Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Proklínaný komentátor: Vzpomínám na to rád

Česko - Slovensko: Milan Baroš a Ján Ďurica - Český reprezentační útočník Milan Baroš se snaží prosadit přes slovenského obránce Jána Ďuricu. Ale neúspěšně. | foto: Reuters

5 2009
Kdybychom hledali symbol posledního zápasu Česka se Slovenskem, nemůžeme trefit vedle. Slovenský komentátor Slavomír Jurko se zaryl českým fanouškům hluboko do paměti. Jeho výkřik po vítězném gólu Slovenska je nezapomenutelný: "Dáváme góóól!" Na tom by nebylo nic divného, kdyby Jurko nekomentoval zápas na tuzemské televizi Nova.

Pro mnoho Čechů jste se stal nepřítelem. Jak na to vzpomínáte?
Strašně rád. Zápas jsem komentoval se svým českým kolegou Tomášem Radotínským a z pracovního hlediska se nám vydařil. Čeští fanoušci samozřejmě prožívali prohru velmi těžce, ale to k tomu patří. A že se nevole snesla na mě? To už je prostě život. Já osobně žádnou vlastní vinu necítím, výsledek jsem přece neovlivnil.

To nikdo netvrdí. Jde spíš o to, že diváci po prohře truchlili a do toho museli poslouchat vaši radost...
Chápu, co chcete říct. Ale podívejte, Slováci v Praze nikdy nevyhráli a málokdo počítal s tím, že by se to mohlo stát. Byla to shoda okolností. Já navíc s Tomášem Radotínským komentuji zápasy evropských soutěží na stanici Nova Sport běžně, proto bylo od televize logické, že mi nabídla i tento zápas. Problém byl v tom, že Slovensko vyhrálo.

S jakými ohlasy jste se setkal?
Kamarád mi napsal SMS: "Ty vole, ty jsi půlku národa nas... a půlka tě chce oběsit." Ale nebylo tak hrozné. Negativních reakcí bylo hodně, ale nebylo jich deset milionů.

Připomíná vám to nyní někdo?
Jasně. Když třeba jedu s českým kamarádem a on mě představuje svému známému, tak stačí, když poví: To je ten Slovák, který komentoval naši reprezentaci.

A šel byste do toho znovu, kdyby utkání opět vysílala Nova?
Určitě. Je sice pravda, že lidé by to mohli brát jako provokaci a asi bych se nad nabídkou rozmýšlel. Ale zvítězil by pocit, že mohu komentovat takto zajímavý zápas.

Mohlo by se na Slovensku stát, že by dnešní zápas v Bratislavě komentoval Čech?
My jsme zvyklí na to, jak chutnají prohry s Čechy. Kdyby měla Markíza, která utkání vysílá, v redakci osvědčeného českého komentátora, možná by to zkusila.

Přímo na stadionu budete mít dnes v popisu práce burcování diváků. Vnímáte napjatou atmosféru?
Rivalita je podle mě živena spíš médii, hráči to tak neberou. Těší se na výborný zápas a nehovoří o tom, že chtějí nakopat Čechy.Najdete na iDNES.czmobilní verze