Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Program fotbalistů: běžky a dřina

3 2000
P r a h a - Značně neoblíbené obodobí, tvrdá zimní příprava, začíná fotbalistům v těchto dnech. Už s brankářem Blažkem z Bohemians začínají sparťané přípravu na běžkách ve Františkových Lázních, kde budou v prvním týdnu nabírat kondici. Trenér Ivan Hašek věří, že do konce ledna, kdy je uzávěrka soupisek na Ligu mistrů, získá ještě po jedné posile pro každou řadu. Do hotelu U tří lilií zamířilo 22 hráčů. Doma zůstali jen rekonvalescenti Labant, Prohászka a Vlastimil Svoboda.

Menšímu chirurgickému zákroku na koleni se v závěru roku podrobil také Pavel Novotný, ale do Františkových Lázní odjel, i když zpočátku bude mít úlevy. Mužstvo doplnili tři mladíci - obránce Tomáš Hübschmann, vracející se z hostování ve Zlíně, - a dva hráči z juniorky - univerzální Michal Zelenka a brankář dorostenecké reprezentace Patrik Kolář, který bude po Čalounově odchodu do Příbrami ve Spartě trojkou.

"V životě fotbalisty je to nejnepříjemnější období. Není na co se těšit," povzdechl si před odjezdem sparťatsného autobusu záložník Martin Hašek. Jako jeden z mála hráčů však kvitoval skutečnost, že se do programu přípravy vracejí běžky, jež byly na Letné v minulých letech kvůli riziku zranění téměř tabu. "Podle mě je to ideální způsob získávání kondice, který nezatěžuje klouby tak jako běhání. Dokonce i když jsem měl problémy s kolenem a nemohl jsem běhat, na běžkách jsem trénoval normálně," tvrdí fotbalista, který byl od dětství v Jizerských horách na lyžích jako doma.

Ani v prvním období, v němž bude hlavní důraz kladen na kondici však hráči bez míče. "Uvidí ho každý den. A v sobotu hrajeme první zápas proti Františkovým Lázním," prozradil trenér Ivan Hašek.

Trenér Cipro věří, že se v Edenu začne stavět
S jediným nováčkem, devatenáctiletým Janem Plašilem z divizního Rychnova nad Kněžnou, a téměř po roce také s uzdraveným Lubošem Kozlem i slovenským záložníkem Ondrejem Krištofíkem, začal přípravu jedenavacetičlenný kádr Slavie. "Vážit se sice hráči budou, ale jak předpokládám, všichni jsou takovými profesionály, že vědí, co si mohou dovolit," řekl trenér vedoucího týmu ligy František Cipro.

V prvním týdnu čeká tým dvoufázová příprava v Praze, dopoledne tréninky na hlavním stadiónu, odpoledne v tělocvičně a posilovně. Desátého ledna přivítá hráče na týden hotel Sklář v Harrachově a ke slovu přijde především náročná část fyzické přípravy zejména na běžkách. "Zimní turnaje jsem moc rád nikdy neměl, proto ani letos na žádném hrát nebudeme. Můj model zimní přípravy je stejný - hory a teplo," pokračoval Cipro. Za lepším počasím vyrazí Slavia do portugalského Fara 30. ledna a do 9. února tam sehraje tři přípravé zápasy. "Zatím není jasno s kým, ale předběžně jednáme s Borussií Mönchengladbach, FC St. Pauli, Servette Ženeva a Torpedem Moskva," sdělil vedoucí
mužstva Zdeněk Kudela.

"Budu nejspokojenější, když nikdo neodejde. I když záleží na spoustě věcí a je možné, že nakonec někdo i přijde," připustil Cipro, jehož tým čeká už 29. února v Praze na Strahově zápas Poháru UEFA s Udine.

"Doufám, že tato sezóna bude na dědečkovském stadiónu v Edenu poslední, proto se chceme rozloučit co nejdůstojněji. Zatím je předčasné mluvit, kde budeme hrát, ale radikálně to řešit musíme," řekl Cipro, který připustil, že na Strahově se hráči cítí dobře a chodí tam i diváci.

