Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Rok 2015, Rotterdam: místo, kde se černí hráči bojí letících banánů

Fanoušci Feyenoordu Rotterdam reagují na gól AS Řím. | foto: Reuters

28 2015
V Římě udělali chuligáni Feyenoordu Rotterdam škody za miliony a doma hodili nafukovací banán po útočníkovi z Afriky. Co s nimi?

Nepoučitelní! Pokuty a zavřené hřiště očividně nepomáhají. Co bude muset disciplinární komise UEFA vymyslet za trest, aby se fanoušci Feyenoordu Rotterdam přestali chovat jako zvířata?

V roce 2007 byl nizozemský klub kvůli řádění chuligánů vyřazen z rozehraného Poháru UEFA. Ve čtvrtek večer výtržnosti přerušily odvetné utkání proti AS Řím v Evropské lize a čtvrtý rozhodčí dokonce ze hřiště odnášel nafukovací banán, který směřoval na hostující útočníka Gervinha. Černého reprezentanta Pobřeží slonoviny a autora postupového gólu.

Vedení Feyenoordu tvrdí, že hozený banán neměl rasistický podtext, ale věříte tomu? Kvůli házení světlic, násilnostem nebo držení zbraně bylo zadrženo 42 lidí. „Od takového chování se distancujeme,“ říkal sportovní ředitel Eric Gudde.

Na černé pověsti Feyenoordu to nic nemění. Tamní chuligáni jsou postrachem. Ve čtvrtek byl zápas přerušený na více než 10 minut, protože trávník zasypaly mince, plastové lahve a zapalovače. „Na hřišti bylo tolik věcí, že jsme si mohli otevřít obchod,“ poznamenal trenér Fred Rutten. Polehčující okolností není ani to, že diváky rozzuřilo sporné vyloučení útočníka Vredeho.

Gervinho z AS Řím dává gól Feyenoordu Rotterdam.

Gervinho z AS Řím dává gól Feyenoordu Rotterdam.

Rozhodčí kvůli výtržnostem diváků přerušuje utkání Feyenoord Rotterdam vs. AS...

Rozhodčí kvůli výtržnostem diváků přerušuje utkání.

Adem Ljajič z AS Řím slaví gol proti Feyenoordu Rotterdam.

Adem Ljajič z AS Řím slaví gol proti Feyenoordu Rotterdam.

Veřejnost už minulý týden šokovaly snímky z Říma, kam najely stovky opilých chuligánů z Rotterdamu a ve městě způsobily totální chaos. Kromě jiného mrskali lahve od piva do slavné zrekonstruované fontány Barcaccia a poničili ji.

Ačkoli bylo zadrženo 28 výtržníků a 13 policistů muselo být ošetřeno, Feyenoord za řádění nikdo nepotrestal. UEFA to vysvětlila: „Násilnosti se nestaly přímo na stadionu.“

Rozjitřenou atmosféru se pokusili uklidnit nizozemští restaurátoři, kteří nabídli, že poničenou fontánu za 1,4 milionu korun opraví. Jenže stačilo, aby před odvetou hráči poprvé vyšli na trávník, a peklo pokračovalo. Teď už UEFA nemůže tvrdit, že násilnosti nepotrestá, protože se staly na stadionu. Klubu kromě milionových sankcí hrozí zavření hřiště či podmíněné vyloučení z pohárů.

Mimochodem, chuligáni Feyenoordu v evropském jaru dořádili, do osmifinále postoupil AS Řím. Ale úplná výhra to není, neboť i římští fanoušci mají špinavý rejstřík.

Autor:


Témata: Afrika, AS Řím, Banány, UEFA
Najdete na iDNES.czmobilní verze