Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

První rána jde do bolavého místa

9 2000
K n o k k e - H e i s t - Končí trénink a Pavel Nedvěd kráčí z hřiště jen v ponožkách. Snaží se ulevit bolavému kotníku. Hrozí, že dvě největší hvězdy týmu, Patrik Berger, který má stop za vyloučení, a Pavel Nedvěd, nenastoupí v neděli proti Nizozemsku.

Jak se cítíte?

"To záleží, kdy se mě právě ptáte. Včera dopoledne bych řekl, že Holanďany asi nestihnu. Dneska je to lepší. Doktoři dělají, co můžou. Chodím na elektroléčbu, laser, beru prášky a před tréninkem si kotník tejpuju. Ale placírku stejně levačkou nekopnu.

Ulevujete si v trénincích?

"No samozřejmě. Kopu jen jednou nohou, tou druhou výjimečně. Tady na tréninku se kluci chovají šetrně a já nohu zbytečně nikam nestrkám."

Jenže při zápase to bývá jiné. Nizozemci budou vědět, že Nedvědovo slabé místo je levý kotník. Zneužívá se toho dneska ve fotbale?

"Když mám někde bolest, tak dostanu první ránu právě tam. To je zákon a musím s ním počítat."

Takže je lepší zranění tajit?

"Dneska nic neutajíte. Spíš si hráč nechá dát injekci, aby bolest necítil." Co to znamená hrát pod injekcí? "Přijde doktor a asi dvacet minut před zápasem mi opíchá malou jehličkou bolavé místo. Za chvilku by mi tam mohl dupnout slon a já nic neucítím. Já hrál pod injekcemi kdysi v Laziu, když mě bolelo koleno. Tři měsíce jsem běhal s prasklým meniskem, a nakonec jsem musel stejně na operaci."

Jaký máte pocit, když vám injekce umrtví místo?

"Najednou je mi fajn, dvě hodiny běhám a nic nebolí. Ale až to přestane účinkovat, tak večer po zápase a ještě druhý den můžu zešílet bolestí. Injekce je ale vždycky až krajní řešení, dává se jen na důležité zápasy."

Přinutil vás někdy k injekci trenér, abyste mohl hrát?

"To se mi nestalo. A já bych se ani nenechal, jde přece o moje zdraví. Poradím se s doktorem a pak se sám rozhodnu. Musím vědět, jaké je riziko, aby mi něco v noze neprasklo. Když člověk necítí bolest, nezná míru, co si může dovolit. To je ohromně nebezpečné."

Představte si, že byste mohl hrát s Nizozemskem jedině pod injekcí. Riskoval byste zdraví?

"Tenhle zápas může znamenat všechno.Nechci oslabovat mužstvo. Nebude hrát už Patrik Berger, kterého by nahradili leda dva hráči. Holanďané z toho mají radost a nechci, aby ji měli i ze mě. Já i doktoři uděláme všechno pro to, abychom to zvládli bez injekce."

A když ne?

"Tak se s nimi poradím, jaké je riziko. Strašně se na ten zápas těším, dva roky všichni myslíme na Euro. Ale ve všem existují hranice. Žádný zápas není tak důležitý, aby se hráč kvůli jedné injekci nechal oddělat na čtvrt roku nebo déle."

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze