Byl jsem na tom špatně fyzicky, řekl Hochmeister po zahozené penaltě

Radek Hochmeister | foto: MF DNES

30 2013
Hradecký obránce Radek Hochmeister se mohl stát prvním střelcem týmu v novém ročníku Fotbalové národní ligy. Jenomže na začátku 2. poločasu derby s Pardubicemi neproměnil pokutový kop.

Jeho rozpaky, s jakými bezprostředně po zápase mluvil, musí pochopit snad každý.

Radek Hochmeister, kapitán fotbalistů Hradce Králové, totiž v ostře sledovaném zápase úvodního kola Fotbalové národní ligy na začátku 2. poločasu za stavu 0:0 neproměnil penaltu a neposlal tím svůj tým do vedení v době, kdy už více než půl hodiny hrál pouze v deseti.

"Byl to hrozný pocit," přiznal po utkání, které ani nedohrál. Za stavu 1:0 pro Pardubice, krátce před tím, než jeho spoluhráči skóre otočili na 2:1, si totiž obnovil zranění kotníku, musel střídat a dramatický závěr výborného zápasu sledoval jen z lavičky. "Než jsem na ni došel, tak jsem ani neviděl faul, po kterém jsme kopali druhou penaltu," pokračoval.

Co se vám vlastně stalo, že jste derby nemohl dohrát až do konce?
Ještě den před zápasem jsem nevěděl, jestli budu moct hrát, v přípravě jsem si totiž dost těžce vyvrtl kotník a pochroumal vazy, nakonec jsme se rozhodli, že to zkusím. Už v prvním poločase jsem do něj trochu dostal a čtvrt hodiny před koncem podruhé, s tím už to hrát nešlo.

Přesto jste si v tak vypjaté chvíli troufl na penaltu. Proč?
Byli jsme na ni určeni s Honzou Šislerem, on se mě v té chvíli zeptal, jestli půjdu, a já jsem šel.

I když jste už měl potíže se bolavým kotníkem? To se většinou nechodí.
Ale ten mě v té chvíli nijak nelimitoval a na tu penaltu neměl vliv. Spíš jsem na tom byl dost špatně fyzicky, byl jsem dole.

Myslíte hlavně kvůli počasí?
Ačkoliv to tak nevypadalo, první půle nás stála hodně sil a já jsem se po ní cítil příšerně. Měl jsem toho opravdu dost, po prvním poločase jsem ani nevěděl, zda na ten druhý dojdu zpátky na hřiště.

Gól jste z pokutového kopu nedal, pardubický brankář Frydrych vaši střelu vyrazil. Kde byla chyba?
Chtěl jsem vystřelit nahoru, na to jsem se připravoval, ale trochu jsem kolíky na podrážce škrtl o zem a míč letěl při zemi.

Vy jste nedohrál kvůli zranění, druhý stoper Adrian Rolko zase kvůli vyloučení už po 14 minutách zápasu. Jak to podle vás ovlivnilo utkání?
Asi dost, hráli jsme dlouho v deseti, ale ani když jsme na začátku byli v jedenácti, tak se nám moc nedařilo. Chtěli jsme hrát kombinačně, ale vepředu nikdo nechtěl míč, chyběla nám mezihra, míče jsme místo kombinací nakopávali dopředu. V přípravě nám kombinační fotbal šel, teď to bylo horší.

Po neproměněné penaltě jste měli ještě jednu velkou šanci, ale pak už brzy šel do vedení pardubický rival. Jak jste tuhle chvíli prožíval?
Nejdřív jsem to chtěl odčinit, ale místo toho jsme brzy dostali gól, Hundák to trefil opravdu pěkně. Škoda, bylo to vlastně z jejich první střely ve druhé půli. Pak jsem měl myšlenky hlavně na to, abychom alespoň vyrovnali, jenomže jsem musel ze hřiště kvůli tomu zraněnému kotníku.

Vaši spoluhráči skóre po vašem odchodu sice otočili, ale soupeř vyrovnal. V jaké herní činnosti byly Pardubice podle vás nejsilnější?
V tom, na co jsme se připravovali. Mají hodně silný rychlý přechod do útoku a to také několikrát ukázaly.

1. Slezský FC Opava 11 6 4 1 30:16 22
2. Dynamo České Budějovice 11 6 4 1 21:7 22
3. FK Pardubice 11 7 0 4 16:8 21
4. Fotbal Třinec 11 6 2 3 16:10 20
5. FK Olympia Praha 10 5 4 1 16:11 19
6. 1.SC Znojmo 11 5 3 3 14:16 18
7. 1. FK Příbram 11 5 2 4 15:12 17
8. FC Hradec Králové 10 4 4 2 14:12 16