Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


První úkol nového fotbalového vedení? Reprezentační kouč, říkají experti

Naposled se čeští fotbaloví reprezentanti radovali z hubené červnové výhry nad Maltou | foto: Michal Šula, MF DNES

23 2009
Co by mělo být první starostí nového vedení fotbalového svazu, které zvolí sobotní valná hromada? Oslovení experti mluví především o stabilizaci postu trenéra národního mužstva.

Avšak internacionál Radek Drulák míní, že třináct mužů ve výkonném výboru by se především mělo dohodnout na jednotné linii.

"Přece nemůže dál trvat ta rozhádanost, věčné půtky, sváry a vzájemné osočování. Jak to má pak český fotbal vypadat dole, když vrchnost je znesvářená," míní Drulák.

"Takže až bude nový výkonný výbor zvolen, ze všeho nejdřív by se ta třináctka měla někde zavřít a nevycházet ven, dokud se neshodne na společné a jednotné cestě. Tohle považuju za opravdu nejdůležitější, čím by se nové svazové vedení mělo zabývat," dodává bývalý reprezentant.

Nechat Straku, nebo jmenovat někoho jiného?

Mnozí jsou přesvědčeni, že nejdůležitějším prvním krokem nové fotbalové exekutivy by mělo být vyřešení postu reprezentačního kouče.

"Otázkou trenéra národního mužstva bych se zabýval okamžitě, protože současná situace není normální. Přitom Straku, který vlastně neví dne ani hodiny, bych vůbec nezatracoval. Vrhnul se do toho po hlavě, se všemi hráči už byl v kontaktu, je do toho zažraný," říká internacionál Milan Luhový.

Další bývalý reprezentant Zdeněk Nehoda rovněž soudí, že jmenování stabilního reprezentačního trenéra by pro nový výkonný výbor mělo být prioritou.

"Trenér by před sebou měl mít určitou perspektivu a ne být pod hrozbou jednoměsíční výpovědi. Na druhou stranu tak nějak cítím, že Straka tím pravým mužem u národního mužstva není," přemítá Nehoda.

Trenér české fotbalové reprezentace Francišek Straka během přípravného duelu proti Maltě"Chápu, že Straka někomu sedět nemusí, ale má charizma a je přímý. Já bych mu smlouvu prodloužil na konec kvalifikace a pak by se vidělo. Uvažovaný experiment s Karlem Jarolímem na dvou židlích se mi vůbec nezamlouvá. A kde je garance, že Jarolím na mistrovství světa postoupí?" zastává se Luhový zatím pořád jen "překlenovacího" reprezentačního kouče Straky.

Současného kouče národního týmu nehází přes palubu ani Drulák.

"Straka národním mužstvem žije, a i když v tomto směru nemá zkušenosti, v žádném případě bych ho nezatracoval. Tím spíš, že žádného vhodného adepta na tenhle post nemáme. Jiná situace by byla, kdyby Jarolím řekl, pánové, ve Slavii končím a jdu do toho. Jinak nemá Jarolímovo angažování smysl. Podzimní závěr kvalifikace, to bude chtít, když jen trochu nadsadím, práci čtyřiadvacet hodin denně," zdůrazňuje Drulák.

Bývalý reprezentant Ladislav Vízek se přiklání ke změně.

Slávistický kouč Karel Jarolím"Říkáte experiment s Jarolímem? Vždyť Straka je experiment zrovna tak. Předpokládám, že předsedou svazu bude zvolen Ivan Hašek, který, jak známo, podporuje za trenéra reprezentace Jarolíma. Oba už spolu fotbal dělali, já si myslím, že by to vyjít mohlo," míní Vízek.

A vzápětí dodává: "Národní mužstvo, to je prostě hlavní a tudíž první starost nového svazového vedení. Co nejrychleji musí být jasno o vyřazených reprezentantech, kteří by podle mého názoru měli být omilostněni, musí být jmenován reprezentační manažer, vedoucí mužstva a celý realizační tým. Tohle prostě není jen otázkou hlavního trenéra."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze