Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Řádění anglických fanoušků neustává

18 2000
B r u s e l / C h a r l e r o i - Tři zcela zničené automobily, rozbité a vykradené výlohy a 450 osob ve vazbě - to je bilance potyček, jež se odehrály v sobotu v Charleroi před i po utkání německých a anglických fotbalistů na mistrovství Evropy. Poté, co britští příznivci opustili Charleroi a dorazili vlakem do Bruselu, vzdáleného asi padesát kilometrů, porvali se s mladíky převážně z imigrantských čtvrtí. Belgická policie oznámila, že výsledkem řádění fanoušků jsou zatím nevyčíslené materiální škody a dvě desítky lehce zraněných osob. Nikdo nebyl zraněn vážně.

V dějišti utkání Charleroi zničili výtržníci mnoho výloh a několik aut, ale policisté, kteří se usilovně připravovali na nejrizikovější zápas šampionátu, situaci zvládli bez větších problémů. Použili při tom i vodní dělo. "Náš první závěr není ani pozitivní, ani negativní," řekl neutrálně starosta Charleroi Jacques van Gompel na půlnoční tiskové konferenci.

Starosta odhadl, že do města přijely si tři tisíce fanoušků bez vstupenek, což je méně, než očekávali. Ti většinou napáchali škody v barech a kavárnách. Van Gompel připomněl, že v úterý se dají očekávat další problémy, protože Angličané hrají v Charleroi s Rumuny. Belgický ministr vnitra Antoine Duquesne, který je ve městě od sobotního rána, řekl, že stadión je velmi bezpečný a policii dobře umožnil likvidovat všechny potíže a šarvátky.

Poté, co britští fanoušci odjeli vlakem do Bruselu, střetli se s přistěhovalci převážně ze severní Afriky. Celkem policisté zadrželi tři desítky opilých Britů a několik imigrantů. Řádili asi do čtyř hodin do rána, na střeše skončil automobil s britskou poznávací značkou, u Jižního nádraží létaly zápalné lahve a dlažební kostky. Ve vazbě skončila stovka lidí.

Podle policejního mluvčího je tato bilance malá vzhledem k tomu, kolik tisíc lidí je v Bruselu v těchto dnech navíc. Větší potíže se čekají při pondělním zápase Belgie - Turecko. V sobotu bylo letecky do Británie dopraveno 200 lidí, kteří se dostali do Belgie, ačkoli jsou na policejních seznamech výtržníků.

Belgická policie kritizuje anglické kolegy, že nechají tyto "fans" proklouznout už při kontrolách v Británii. Automaticky jsou na belgických přechodech zadrženi Britové, kteří u sebe nemají doklady totožnosti. Belgičané je ověřují s pomocí Britů a pokud osoba není na "černé listině", může zůstat v Belgii.

Na rozdíl od Britů prý Belgičanům účinně pomáhají němečtí kolegové, kteří největší esa zadrželi preventivně už v Německu a provádějí pečlivé kontroly na německo-belgické hranici. Němečtí fanoušci, kteří mají záznam v trestním rejstříku, se pokoušejí proklouznout přes propustnější francouzskou hranici.

Angličtí fanoušci se radují po vítězství svého mužstva nad Německem

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze