Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Radši bych hrál s Anglií, řekl Brückner

1 2003
Lisabon - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Karel Brückner vypadal zarmouceně. Finální losování mistrovství Evropy si představoval jinak. Ale pozor, soupeři z Nizozemska, Německa a Lotyšska mu až tolik nevadili. „Soupeře známe velmi dobře, ale stejně nás čeká ještě dost práce,“ řekl trenér fotbalové reprezentace, když s lotyšským kolegou Starkovsem zapózoval fotografům.

Právě Lotyšsko je ve skupině nejslabší...
To pozor, Lotyše nesmíme podcenit, je to první zápas, všichni v tu chvíli budeme mít stejnou šanci. Mluvíme tady jen o Němcích a Holanďanech, a to se nesmí, pánové.

Byl jste během losu v napětí? Česko zůstalo v osudí až jako poslední.
Proč bych se nervoval? Nemohl jsem nic z toho, co se dělo, ovlivnit.

Soupeři vám vyhovují?
Soupeře znám, i sousední céčko už jsem prostudoval.

Tým ze skupiny C bude čekat ve čtvrtfinále.
Tam budou první asi Italové, a kdybychom skončili druzí, hrajeme spolu. To víte, hned okrajově přemýšlíte, co by mohlo být.

Nejdřív se musí postoupit. Myslíte, že je výhodné, když se týmy vzájemně znají tak dokonale jako Češi s Nizozemci?
Vybírat, kdo je vhodný a kdo ne, to nikdy nedělám. Ale je pravda, že Němce a Holanďany známe. Německo patří na každém takovém mistrovství k nej nej nejlepším.

A Nizozemci? Hráli jste s nimi kvalifikaci.
To byl takový chyták ze třetího koše. Ohromně silný tým. Ale zase je výhoda, že nemusíme shánět kazety, posílat špiony na jejich zápasy. Ušetří se spousta času a peněz.

Oni budou mít navíc motivaci, aby vrátili Česku poslední porážku z Prahy, že?
Jestli tam bylo podcenění, tak na šampionátu určitě odpadne, to uznávám.

A Lotyšsko?
O Lotyších se budeme muset všechno naučit. Ale musí mít kvalitu, když v baráži vyřadili Turky.

Přece jen: když v osudí zbyly už jen týmy z nejlepšího koše, nepřál jste si jiný konec? Nechci spekulovat, jestli Anglie je lepší než Německo. Ale... I když to vyzní paradoxně, chtěl jsem spíš béčko (s Anglií, Švýcarskem a Chorvatskem - pozn. red.). Ne kvůli soupeřům, ale s ohledem na ubytování. Budeme muset naše plány korigovat.

Co vás trápí, pane Brücknere?
Měli jsme vybrané výborné bydlení u Lisabonu, v klidu a zeleni, ale vypadá to, že hledáme dál. Najít ubytování, to je teď důležitější než soupeři. Přitom kdyby nám to všechno vyšlo, hrajeme šestkrát v Lisabonu.

Teď jsou všechny zápasy ve skupině na severu, dva v Aveiru, ten poslední s Německem v Portu. Kvůli tomu vám hotel Penha Longa nevyhovuje?
Jsou to složitosti. Hraje se každý čtvrtý den, jen si to spočítejte. Před zápasem už musíte trénovat v místě, pak zápas a po zápase další důležitý trénink. Kdy vyjedeme, když je výkop třeba od půl deváté?

Do Aveira je to z Lisabonu přes 300 kilometrů. To vám připadá moc?
No, létat nebudeme. A zkusili jste jet po silnici? My včera jeli kilometr snad dvě hodiny. Byli bychom dva dny na cestách, pak třetí den spali a čtvrtý jeli nanovo. Vyspat a odjet, všechno musíme ještě přehodnotit. Jak to třeba udělat s tréninky?

Jak to myslíte?
U hotelu, který jsme chtěli, bylo tréninkové hřiště deset kilometrů daleko. Nemůže být třicet nebo padesát, když máte dva tréninky denně.

A co tedy ubytování na severu?
Projeli jsme Portugalsko nahoru a dolů, viděli jsme oficiální nabídku, nabídku z internetu a v tom místě není nic. Oni říkají, že Aveiro jsou portugalské Benátky. Hm. No.

Němci budou bydlet v prosluněném Faru úplně na jihu. Ke všem zápasům budou létat. To nechcete?
Taky možnost, ale hodně se prodraží. A když vás nenechají odletět po půlnoci, co budete dělat? Tři dny být v tranzitním hotelu, pak do Fara a hned zase zpátky? To přece nejde. Musíme všechno propočítat na dny. Pak se uvidí.

Po vylosování soupeřů Česka na mistrovství Evropy se Karel Brückner chytal za hlavu.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze