Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Proti USA a Italům v bílých dresech

23 2006
Seefedl - Bílé dresy, bílé trenýrky, bílé stulpny. V bílém kompletu nastoupí fotbaloví reprezentanti na mistrovství světa v úvodním zápase proti Spojeným státům a také v ní proti Itálii zakončí základní skupiny. V jaké kombinaci vyběhnou ke druhém utkání proti Ghaně, to se stále řeší.

Jednání o barevných kombinacích se vedla už dávno před šampionátem a ve dvou případech bylo jasno velmi rychle.

Američané i Italové totiž mají celomodrou kombinaci jako základní, a tak nepřicházela v úvahu česká trojbarevná volba, kterou tvoří červené dresy, bílé trenýrky a modré stulpny.

Žádná z barev na jakékoliv části výstroje totiž nemůže být stejná se soupeřovou.

Volba dresů na Ghanu zůstává nadále otevřenou. "Podle původního rozhodnutí bychom měli hrát v modrých dresech, ale jedná se i o jiných variantách," uvedl vedoucí mužstva Jaroslav Dudl v Seefeldu, kde se tým na šampionát připravuje.

Do Německa bere výprava s sebou čtrnáct sad dresů. Maximálně může nastoupit k sedmi zápasům, na každý z nich jsou určeny dvě sady. "Jedna na výměnu s protihráči, další si nechávají hráči pro svoji potřebu," vysvětlil Dudl.

Největším sběratelem dresů je asi Karel Poborský, který má za sebou bohatou reprezentační kariéru a také praktické zkušenosti ze čtyř ligových soutěží.

Ovšem snaží se i Tomáš Rosický, který se zpočátku svého působení v bundeslize specializoval na sbírání dresů svých krajanů.

Někdy ale fotbalisté nestačí na trávníku výměnu realizovat, a tak přicházejí ke slovu kustodi. "Často se mezi šatnami docela zajímavě směňuje," popsal Dudl, jak hráči získávají potřebné suvenýry.

Samotný dres pro šampionát ale musí splňovat řadu předem daných náležitostí. "Mimo výrobce dresu nesmí obsahovat žádné další reklamní znaky, číslo musí být na zadní i přední straně a také na přední straně trenýrek," vysvětlil Dudl.

Na rozdíl od Eura v roce 2004 se ale musí čeští fotbalisté obejít bez správného znění svých příjmení. "Směrnice nepřipouští žádné háčky a čárky," vysvětlil Dudl.

Po hřišti tak budou běhat Nedved, Rosicky, Ujfalusi, Baros a spol. Čeští fotbalisté si většinou vystačí s konfekčními velikostmi L a XL.

"I kdyby jim dres byl trochu větší, jsou spokojení. Nemají rádi, když jsou příliš přiléhavé," prozradil vedoucí týmu.

Ve výběru trenýrek se naopak musí vyhovět přání dvojice útočných obrů; Lokvenc s Kollerem totiž obvykle vyžadují největší velikost, v tomto případ číslo deset.

Ale o jednou specialitu nebudou české dresy ochuzeny ani v Německu. Vedení
týmu totiž zachová zažitý zvyk a na každý zápas budou označeny datem utkání a také vlaječkami obou soupeřů.

Drobné potíže by nastaly ve chvíli, kdy by tým postoupil do další fáze, jako před dvěma lety v Portugalsku. Tehdy kvůli velké vzdálenosti nebylo možné tuto specialitu zajistit, ale na MS může být všechno jinak.

"Zatím o tom diskutujeme, ale není vyloučeno, že bychom označili i dresy pro případné další duely," připustil Dudl.Audi A3 1,6 Sportback FSi, TOP STAV!
Audi A3 1,6 Sportback FSi, TOP STAV!

r.v. 2007, naj. 126 500 km, benzín
169 877 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.czmobilní verze