Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Proč chybí Kulič? Na rozkaz vedení

7 2006
Praha - Proč není ve fotbalové nominaci na Dánsko mladoboleslavský útočník Marek Kulič? "Zařazen být měl i s dalším útočníkem z tohoto mužstva. Ale bohužel, v pondělí večer hrajou ligu a my Dánsko máme už ve středu," vysvětlil trenér Karel Brückner. "Přitom jsem si měsíc hlídal, aby Boleslav v pondělí nehrála."

Česko hraje přípravný zápas s Dánskem příští středu 15. listopadu, Mladá Boleslav o dva dny dřív nastoupí v Gambrinus lize proti Mostu.

Původně však měla hrát už v neděli, ale nakonec byl zápas prohozen se šlágrem 14. kola Teplice - Liberec. Obě utkání vysílá televize.

Jelikož v pondělí odlétá reprezentace do jedenadvaceti let k přípravě do Itálie, zvolil svaz menší zlo. Oželel dva hráče Mladé Boleslavi na úkor šesti hráčů jedenadvacítky, které dodaly Liberec s Teplicemi.

"Osmkrát mi potvrdili, že Boleslav bude hrát v neděli, ale podeváté jsem našel na teletextu, že její zápas byl přeložen na pondělí. Tím pádem vypadli Kulič i jiný útočník," řekl Brückner.

Liga jde proti vám. Čím si to vysvětlujete?
Dřív když byl reprezentační týden, tak se liga hrála v sobotu, aby v neděli hráči odpočívali. Ale teď ne. Co jsem se dozvěděl, tak to bylo na rozkaz našeho vedení. Jo, pánové, televize je mocná čarodějka. Jestli je ve smlouvě, že si může vybrat jakýkoli zápas, tak já s tím nic nenadělám.

Tím druhým útočníkem měl být Pecka?
Ano, i když je tam pokles výkonnosti kvůli zatížení. Bavil jsem se o něm s trenérem Uhrinem, jestli by třeba nešel uplatnit na jiných postech. Navíc tam máme ještě Matějovského, Boleslav je mužstvo, z kterého teď čerpáme.

Tak jste nakonec povolal Šírla z Petrohradu. Proč?
Hraje pravidelně a já ho několikrát viděl, když jsme sledoval Mareše. Šírl podával dobré výkony a nám se velice hodí do naší koncepce. Je to ten ostrý kraj.

Kdy jste začal Šírla sledovat?
Měl jsem ho v širším kádru, ale ten jeho post byl dřív obsazený. Nedvěd, Plašil, tam se někdo těžko dostává. Je to prostě normální vývoj, teď přišla řada na něj. Mluvil jsem i s ředitelem Petrohradu a vřele nám ho doporučoval.

Oni vřele doporučují každého hráče.
Tak pozor, některé hráče nám nedoporučoval.

Poprvé od mistrovství světa jste nominoval Heinze. Čím on si pozvánku zasloužil?
V St. Etienne ožil, je pro ně velkou posilou. Hrál tři celé zápasy, nejlíp mu to šlo s Marseille. Mluvil jsem i s trenérem Haškem. Rád bych, aby mu forma vydržela.

Nečekaně jste nominoval i Jarošíka, který se několikrát omluvil, navíc v médiích říká, že pokud u národního mužstva budete vy, on nemá šanci.
Bylo by malicherné, kdybych na tom bazíroval. Jarošík je hráč širšího výběru. Pozvánku dostal několikrát, ale byl zraněný.

Sionko chybí kvůli zdravotním problémům?
Ano, ještě měsíc bude trvat, než bude v pořádku.

Proč jste nepovolal obránce Pospěcha se Zápotočným?
Máme šest obránců s vysokou kvalitou, na přípravný zápas jich nemůžu nominovat osm. Pospěch, Zápotočný, ještě Hübschman , vždyť by čtyři seděli na tribuně. Před Zápotočným dostal přednost Grygera.

V nominaci je Baroš, který však po zranění marně hledá formu.
Nemáme moc velkých výběr útočných hráčů. Na Baroše pořád spoléháme a spoléhat budeme. I když teď nehrál, tak se nám typologicky hodí. Věřím, že se do toho dostane a taky nevidím, že by tady byl někdo lepší.

Čím si vysvětlujete, že mu to nejde?
Pravda, není to ten Milan Baroš z Portugalska, ale nám odvede dobrou práci. Podívejte se na Honzu Kollera v Monaku a v reprezentaci. To samé bývalo s Rosickým v Dortmundu a pak u nás. Já si za Barošem stojím, takového hráče potřebuju.

Kvůli zranění chybí Petr Čech. Už víte, kdo bude chytat?
O tom jsem nepřemýšlel. Je dostatečná záruka, že záskok bude v pořádku.

V pondělí jste oba adepty Marka Čecha a Jaromíra Blažka sledoval v zápase Liberec - Sparta. Jak si podle vás vedli?
Ani jeden nedostal gól. Sice zákroků moc neměli, ale byli oporami.

Myslíte si, že se Petr Čech vrátí už na jarní kvalifikaci?
Včera jsem s ním mluvil asi půlhodiny. Je v pořádku, v psychické v pohodě, všechny kontroly dopadly velmi dobře. Jak ho znám, je to silný muž. Nejsem lékař, takže nerad bych vyslovoval prognózy. Ale jsem optimista a věřím, že zpátky bude brzy.

Co od zápasu s Dánskem očekáváte?
Moc toho nestihneme. První den regenerace, pak lehký trénink a hlavně zápas. Je to pro nás takové osvěžení komunikace, oživení návyků. Jako zkoušku to neberu, to jsme udělali se Srbskem a nedopadlo to dobře. Prostě je to mezistátní zápas se vším všudy.

Trenér české fotbalové reprezentace Karel Brückner.Najdete na iDNES.czmobilní verze