Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Prohrát? To jsme lidem udělat nemohli

12 2003
Vídeň - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) Ruce šly hráčům samy nahoru a začaly tleskat. Ke spontánnímu gestu při nástupu na hřiště vedl české fotbalisty pohled na namačkanou tribunu českými fanoušky. "Už kvůli nim jsme nemohli prohrát," shodovali se po vítězství v Rakousku 3:2. Radost mnohým kalily bolestivé šrámy od ostrých zákroků soupeře. "Nejtvrdší zápas kvalifikace," poznamenal trenér Karel Brückner.

Pohled za jednu z branek ohromil i Karla Poborského, který utkání sledoval spolu s ostatními hráči, co nemohli nastoupit, z čestné tribuny. "Seděli jsme sice mezi samými Rakušany, ale když jsme se podívali doprava, tak jsme byli najednou úplně u vytržení," přiznal kapitán Sparty, který při svých angažmá v Manchesteru, Benfice a Laziu už leccos zažil. "Bylo to úžasné, fantastické," hledal slova.

Do Vídně dorazilo více než deset tisíc českých fanoušků ze všech koutů republiky. Jejich počet bral hráčům dech. "To je neuvěřitelné, kolik lidí se za námi táhlo až do Vídně," poznamenal Štěpán Vachoušek. "Postarali se o vynikající atmosféru, už kvůli nim jsme věděli, že nesmíme prohrát."

Stejná slova opakovali i další fotbalisté. "Nemohli jsme jim to udělat," řekl například Tomáš Galásek.

"Nikdy jsem nezažil, aby za hostujícím týmem přijelo tolik lidí. Ani v bundeslize," tvrdil Jan Koller, útočník německého Dortmundu.

Nedvěd dovedl tým k výhře a řídil i děkovačku
Reportáž z Vídně v českém obležení zde

Dvojnásob si oslavy na hřišti užíval Roman Týce, který se při minulém utkání s Nizozemskem nedostal do kádru a bezprostřední výbuchy radosti z postupu sledoval na Letné jen z tribuny. "Bylo to nádherné, nikdy jsem nic podobného nezažil. Připadal jsem si jako v domácím prostředí."

Přesto Týce doběhl k závěrečné děkovačce pod českou tribunu jako jeden z posledních. Bezprostředně po závěrečném hvizdu se totiž zdržel debatou se svým klubovým spoluhráčem Rakušanem Stranzlem. "Byl hodně zklamaný, říkal, že chtěli uspět, protože by to pro jejich mladý tým byl obrovský úspěch a velká motivace."

Jak velkou měli Rakušané motivaci poznali čeští reprezentanti na vlastním těle při ostrých zákrocích. "Byli hodně vyhecovaní," přitakává Týce. "Chtěli se ukázat za každou cenu a uhrát s vítězem skupiny dobrý výsledek, ale s tvrdostí to přeháněli. Některé zákroky neměly s fotbalem vůbec nic společného."

"Byl to nejtvrdší zápas, co jsme v kvalifikaci hráli," přisadil si obránce Marek Jankulovski. "Rakušané nešli po míči, ale po nohou," navázal Vachoušek a Jiří Štrajner dodal: "Rozhodčí byl úplně mimo a hodně to pouštěl."

Dobrý výsledek a prodloužená neporazitelnost týmu už na osmnáct zápasů, to vše pomáhalo překonat bolest. "Dvanáct minut před koncem to vypadalo, že prohrajeme, ale dostali jsme se z toho a jednoduchou hrou jsme zápas otočili," oddechl si Galásek.

"A kdo nás k tomu obratu strhl?" zopakoval záložník Ajaxu otázku. "Vždyť jste to sami dobře viděli. Ale vy to asi chcete slyšet ode mě, že? Samozřejmě, že Pavel Nedvěd. Byl u všech gólů a plno dalších šancí připravil," pochválil kapitána týmu.

Petr Voříšek, Adam Petrouš, Roman Týce a Jan Koller zdraví fanoušky po vítězství fotbalové reprezentace v kvalifikačním utkání v Rakousku

Kapitán fotbalové reprezentace Pavel Nedvěd zdraví české fanoušky na stadionu ve Vídni.

Pavel Nedvěd se Janem Kollerem vydali po vítězství v Rakousku k sektoru českých fanoušků.

Rakouský fotbal ne, Temelín ano, stálo na transparentu českých fanoušků.

Čeští fanoušci skládají s písmen nápis "Temelín s námi".

Zdviženým palcem chválí kapitán české reprezentace Pavel Nedvěd fanoušky, kteří přijeli povzbudit tým do Vídně.

Kapitán Pavel Nedvěd s českou vlajkou po vítězném zápase s Rakouskem, který uzavřel úspěšnou evropskou kvalifikaci.

Atmosféra na vídeňském stadionu při zápase Rakousko - Česko.

Kotel. Čeští fanoušci na stadionu ve Vídni.

Nápis Temelín s námi vytvořili čeští fanoušci na vídeňském stadionu.

Tisíce českých fanoušků dorazily do Vídně na poslední zápas evropské kvalifikace.Najdete na iDNES.czmobilní verze