Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Talent z Hajduku jde proti Liberci, jeho slavná sestra skáče v Pekingu

SUPERTALENT VS. LIBEREC. Nikola Vlašič (vlevo) odehrál před týdnem v Liberci celý zápas. Dá se očekávat, že v sestavě nebude chybět ani ve čtvrtek. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

26 2015
Když před týdnem vybíhal na liberecký stadion U Nisy, hlasatel upozornil diváky na tribunách: Ten s osmičkou na zádech je bratr slavné výškařky Blanky Vlašičové! Takhle, jako méně známého ze sourozenecké dvojice, zatím Nikolu Vlašiče vnímá většina lidí. Ale časem může být všechno docela jinak...

Ve Vlašičovi totiž dřímá velký fotbalový talent.

Tak velký, že od šestnácti nastupuje pravidelně v základní sestavě Hajduku Split a téměř jistě v ní nebude chybět ani ve čtvrtečním zápase s Libercem. Tak velký, že se na něj jezdí už od patnácti dívat skauti nejslavnějších světových klubů. Tak velký, že má šanci jednou svým věhlasem překonat slavnou sestru.

To přitom není zrovna maličkost. Jméno Blanka Vlašičová je ve světě atletiky pojem a její vytáhlou postavu určitě zaregistrovala i řada těch, které jinak zprávy z výškařských sektorů nezajímají. Dlouhonohá kráska má ve sbírce dva tituly mistryně světa, vyhrála i evropský šampionát a na olympijských hrách v Pekingu před sedmi lety brala stříbro.

Shodou okolností právě v Pekingu teď může zabojovat o další světovou medaili. Ve Splitu bude něco po půl čtvrté ráno, až se Vlašičová rozběhne a zkusí po sérii zranění znovu oslnit svět - zatím v kvalifikaci do sobotního finále výškařek.

„Jednou z něj bude hvězda, uvidíte!“

Bude se v televizi dívat její sedmnáctiletý bratr? Těžko říct. Neměl by, protože večer ho čeká zápas s Libercem, na který se jistě potřebuje dobře vyspat. Brzké ranní vstávání by určitě trenéra nepotěšilo, ale rodina je rodina...

Asi i přísný otec Joško však dohlédne na to, aby syn spánkový režim dodržel. Jeho kariéru má pod kontrolou, stejně jako dřív tu dceřinu. Teď je pro něj projektem číslo jedna Nikola, o kterém je přesvědčený, že jednou bude hrát za Barcelonu.

K tomuhle cíli syna vede od čtyř let. Už tehdy prý prohlásil: „Z Nikoly jednou bude hvězda, uvidíte!“ A protože není klasickým nesoudným rodičem s obřími ambicemi, ale člověkem, který o světě sportu už něco ví, zatím to vypadá, že jeho snaha bude úspěšná.

To díky němu má Nikola v sedmnácti tak silnou postavu, jako málokterý vrstevník. Techniku měl v sobě odmala, ale pružnost a sílu musel získat - a díky otcovým radám to dokázal brzy.

Proto už ve čtrnácti hrál za chorvatskou reprezentaci do 16 let. Když loni poprvé nastoupil za áčko Hajduku v předkole Evropské ligy, hned dal irskému Dundalku krásný gól. Před týdnem v Liberci patřil k nejaktivnějším hráčům Hajduku a o víkendu si připsal v ligovém utkání jednu asistenci.

Dávno už mohl být pryč, chtěly ho kluby z Anglie i Španělska. Ale Vlašič junior ví, že zatím je pro něj nejlepší zůstat v Hajduku a pravidelně hrát - proto prodloužil smlouvu až do léta 2017. „Ale ve Španělsku bych jednou chtěl hrát,“ prozradil nedávno.

Zatím dělá vše pro to, aby se mu sen splnil. Co ukáže ve čtvrtek proti Liberci?Najdete na iDNES.czmobilní verze