V Drnovicích se nevejdou do šatny
S posilami začaly Drnovice na svém stadiónu zimní přípravu. Novými hráči v šestadvacetičlenném kádru jsou záložníci Pavel Zavadil z druholigových Ratíškovic, Jaroslav Černý z Bruntálu a Petr Měřínský, přeřazený z béčka. "Už máme plnou kabinu hráčů, o dalších posilách neuvažuji. Spíš musím kádr postupně redukovat," řekl trenér Večeřa. Zápasovou sérii zahájí Drnovice v sobotu ve 13.00 utkáním s vedoucím týmem MSFL Spartakem Jihlava. Příští úterý čekají na Petru hned dvě utkání, ve 12.00 s Holicemi a ve 14.00 s Dolními Kounicemi. Do 13. ledna budou Drnovice trénovat na svém stadióně, ve druhé polovině ledna odjede na soustředění do Luhačovic a Blšan.

Trenéra Budějovic trápilo počasí
Dvě hodiny po poledni zahájí zimní přípravu na svém stadiónu i hráči Českých Budějovic. "Přemýšlím, kam vyrazíme, počasí nám situaci trochu komplikuje," uvažoval v neděli, kdy venku začínala mírná obleva, trenér Pavel Tobiáš. Jihočeši v zimní přestávce hodně využívají hřiště v okolí Českých Budějovic. Tobiáš počítá s kádrem sedmadvaceti hráčů. Přípravu s prvním týmem zahájí i Ludačka z rezervního týmu, a dorostenci Leština se Schánělcem. "Máme dva gólmany a Schánělec zatím bude trojka."

Poprvé se mužstvu představí nové posily Vácha, Pospíšil, Polomský a Michal Nehoda. V přípravných zápasech trenér otestuje všechny hráče. Kromě Vrzala, Krejči a Horejše, kteří budou hostovat v Třeboni, mužstvo opustí ještě obránce Veselý. "Má předpoklady, ale v současnosti se u nás do sestavy nedostal. A hrát za béčko divizi je pro něj málo." O Veselého se zajímá druholigová Poštorná. Angažmá v nižší zahraniční soutěži si shání také Krejčí, který ale zatím bude trénovat s Českými Budějovicemi. "Nemáme moc času na experimenty, příprava trvá jen šest týdnů," připomněl Tobiáš.

Olomouc začala už v neděli
Už v neděli zahájili přípravu fotbalisté olomoucké Sigmy. V neděli po obědě hráči nafasovali novou obuv a vyběhli na tréninkové hřiště. "Volna už bylo dost. Čeká nás těžké jaro, takže každý den tréninku bude dobrý," tvrdí trenér Petr Žemlík, podle něhož se hráči v kabině těšili, až vyběhnou na hřiště.

Tréninku předcházelo tradiční vážení po vánočních svátcích. S nadváhou měli problémy pouze dva hráči, které však za kila navíc nečeká pokuta. "Jsem spokojen, navíc hráče čeká taková příprava, že budou sami usilovat o shození nadbytečných kil. Kdo by chtěl běhat kilometry s nadváhou," řekl Žemlík, který měl na prvním tréninku k dispozici naprostou většinu hráčů.

Chyběli pouze dva brankaři, o jejichž osudu se bude rozhodovat v prvních lednových dnech. Pižanowski, který se vrátil z hostování, má chřipku a Skácel opět jedná o přestupu. "Mezi svátky se ozval zájemce o jeho služby. Dnes bude v Praze na zdravotních testech," nastínil současný stav jednání sportovní manažer klubu Bořivoj Kresta. Podle dostupných zpráv má o Skácela zájem Borusia Mönchengladbach.

První trénink v novém roce absolvoval také Ivan Bartoš, nová posila klubu z Dukly Banská Bystrica, člen slovenské reprezentace do 21 let. "V přípravě jsou na zkoušku také prostějovští Randa a Opravil," doplnil výčet nových hráčů Kresta, který jedná o dalším případném posílení.

Sigma se v úvodním lednovém týdnu bude připravovat v domácím prostředí. "Druhou část kondiční přípravy absolvujeme na soustředění v Horní Bečvě," řekl o dalším programu Žemlík. Závěr přípravy stráví tým v chorvatské Pule.

Na Žižkově začali se změnami
Bez Pavlúse, Hertla, Navrátila a Valkouna, ale s reprezentantem do jedenadvaceti let Martinem Čuprem z Liberce, se sešlo v pondělí na Žižkově dvaadvacetičlenný kádr týmu. K zemětřesení v kádru se však už trenér Zdeněk Ščasný nevracel. "Není třeba, každý ví, proč k němu došlo, a ti co zůstali, mají šanci ukázat, co v nich je," řekl. Čupr prý není poslední posilou, manažer Ivan Horník doufá v příchod ještě dvou hráčů. Jedním z nich by měl být gólman.

