Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Proč šéf fotbalu odmítá video? Zdržuje a bere odpovědnost sudím, tvrdí Blatter

Sepp Blatter | foto: Profimedia.cz

27 2010
Johannesburg (Od zpravodajů iDNES.cz a MF DNES) - Je mu 74 let, i šedivé vlasy už ubývají, ale nejmocnějším mužem fotbalového světa by chtěl ještě zůstat dál. Ovšem právě na něj se teď spousta fanoušků i odborníků zase hněvá. Sepp Blatter je totiž mužem, jenž tvrdošíjně odmítá ve fotbale moderního pomocníka - video.

Což zejména po osmifinále mistrovství světa Anglie vs. Německo téměř nepochopitelná věc. "Kde to žijeme, copak není jedenadvacáté století? Jak je možné, že se něco takového stane," rozčiluje se někdejší anglický reprezentant Paul Ince.

Co jeho i další tak rozběsnilo?

Angličané prohrávali 1:2, když krásně vypálil záložník Lampard. Jeho rána praštila do břevna a od něj se odrazila téměř metr za brankovou čáru. Míč zase vyskočil, znovu ťukl do horní tyčky a pak ho chytil brankář Neuer. Ač jasný gól, uruguayští sudí nechali pokračovat ve hře.

Místo vyrovnání na 2:2 do poločasu Lampard a spol. po přestávce znovu inkasovali a nakonec prohráli vysoko 1:4. Video by však regulérní trefu odhalilo a výrazně změnilo průběh zápasu.

Proč se tedy stále nepoužívá? Na rozdíl od hokeje či ragby.

"Jakékoli řešení ofsajdových pozic pomocí televizních záznamů by hře ubralo na spontánnosti a zničilo lidský faktor, díky kterému jsou zápasy tak populární."

Sepp BlatterSepp BlatterSepp Blatter (vlevo) a jihoafrický prezident Jacob Zuma s pohár pro mistry světa.

"Fotbal se musí po celém světě hrát podle stejných pravidel. Takže malí kluci někde ve vesnici na konci světa budou hrát podle stejných pravidel jako hvězdy, na které se dívají v televizi. V jednoduchosti je krása fotbalu a důvod jeho úspěchu."

"Kdybychom schválili jejich využití, kde by se to pak zastavilo? Takhle bychom mohli za chvíli zpochybnit jakékoli rozhodnutí na trávníku."

"Navíc ať už použijete jakékoliv vymoženosti, vždycky bude muset konečné rozhodnutí udělat člověk. Tak proč v takovém případě brát odpovědnost rozhodčímu na hřišti?"

To jsou některé z výroků konzervativního šéfa Mezinárodní federace FIFA, jež pronesl během posledních deseti let.

"Blatter říká, že chce ve fotbalu zachovat lidský faktor, tak teď vidíme, co ten lidský faktor dokáže!" oponoval v České televizi manažer české reprezentace Vladimír Šmicer.

"Nechápu, čeho se FIFA bojí. Video přece fotbal vyčistí. Vysvětluju si to tak, že fotbalu se asi hodí, že může skrývat chyby," oponuje Robert Henn, bývalý český rozhodčí, který horuje pro moderní novinky.

Video navzdory FIFA?

Když před čtyřmi lety vyloučili ve finále MS francouzskou hvězdu Zidana, stalo se tak na pokyn čtvrtého sudího, jenž údajně situaci viděl na monitoru.

Loni na Poháru FIFA sudí Howard Webb odpískal na základě videa penaltu ve prospěch Brazílie.

Sám vymyslel systém, jak video využít, ale když ho chtěl vyzkoušet v praxi, tak zatím žádná z televizí na jeho experiment nepřistoupila.

"Dokážu rozsoudit situaci během chvíle, aniž by to narušilo plynulý průběh zápasu," dodává.

Ovšem pozor! Už letos v únoru sám Blatter pronesl: "Probudil jsem se po klidné noci, během níž jsem fotbal nesledoval, ale když jsem si přečetl ranní noviny, otřásl jsem se z toho, o kolik zpráv se postarali rozhodčí svými špatnými verdikty."

Kromě bitvy Němců s Angličany sudí zkazili i další osmifinálový duel. Italský pomezní Stefano Ayroldi nepochopitelně přehlédl dvoumetrový ofsajd Tevéze, který tak pohodlně dal vedoucí gól Argentiny. Frustrovaní Mexičané pak inkasovali ještě dvakrát a prohráli 1:3.

Jak Blatter zareaguje tentokrát?

Jste pro zavedení videa ve fotbale?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 10. července 2010. Anketa je uzavřena.

Ano 38134
Ne 2136


Online gynekologická poradna na eMimino.cz
Online gynekologická poradna na eMimino.cz

V poradně gynekologa na vaše otázky odpovídá zkušený gynekolog MUDr. Jiří Škultéty.

Najdete na iDNES.czmobilní verze