Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Řádili mladí fotbalisté v Bosně?

14 2006
Sarajevo, Praha - Z postupu českých fotbalistů do 21 let na mistrovství Evropy začíná být mezinárodní skandál. Respektive z následných oslav v bosenském Sarajevu. "Vystříkali všechny hasicí přístroje v hotelu, prokopli dveře, típali cigarety do peřin, vylili alkohol na koberce, poničili zásuvku i toaletu," řekl MF DNES Alija Budnjo, majitel sarajevského hotelu Terme.

Případ není dodnes uzavřen, dál ho šetří policie. Není jasné, jaké sankce Čechům hrozí. Česká strana však nařčení odmítá. "Naprostý nesmysl. Bosňané nám dělali naschvály už od samého začátku. Tohle je vrchol všeho," reagoval na obvinění šéf české výpravy Mojmír Fryčák.

Kvůli Čechům jsem přišel o hosty, tvrdí majitel hotelu

Mladíci si postup na šampionát, který se hraje v Nizozemsku příští rok, zajistili po výsledcích 2:1 v Jablonci a 1:1 v bosenské odvetě. Po ní se přesunuli do jedné ze sarajevských restaurací, kde proběhla oficiální večeře. Po návratu do hotelu kolem půlnoci údajně začali řádit.

"Přijeli v půl druhé s vlastním alkoholem. Byli hrozně hluční, recepční je upozornil, že se takhle nemohou chovat, ale nereagovali. Tak zavolal policii. Pak se uklidnili, ale po odjezdu policistů zase začali," tvrdí Budnjo. "Říkali jsme jim, ať jdou do hotelového baru, ale nechtěli."

"Nesmysl. Nikdo nás neupozorňoval, že bychom byli nějak hluční. A do baru nás nechtěli pustit. Určitě jsme nebyli jako myšky, ale nepřesáhlo to žádnou mez," říká Fryčák.

Podle majitele kvůli hluku z hotelu, který patří mezi pět nejlepších ve městě, v průběhu noci odešlo téměř 50 hostů z cizích zemí. "To je další nesmysl. Nikdo kvůli nám hotel neopouštěl," říká Fryčák.

Výpovědi se značně liší

Výpovědi obou stran se značně liší. Zatímco pro Bosňany je to vážný incident, Češi tvrdí, že se nic vážného nestalo. Někteří ho zlehčují. Například trenér Ladislav Škorpil prohlásil: "Policie zjišťovala, jestli záchod ucpal bobek, nebo šiška."

MF DNES se pokusila získat fotografie, které by mohly škody dokumentovat, ale sarajevská policie je redakci neposkytla. Na místě byli také bosenští novináři, které však prý vpustili pouze do jednoho pokoje, jejž vybrala česká strana.

"Tam byly jen rozházené věci. Nevím, jak to vypadalo na ostatních pokojích," řekl Sanin Filipovič, redaktor sarajevského deníku Oslobodjenje.

A majitel hotelu? Ten tvrdí, že veškeré škody už byly opraveny a fotografie těsně po incidentu nemá.

Ráno českou výpravu probudili policisté, kteří začali s univerzálním klíčem obcházet pokoje a vyšetřovat údajné škody, které měli Češi způsobit. Ty vyčíslili na 3800 eur (asi 107 tisíc korun), ač původně majitel mluvil o částce až 50 tisíc eur.

"V hotelu byla způsobená značná škoda. Vše je součástí protokolu, který jsme předali státnímu zastupitelstvu. Je na nich, jak s tím naloží dál," řekl MF DNES Jusuf Zornič, mluvčí sarajevské policie.

Ta si k výslechu předvolala šest českých fotbalistů. Podle informací MF DNES byl na policejní služebně Tomáš Frejlach, Jan Blažek, Daniel Pudil, Jan Holenda (hráči Liberce), Daniel Kolář ze Sparty a zlínský brankář Zdeněk Zlámal. "Nebudu se k tomu vyjadřovat. Zavolejte si na svaz," reagovali na dotaz MF DNES Pudil i Holenda.

A svaz? "Jména hráčů, kteří byli na policii, nepotvrdím," řekl Fryčák, který jednal i o vydání pasů pro část výpravy, jež nechtěli zaměstnanci hotelu vydat.

"Prioritou byl odlet hráčů. Majitel hotelu nechtěl k jednání s policií připustit právníka, kterého nám sehnal konzulát. Nakonec se bosenský svaz zaručil, že zajistí, aby se problém dál řešil. Jinak by nás nepustili."

Konzulka se omluvila

Na místo dorazila i česká konzulka v Sarajevu Irena Götzová, která se za incident omluvila. "Vyjádřili jsme lítost majiteli hotelu a personálu za způsobené komplikace," řekla.

Obě strany tvrdí zcela něco jiného. Rozhodující bude názor policie, která našla tři závady: dveře, zásuvku a toaletu.

"Ani o jedné závadě se nedá tvrdit, že byla způsobena naším přičiněním. Problém s toaletou jsme reklamovali od začátku. A omluva? Fotbalový svaz jí vzal na vědomí. Zastupitelstvo činí kroky, které uzná za vhodné, aby se případ vyřešil," řekl Fryčák.

Podle majitele hotelu Češi toaletu ucpali vědomě. "Nacpali tam ručníky a pak na to káleli. Museli přijet instalatéři. Chápu, že se opijí a slaví, ale tohle přehnali. Navíc poškodili pověst mého hotelu," řekl Alija Budnjo.

ČEKÁNÍ NA VÝSLECH. Daniel Pudil (v kšiltovce), Zdeněk Zlámal (za ním) a Jan Holenda (s lahví) byli na policii.Najdete na iDNES.czmobilní verze