"Máme čas až do herního soustředění v závěru ledna," prohlásil Horník. Michalíkovo hostování z Baníku Ostrava se změní v nejbližších dnech v přestup, až do léta bylo prodlouženo hostování Luďka Straceného ze Sparty. Zimní přípravu začne Viktoria v areálu Čechie Karlín, 9. ledna odjede tna týden do Špindlerova Mlýna. Potom sehraje několik přípravných zápasů, většinou na turnaji v Karlíně a vrcholem bude týdenní herní soustředění v Portugalsku, kde by měla Viktoria sehrát tři zápasy. Jistým soupeřrem je nyní jen Wolfsburg.

Blšany: Vrabec začíná boj o návrat
Blšany zahájili přípravu v domácím prostředí. V kádru už chybí Libor Došek, který se vrátil do Brna, naopak po delším čase se objevil nejen v asistentské roli, ale i jako hráč
rekonvalescent Petr Vrabec, který se bude pokoušet po těžkém zranění o návrat. Vrchol přípravy je naplánován na jih Francie. Staronovými tvářemi jsou v Blšanech po návratu z hostování také brankář Obermajer a záložník Průcha, úplnými nováčky Ivo Zbožínek z Prostějova a talentovaný obránce Jakub Bureš, který coby kmenový hráč Bohemians na podzim působil bez profesionální smlouvy na hostování v Krči. Po týdnu ve vlastním areálu zamíří Blšany na týdenní soustředění do českých hor a před odjezdem za lepším počasím jižní Francie znovu pobydou několik dnů doma.

Bohemians chtějí ještě útočníky
Trenér Vlastimil Petržela, vyznavač tvrdé řehole, začal přípravu Bohemians v neděli na běžkách. Hráči jsou na Šumavě, kde polykají kilometry na Špičáku a potí se v posilovně. Už v sobotu hrají v turnaji Čechie Karlín s Plzní, o den později bude jejich soupeřem na umělé trávě Jablonec. V příštím týdnu absolvuje kádr kondiční přípravu v Praze a o víkendu opět v Karlíně hrají Bohemians s Xaverovem a Teplicemi. Devatenáctého ledna odcestuje celek z Vršovic do Drážďan, kde sehraje zápas s domácími fotbalisty a dvanáctidenní přípravu v Německu zakončí střetnutím 31. ledna v Berlíně s Hertou. Mezi těmito zápasy nastoupí prvoligový nováček ještě k pěti halovým turnajům a dvěma zápasům venku.

Novým hráčem v týmu, jenž už dříve posílili slovenští reprezentanti do 21 let, brankář Kamil Čontofalský a Karol Kisel, jsou Aleš Bednář z Hradce Králové, který přichází výměnou za Freislera, a stoper Milan Bakeš z Krče," řekl Petržela, který usiluje ještě alespoň o dva útočníky.

Autor:


Tabulka ligy

Známky

1,94

Josef Hušbauer

Slavia

2,07

Tomáš Fryšták

Bohemians 1905

2,11

Václav Jemelka

Olomouc

Góly

12

Michael Krmenčík

Plzeň

10

Milan Škoda

Slavia

9

Stanislav Tecl

Slavia

Mužstvo Z V R P S B
1. FC Viktoria Plzeň 20 16 3 1 37:8 51
2. SK Slavia Praha 21 12 6 3 37:12 42
3. FC Slovan Liberec 21 11 5 5 31:22 38
4. SK Sigma Olomouc 21 10 7 4 26:15 37
5. FK Jablonec 21 10 6 5 34:21 36
6. AC Sparta Praha 21 9 8 4 29:18 35
7. Bohemians Praha 1905 21 8 7 6 20:16 31
8. FK Teplice 21 7 6 8 24:25 27
9. MFK Karviná 21 6 5 10 25:29 23
10. Dukla Praha 21 6 5 10 22:37 23
11. FC Vysočina Jihlava 21 7 1 13 23:38 22
12. FK Mladá Boleslav 21 6 3 12 23:35 21
13. Fastav Zlín 21 5 6 10 20:35 21
14. 1. FC Slovácko 21 4 8 9 18:27 20
15. Zbrojovka Brno 21 5 4 12 14:30 19
16. FC Baník Ostrava 20 2 6 12 23:38 12

Nejčtenější

recepty-emimino-krupave-bramboraky
recepty-emimino-krupave-bramboraky

Víte, v čem je kouzlo křupavých bramboráčků? My ano!

Najdete na iDNES.czmobilní verze