Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Radzinski, Kollerův nejoblíbenější parťák

12 2003
Praha - Fotbalový útočník Jan Koller má na vrcholu kariéry velké přání. "Chtěl bych si ještě někdy v útoku zahrát s Radzinskim." Zatím se mu asi nesplní, místo toho bude poprvé v životě proti němu bojovat. Thomasz Radzinski je nejznámějším fotbalistou Kanady, s níž se český tým utká v přípravném utkání v Teplicích.

Co Kollera tolik k Radzinskému přitahuje? "Pro mě to byl nejlepší spoluhráč, s jakým jsme kdy v útoku hrál," říká český reprezentant.

Dva roky byli v Anderlechtu Brusel jednou z nejobávanějších útočných dvojic v Evropě. Dvoumetrový obr Koller rozrážel soupeřovu obranu a drobný štírek Radzinski každému  utekl. "Jsem rychlejší než Roberto Carlos," vyhlašoval před soubojem s Realem Madrid v Lize mistrů.

Góly stříleli oba, jeden druhému do šancí přihrával. "Rozuměli jsme si i mimo hřiště. Je to skvělý parťák i kamarád," poznamenal Koller.

Často si volají, Koller hraje v Německu za Dortmund, Radzinski v Evertonu anglickou Premier League. Naposled spolu mluvili před dvěma týdny, když Koller vyzvídal, jestli Radzinski do Česka na přípravný zápas dorazí. "Ještě to nevěděl. Ale teď už je jasné, že tady bude."

Do telefonu spolu mluví hlavně vlámsky. Řeč se oba naučili v letech strávených v Belgii. Koller hrál v Lokerenu, Radzinski za Ekeren. A v létě 1999 se potkali v Anderlechtu, kde Kanaďan působil už dva roky.

Když ti dva spolu hráli, by Anderlecht vždycky mistrem. Když se Kollerovi v úvodu angažmá nedařilo, Radzinsku se ho v novinách zastával.

"Nedávno jsme si zavzpomínali, že by bylo fajn, to zase spolu dát dohromady," podotkl Koller.

Podaří se jim to? Je nejvyšší čas. Kollerovi už třicet bylo, Radzinskému bude v prosinci.

Radzinsku se narodil v Poznani polským rodičům, s nimiž brzy emigroval do Německa, později do Kanady, kde dostal občanství. Až potom se vrátil hrát fotbal do Evropy.

Když dal v sezoně 1996/1997 za Ekeren 19 gólů, vybral si ho Anderlecht. Kollera angažoval zase poté, co byl ligovým kanonýrem v Lokerenu. V čele nejlepších střelců belgické ligy nechyběl ani jeden.

Ve stejnou dobu oba i Anderlecht opustili. "Když Jan odejde, chci pryč i já," říkal Radzinski na sklonku jara 2001, když se mluvilo o Kollerově přestupu do Dortmundu. Pár dní po odchodu českého reprezentanta opustil bruselský klub i Radzinski.

A na znamení přátelství s kamarádem si v Evertonu vyžádal číslo osm, které Koller nosil v Anderlechtu.

Zatímco Koller se stal v novém klubu oporou okamžitě, Radzinskimu to chvíli trvalo. Hned po příchodu do Anglie se zranil a první zápas za Everton odehrál až měsíc a půl po začátku podzimu.

V loňském ročníku dal jedenáct branek a i díky němu Everton po hubených letech hrál v popředí tabulky.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze