Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Radši jděte sbírat kávu, radili fotbalistům

Smutný polský fanoušek. | foto: Reuters

23 2006
Praha - Na letišti v San José je vítal transparent: "Pánové, hledáme sběrače kávy. Jediným požadavkem je nedostatek studu." Fotbalisté Kostariky byli svými fanoušky prokleti. Tři porážky na šampionátu rozlítily národ. Řidič Gilberto Vargas přinesl na letiště kbelík vody, mýdlo a ručníky.

"Trenér Guimaraes řekl, že si v zápase s Poláky tým umyje obličej, ale neudělali to. Tak jim dávám šanci teď," lamentoval při setkání s reportérem agentury Reuters.

Pískot, nadávky, hrozící pěsti. I takové přijetí čekalo na některé z neúspěšných účastníků mistrovství světa.

Kouč Guimaraes musí odejít, přejí si Kostaričané. V Polsku zase lidé žádají hlavu trenéra Janase, vždyť jim sliboval postup do osmifinále.

"Mistrovství ostudy pro Poláky skončilo. Kdo za ni zaplatí?" píše list Dzennik. Terčem vtipů je nyní heslo "Stateční a nebezpeční", které zdobilo autobus reprezentace.

Pobouřen je dokonce i premiér Kazimierz Marcinkiewicz. "To nebylo mužstvo hodné mistrovství světa," prohlásil a vyzval k personálním a organizačním změnám.

"Pokud se k nim Polský fotbalový svaz neodhodlá sám, pak se do věci vložíme sami!" V Íránu šli ještě dál. Vláda se nejprve omluvila všem Íráncům za to, že "fotbalisté zlomili národní hrdost". A pak odvolala šéfa fotbalového svazu Muhammada Dadkána...

Afrika: Kdo zradil?

Ke spoluobčanům se obrátily i matky fotbalistů Pobřeží slonoviny. "Omlouváme se všem, kteří se cítí zraněni a zrazeni. Jsou to vaši bratři, nezatracujte je," žádaly.

Trenér týmu Michel pro jistotu sám oznámil, že odchází do Kataru. Vzápětí jej označili za zrádce. Také proto, že pochází z Francie, která v místní občanské válce podporuje povstalce ze severu země.

Demonstraci, odsuzující trenéra a jeho mužstvo, svolali fanoušci v paraguayském Asunciónu, přestože se kouč Aníbal Ruiz vymlouval na nedostatek kvalitních hráčů. "Dům je v pořádku, jen je třeba do něj koupit víc nábytku," tvrdil.

Trinidad: Vítejte, hrdinové

Ne všechny z vyřazených aktérů základních skupin však doma přijali s hněvem. Angola oslavovala dvě remízy týmu, z nějž někteří fotbalisté poprvé v životě opustili Afriku.

"Lidé, můžete být na své fotbalisty velmi, velmi pyšní," ujišťoval trenér Luís Oliveira Goncalves.

Kapitán Akwá se smál, i když gól nevstřelil: "Proč bych měl být smutný? Podívejte se na Ronalda nebo Ronaldinha. Ti také ještě gól nedali."

Festival čekal včera po návratu na mužstvo Trinidadu a Tobaga. "Velké dobrodružství skončilo," hlásila jeho internetová stránka. Ještě předtím, než hráči odletěli z Německa domů, premiér Patrick Manning jim vzkázal: "Pro nás všechny jste vítězové. Přivítáme vás ve velkém stylu, těšte se na recepci, jakou tato země ještě nezažila."

Jediný bod proti Švédům stačil Trinidaďanům a Tobaganům k oslavám. "Ale divíte se? Před mistrovstvím se točily diskuse jen kolem toho, jestli prohrajeme 0:8 nebo 0:6. Můžeme být pyšní," prohlásil kouč Leo Beenhakker.

A co Češi? Jak přivítají doma své fotbalisty?

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze