Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Proč Plzni utíká Evropa? Tři porážky za sebou nutí ke změnám

Plzeňský útočník Michal Ďuriš (vlevo) se snaží probít přes obranu Rapidu Vídeň. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

7 2015
Na rozdíl od Sparty a Liberce se fotbalová Plzeň přestává upínat k Evropské lize. Po třech porážkách v řadě je prakticky vyřazená. Copak už v mezinárodním měřítku na víc nemá? Narazila na svůj evropský strop? V současnosti asi ano.

Kdo by se byl v létě 2011 nadál, že budeme Plzeň kritizovat za těsnou porážku 1:2 v Evropské lize? Tehdy se nezkušená Viktoria prala s arménským Pjunikem ve druhém předkole Ligy mistrů a vůbec neměla tušení, že by jednou mohla být renomovanou značkou, na kterou bude chodit pravidelně 11 tisíc natěšených fanoušků.

Uběhly však čtyři roky, v českém fotbale se změnily zavedené pořádky a z Plzně je ligový fenomén, jehož nedokonalosti se pitvají do detailu. Teď jeden takový neúspěch nastal.

Co se změní v Plzni?

Přestupová politika se teprve bude řešit, ale trenér Krejčí připustil: „Na některých postech by to chtělo ještě větší konkurenci.“ Do zimní přípravy se nejspíš zařadí mládenci, kteří jsou na hostování, čili Krmenčík (Dukla) a Štípek s Končalem (oba Příbram). Plzeň netrpělivě vyhlíží dlouhodobé marody Pilaře s Řezníkem a bude chtít návrat stopera Hubníka, který se z rodinných důvodů načas vrátil do Olomouce. A nákupy? Mluví se o jihlavském střelci Mešanovičovi. Příchod boleslavského Skaláka je nepravděpodobný, neboť předkupní právo má Sparta. Liberecký Šural je za více než 20 milionů korun příliš drahý.

Co to pro úřadujícího mistra znamená, že na 99 procent nepostoupí do jarní části Evropské ligy? Měly by přijít změny? Pokud ano, tak jaké? Není už mužstvo přejedené úspěchy a nespoléhá příliš na své sebevědomí? A nechceme náhodou od klubu z provincie nějak moc?

„Viktorka si na sebe upletla bič, protože je psychicky strašně těžké, když víte, že musíte pořád vyhrávat. Takovou tíhu neunese každý,“ říká bývalý plzeňský útočník Robert Vágner.

Pětkrát za sebou Plzeň postoupila do evropských pohárů a třikrát se dostala až do jara. Žádný z českých klubů se takové bilanci nepřibližuje. Jenže čtvrteční porážka s Rapidem Vídeň mužstvo zasáhla.

Nejzkušenější hráči Kolář, Procházka nebo Petržela zapadli pod průměr, obránce Rajtoral vyhořel. Asi by nemělo překvapit, že právě nejznámější jména prožívají úpadek. Je zřejmé, že parta třicátníků by potřebovala okysličit. Pochopí pak výborně placené hvězdy, že jsou postradatelné?

„Hra Plzně se nemění. Hodně krátkých přihrávek, kluci se snaží držet balon a nekazit. Jenže tomu chybí šmrnc, moment překvapení, improvizace. Pavel Horváth už to z lavičky chytrým pasem nezrychlí,“ říká trenér Zdeněk Michálek, plzeňský patriot.

Odchodem režiséra Horvátha do důchodu se leccos změnilo, velké plány však trvají. Postup z evropské skupiny byl postupný cíl, který nevyjde. To by se ve zbylých dvou zápasech musel stát zázrak, konkrétně dvě výhry a zároveň dvě porážky Villarrealu.

Fotogalerie

Na české poměry to samozřejmě není žádný propadák, protože plzeňská hra si pořád udržuje slušnou úroveň, ovšem na evropské scéně očividně narazila. Teď má Plzeň půl roku, aby vymyslela herní zlepšováky. Buď může pustit některé třicátníky, kteří už mají nejlepší éru za sebou, nebo jim přivést větší konkurenci.

„Nic proti Ďurišovi, který má skvělý podzim, ale mně tam pořád chybí pořádný střední útočník, kanonýr. Ideální by bylo, kdyby přišel o něco rychlejší Lafata,“ přemýšlí Vágner.

Asi se nedají čekat žádná rozmáchlá gesta, protože kádr má Plzeň nabitý, ale změny by přijít měly. Hledání střelce je jedním z úkolů, protože se ukázalo, že co stačí na české soupeře, nestačí na Evropu. A neplatí to zdaleka jen pro útok.

Po porážce od Rapidu Vídeň byli plzeňští hráči zklamaní:

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze