Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Proč fotbal nepodržel Sazku

15 2003
Praha - Potíže Sazky se zaplacením za výstavbu hokejové haly ohrožují nejen financování českého sportu, ale i projekt Národního fotbalového stadionu, tvrdí místopředseda fotbalového svazu. Pokud se naplní plány, může se český sport za pět let pyšnit dvěma moderními stadiony. Problém? Na oba projekty je třeba sehnat zhruba 10,5 miliardy korun.

Sazka dokončuje stavbu multifunkční haly pro mistrovství světa v ledním hokeji, které se koná za půl roku.

Pražský magistrát tento týden podpořil projekt Národního fotbalového stadionu na Strahově. Přitom dostavba haly už nyní ohrožuje financování celého českého sportu. Tím i výstavbu Národního stadionu.

„V případě dalších potíží Sazky s dostavbou haly budou případní investoři pro fotbalový stadion daleko ostražitější,“ říká Jaroslav Vacek, místopředseda fotbalového svazu. „Náš stát potřebuje i stadiony. Jindy jsme se do toho nemohli pustit. Na hokejovou halu se nemůžeme ohlížet. Musíme ale pracovat co nejprůhledněji.“

Může problematická stavba hokejové arény ohrozit chod celého českého sportu a s ním i fotbalového svazu?
Když se Sazka dala do investorské činnosti, která s námi souvisí, byť nepřímo, jsme pozorní. Kdybychom měli riskovat kvůli projektu, o němž mnoho nevíme, budeme nervózní.

Vy, zástupce nejsilnějšího akcionáře, neznáte přesná čísla o stavbě haly?
Na logické otázky „kolik to stojí“ dostáváme od Sazky odpověď: Je to tajné. A teď se objevují informace, že hrozí, že se náklady nepokryjí, a my bychom měli ručit naším majetkem? Jsme o to nervóznější.

Zástupce fotbalového svazu Jan Obst jako jediný nepodpořil vydání obligací, z nichž chce Sazka splácet stavbu haly. Proč?
Jako fotbal máme postavení, které nám dovoluje být odvážnější než menší svazy, které jsou na penězích ze Sazky životně závislé. Vydání obligací je nejkrajnějším způsobem financování. Znamená - už vám nikdo nechce půjčit. Teď už se celý projekt může chovat velmi agresivně. Obligace můžete už jenom vyplácet.

Existuje tedy reálná hrozba kolapsu českého sportu?
Nechci, aby někdo řekl, že jsem projekt poškodil řečmi do novin. Sazka peníze do sportu vždycky dala. Management Sazky i teď ujistil akcionáře, že má v plánu takové výnosy, aby rozpočty svazů neohrozil.

Sazka se spoléhá na úspěšnost hry, kterou teprve zavádí...
Můžeme si třeba říkat, že tržby za sázení vzrůstají v období hospodářské recese. Ale jsou to jen slova, žádné záruky.

Někteří ekonomičtí experti navíc odhadují, že současný podíl Sazky na trhu dosáhl vrcholu. A vstup do Evropské unie zřejmě zruší její téměř monopolnímu postavení.
To je pravda, s tím souhlasím.

Důvěřujete ještě Sazce?
Z dnešního pohledu na byznys mohou být jejich odhady profinancování stavby velmi obtížně naplněny. Ale držíme palce Sazce, aby všechno dobře dopadlo. Věřím jí, že něco vymyslí.

Vztah fotbalového svazu a Sazky nebyl nikdy ukázkou ideální vzájemné spolupráce. Fotbal nezískal lepší finanční podporu Sazky ani přesto, že je největším sportem a na fotbalové zápasy se tu sází...
Vždycky jsme dostali jen to, co propadlo sítem přerozdělování přes ČSTV. Přesto to byla pro nás významná částka, okolo šedesáti milionů korun, zhruba třetina svazového rozpočtu.

Co kdybyste o ni přišli?
Bez ní by především s financováním mládeže vznikly velké problémy. Proto jsme byli k Sazce loajální. Na druhou stranu ovšem bez této částky neumíráme, proto nemusíme říkat: O. K., všechno je v pořádku, a přitom se klepat, co bude dál.

Proč jste se nikdy se Sazkou nedohodli na bližší spolupráci?
Usilovali jsme o to, ale nepodařilo se to. Sazka se bránila tvrzením, že akcionáři nechtějí preferovat pouze jeden, byť silný sport. Na druhou stranu nás atakovala, proč se jako zástupce akcionáře spojujeme s její konkurencí, ostatními sázkovými kancelářemi.

Co jim vadilo?
Třeba loga Fortuny a Tipsportu na fotbalových stadionech. Teď Sazce vadí, že se chystáme podílet na provozu fotbalové loterie. Přitom sama s námi do toho odmítla jít.

Házela vám snad klacky pod nohy?
To ne. Pouze dávala najevo, že podle ní něco děláme špatně. Ale my jsme její zájmy vždy respektovali, proto jsme s konkurencí do opravdu velkého projektu, typu hokejové Tipsport extraligy, nikdy nešli.

Umíte si představit bližší spojení se Sazkou právě při stavbě Národního stadionu?
Jsem obchodník. Spojím se s kýmkoliv, kdo mi dá peníze. Ale Sazka s námi nepůjde.

Uvažovali jste o odchodu z Českého svazu tělesné výchovy? Fotbalový svaz by se sám jistě uživil...
Odstředivé tendence tu byly, ale zachováváme solidaritu s menšími svazy. Ale jen do chvíle, než bychom začali pochybovat, že je s námi nakládáno dobře.

Viděl jste dopis akcionářům, v němž Sazka žádala, aby se v případě její finanční tísně vzdali příspěvků ve prospěch dostavby haly? Za vás ho měl podepsat předseda ČSTV Vladimír Srb.
Neviděl, ale samozřejmě jsem o něm slyšel.

Žádal jste bližší vysvětlení?
Já na pana Srba nemám další otázky. Vím, co mi odpoví. Taková věc se stát může, ale už se nesmí opakovat. Pokud mají akcionáři zájem o zdravý vývoj společnosti.

Myslíte si, že si v Česku může na sebe tak nákladná hala nebo stadion vydělat?
Sama ne. Jen s vhodnou doprovodnou strukturou. V případě Národního stadionu na Strahově nemůžeme spoléhat jen na národní mužstvo. Ideální by bylo, kdyby tu hrály dva ligové kluby. Klidně si umím představit Slavii i Spartu.

Autoři:


Tabulka ligy

Známky

1,75

Josef Hušbauer

Slavia

1,85

Uroš Radakovič

Olomouc

1,93

Matúš Kozáčik

Plzeň

Góly

7

Michael Krmenčík

Plzeň

6

Stanislav Tecl

Jablonec

4

Jan Holenda

Dukla

Mužstvo Z V R P S B
1. FC Viktoria Plzeň 10 10 0 0 21:3 30
2. SK Slavia Praha 10 6 4 0 15:2 22
3. SK Sigma Olomouc 10 6 3 1 17:7 21
4. FK Jablonec 10 4 5 1 17:8 17
5. FC Slovan Liberec 10 5 2 3 14:10 17
6. AC Sparta Praha 10 4 3 3 9:7 15
7. Fastav Zlín 10 4 2 4 11:11 14
8. FK Teplice 10 3 4 3 14:15 13
9. Bohemians Praha 1905 10 3 4 3 7:8 13
10. Dukla Praha 10 3 2 5 10:18 11
11. 1. FC Slovácko 10 1 5 4 8:9 8
12. MFK Karviná 10 2 2 6 9:15 8
13. FK Mladá Boleslav 10 2 2 6 9:18 8
14. FC Baník Ostrava 10 1 4 5 14:22 7
15. Zbrojovka Brno 10 2 1 7 8:18 7
16. FC Vysočina Jihlava 10 2 1 7 8:20 7

Najdete na iDNES.czmobilní verze