Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Proč právě Straka? Mužstvo nastartuje a hráči ho vezmou, řekl Mokrý

Tisková konference výkonného výboru ČMFS. Generální sekretář ČMFS Rudolf Řepka (vlevo) a předseda ČMFS Pavel Mokrý. | foto: Zavoral LiborČTK

13 2009
Proč se koučem českých fotbalistů stal František Straka? "Je to trenér, který je schopen mužstvo vyburcovat, nastartovat. Má proto lepší předpoklady než konkurenti," vysvětlil svazový šéf Pavel Mokrý.

Padesátiletý kouč se stal nástupcem Petra Rady, který byl před měsícem odvolán. Straka v hlasování dostal sedm hlasů, ve výkonném výboru sedí dvanáct  členů. Vyhrál před Dušanem Uhrinem starším a Jaroslavem Hřebíkem.

"Všechny jsme oslovili, s nabídkou by souhlasili," poznamenal Mokrý. "Národní mužstvo má vnitřní problémy, problémy s morálkou, výkonnostní problémy. Trenér Straka do něj vnese nové impulzy, umí s hráči dobře komunikovat. Je to typ, kterého hráči vezmou. To byly hlavní důvody."

VIDEOPŘENOS

tiskovou konferenci kouče Straky sledujte živě ZDE.

Česko zatím neúspěšně bojuje o postup na mistrovství světa 2010, na postupové místo ztrácí pět bodů. Na druhou příčku, z níž je šance na baráž, čtyři body. Zbývající čtyři zápasy hraje na podzim.

Není jisté, jestli v nich tým povede právě Straka. Dostane sice smlouvu na dobu neurčitou, ale zatím bude jen u přípravného utkání s Maltou 5. června v Jablonci. 27. června se totiž koná valná hromada svazu, na které bude zvoleno nové vedení. A to rozhodne, jestli Straka zůstane koučem národního týmu i pro podzimní kvalifikaci o postup na mistrovství světa, nebo vybere jiného trenéra.

"Nový výkonný výbor bude mít jednostrannou možnost ze smlouvy s trenérem Strakou odstoupit. Nechtěli jsme, aby pak byla jeho smlouva ekonomickou zátěží," podotkl Mokrý. "Podmínky kontraktu se ještě budou dolaďovat. Ale budou v kontextu s jeho předchůdci."

Očekávalo se, že Česko proti Maltě povede Dušan Uhrin starší. Svaz po odvolání Rady zřídil expertní skupinu pro výběr reprezentačního trenéra. Ta se minulý týden dohodla na Uhrinovi a kouče stříbrných medailistů z mistrovství Evropy 1996 doporučila. Ale šéfové fotbalu překvapivě rozhodli jinak.

"Skupina měla právo navrhnout řešení, ale my jsme měli právo rozhodnout. Já jsem pro pana Uhrina nebyl," dodal Mokrý. "Přijali jsme doporučení ohledně toho, že by neměl být angažován zahraniční kouč či trenér se závazky u klubu první ligy."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze