvě slavná jména. Levonohý útočník Krankl hrál za Rakousko dvakrát na mistrovství světa, na tom prvním v roce 1978 otočil dvěma góly zápas s Němci. Ten rok byl nejlepším střelcem Evropy a po Angličanu Keeganovi druhý v anketě o Zlatý míč pro nejlepšího hráče Evropy.

Pravonohý záložník Panenka je zase českou veličinou: jeho báječná penalta poslala Československo ke zlatu na mistrovství Evropy 1976. "Sejdeme se, pokecáme. Ale on bude asi rozlítaný," říká Panenka.

O Kranklovi by mohl vyprávět hodiny, tak dobře se znají. "Povahou trochu egoista, ale dobrý parťák. Rád zpíval, rád byl středem pozornosti. Ale nepil. Ani víno, ani pivo. Taky byl sečtělý, četl všechno, co se týkalo fotbalu."

Na Kranklových velkolepých padesátinách ale v únoru Panenka chyběl. "Pozvala mě jeho agentura, ale zapomněla připsat, kde se to koná."

Hrávají spolu ve výběrech Evropy starších pánů, naposledy se viděli v prosinci při halovém turnaji, který se koná na počest zemřelého rakouského obránce Pezzeye.

Jako hráč byl Krankl nezapomenutelný. Nebojoval po křídlech, nebránil, ale byl králem pokutového území. Reprezentační bilance: 67 zápasů, 33 gólů. "Ostatní se vyplivali a on čekal před brankou. Měl úžasnou produktivitu," vzpomíná Panenka.

Zatímco ostatní trénovali v jednom rohu, trenér třikrát v týdnu určil hráče, kteří Kranklovi na druhé straně posílali jeden centr za druhým. A kanonýr střílel z voleje levačkou a hlavou. Pravou nohu vynechával a přesto v Rapidu zářil.

V roce 1978 ho koupila slavná Barcelona, ale za dvě sezony se do Rakouska vracel. "Pro Rakušany zůstal bohem," říká Panenka. Jako trenér zatím Krankl nepřesvědčil. V klubech zažil už pár vyhazovů a s mladou nezkušenou reprezentací ho třeba Nizozemci vypráskali 3:0.

"I proti Česku jsme outsideři. Můžeme jen překvapit," tvrdí. I kdyby jako trenér dál prohrával, na vídeňské ulici Vítězů navždy zůstane obtisk ruky "Velkého Hansiho".

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze