Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Rada byl nejméně úspěšný a nejkratší dobu sloužící kouč Česka

Petr Rada | foto: Michal Šula, MF DNES

8 2009
Petr Rada je v historii samostatného Česka nejneúspěšnějším a nejkratší dobu sloužícím trenérem fotbalové reprezentace. Ve funkci kouče národní mužstva byl přesně 265 dní.

Padesátiletý trenér se práce ujal 17. července 2008 a dnes 8. dubna 2009 byl kvůli špatným výsledkům týmu v kvalifikaci o postup na mistrovství světa 2010 odvolán.

K jeho konci v očích šéfů českého fotbalu přispěl i večírek několika reprezentantů bezprostředně po prohraném středečním utkání proti Slovensku.

Rada byl teprve čtvrtým trenérem Česka v historii samostatného státu, který vznikl 1. ledna 1993. První kouč se jmenoval Dušan Uhrin.

Trenéři Česka

Dušan Uhrin
ve funkci od 25.5. 1993 do 21.12. 1997

Jozef Chovanec
ve funkci od 8.1. 1998 do 20.11. 2001

Karel Brückner
ve funkci od 12.12. 2001  do 30.6. 2008

Petr Rada
ve funkci od 17.7. 2008 do 8.4. 2009 

V květnu 1993 vyhrál konkurz před Karlem Brücknerem a Tomášem Pospíchalem. V té době však ještě existoval společný federální výběr, který dohrával kvalifikaci o postup na světový šampionát 1994.

Tenkrát kvalifikaci rozjel Milan Máčala, ale poslední trenér Československa měl špatné výsledky a v průběhu bojů o MS 1994 skončil.

Společné mužstvo Čechů a Slováků převzal legendární Václav Ježek, který zbabranou kvalifikaci už nezachránil. Poslední zápas odehrál tým 17. listopadu 1993 v Belgii, po remíze 0:0 byl vyřazen.

Uhrin si mezitím začal připravovat kádr,  jeho prvním zápasem byla příprava v Turecku v únoru 1994. To je také premiérový oficiální mezistátní zápas českého týmu, Češi vyhráli 4:1.

Dušan Uhrin

Soutěžní zápasy začaly kvalifikací o Euro 1996, Česko zvítězilo 6:1 a i když v průběhu šokovalo porážkou v Lucembursku, nakonec na šampionát postoupilo. A vybojovalo senzační stříbro.

Další boje o postup na velký turnaj však tým nezvládal, na mistrovství světa 1998 nepostoupil a Uhrin v závěru roku 1997 ve funkci skončil. Posledním jeho vystoupením bylo vítězství 21. prosince v Rijádu na Poháru FIFA o třetí místo nad Uruguayí 1:0.

Hned po návratu do vlasti tehdejší svazový šéf František Chvalovský požádal Spartu, aby uvolnila pro národní tým Jozefa Chovance. Sparta 30. prosince souhlasila a Chovanec se 8. ledna 1998 stal trenérem Česka.

Jozef Chovanec

Následující kvalifikaci o Euro 2000 vyhrál bez ztráty bodu, což je v Evropě unikátní kousek. Na turnaji, který pořádalo Nizozemsko a Belgie, však tým nepostoupil ze skupiny.

Nedařilo se ani poté, v bojích o šampionát 2002 tým skončil druhý ve skupině za Dánskem, ale v baráži proti Belgii selhal. Chovanec vedl tým naposled 14. listopadu 2001, na Letné tým podlehl 0:1 a zmar podtrhla vyloučení Baroše s Nedvědem. O týden později Chovanec funkci složil.

Výkonný výbor rozehrál hru o jeho nástupce, ze čtyř kandidátů postupně Vlastimil Petržela a Jozef Jarabinský boj vzdali. Nakonec vyhrál Karel Brückner, jehož soupeřem byl v poslední fázi Ladislav Škorpil. "Mám radost a nepokazilo mi ji ani to, co se kolem volby v posledních dnech dělo," řekl tenkrát Karel Brückner.

Karel Brückner

Nastala Brücknerova éra, nejúspěšnější éra Česka, byť na stříbro z velkého turnaje jako Uhrin se nedosáhlo. Brückner tým vedl v 75 zápasech, padesát jich tým vyhrál a jen třináct prohrál. 

Nejlepším výsledkem bylo třetí místo na evropském šampionátu v roce 2004 v Portugalsku, i zahraniční experti oceňovali hru, kterou Česko v čele s Nedvědem, Rosickým a Kollerem předvádělo.

Brückner s týmem následně postoupil na mistrovství světa do Německa, když uspěl v baráži proti Norsku. Vyhrál kvalifikaci na loňské Euro. Ale na obou turnajích Česko nepostoupilo ze skupiny.

Loni na jaře, přesně 20. března, Brückner oznámil, že po turnaji v Rakousku a Švýcarku skončí. "Čtyřiatřicet let trénování je prostě čtyřiatřicet let. Tak jsem se rozhodl, že způsob života změním," řekl Brückner mimo jiné.

Od té chvíle bývalý manažer národního týmu Vlastimil Košťál začal hledat nástupce. Karel Jarolím i Ivan Hašek odmítli, v užším výběru zbyli Rada a Chovanec. V tajné volbě 17. července 2008 šéfové českého fotbalu vybrali Radu.

Petr Rada

"Byl jsem velice překvapen," přiznal Petr Rada. "Podle toho, co jsem si četl v novinách, jsem tušil, že moc velkou šanci nemám, ale když už jsem došel tak daleko, tak jsem to nechtěl vzdát."

"Budu chtít, aby se tým sjednotil a táhl za jeden provaz. Přesvědčit hráče, že to není o penězích, ale o cti reprezentovat. Tomu musí podřídit všechno. Samozřejmě, kluby jsou pro ně důležité, ale reprezentace musí být o hrdosti."

Ač začal slibně, remízou v přípravě v Anglii 2:2, výsledky v kvalifikaci o postup na mistrovství světa 2010 jsou bídné. Češi porazili jen Slovinsko a San Marino, podlehli v Polsku a Slovensku, duely v Severním Irsku a ve Slovinsku skončily remízou. V tabulce ztrácí na vedoucí Severní Iry pět bodů.

Rada je jediným koučem v historii samostatného Česka, který nedokončil ani jednu kvalifikaci. A nemá za sebou tak žádný úspěch.

Jak kvalifikace dopadne pod novým koučemNajdete na iDNES.czmobilní verze