Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pro šampionát zbývá ještě pět volných míst

Turecko - Česko: Poborský skóruje z penalty - Kapitán českého týmu Karel Poborský skóruje z penalty v přípravném utkání v Turecku. | foto: Reuters

3 2006
Izmir, Praha - Bude to větší drama než středeční zápas v ďábelském tureckém prostředí. Řeč je o konečné nominaci na fotbalové mistrovství světa. Ač trenér Karel Brückner nechce být konkrétní, velké tajnosti kolem jeho výběru pro mistrovství světa nejsou. Nemohou být, nominace je už dnes takřka jasná. Zbývá snad pět volných míst.

Když počítáme současné marody a odpočívajícího Nedvěda, dostaneme 18 fotbalistů, kteří mohou s konečnou nominací víceméně počítat.

Osmnáct, to je velké číslo. Zbývá tedy pouze pět volných míst, o něž mohou zbylí hráči bojovat. Do Německa odjede 23 fotbalistů.

Bude to řežba. MF DNES vybrala 14 největších kandidátů na doplnění mezírek v nominaci.

Nejblíž "povolávacímu rozkazu" od Brücknera stojí obránce Mareš a útočník Štajner. Některým dalším hráčům, například Pospěchovi, naopak zhasla v Turecku i teoretická možnost.

A jak velké naděje si může dělat v Izmiru "neviditelný" Jun při konkurenci, jež v reprezentačním útoku panuje? Co ukáže prohlídka jednotlivých postů?

Šampionát má prakticky jistý trojice brankářů Čech, Blažek a Kinský.

V obraně nemusí nakonec zbýt místo na stopera Bolfa, který se potýká s formou. Jeho absence by byla jedinou výraznou změnou v sestavě ve srovnání s bronzovým Eurem 2004.

V tu dobu byl Tomáš Zápotočný náhradníkem v Liberci, ale teď by právě on mohl jako největší nominační překvapení Bolfa nahradit.

V záloze je největší konkurence. Poborský, Rosický, Galásek (Polák) a Nedvěd blokují cestu do základní sestavy a další silná jména za nimi i do nominace. Třeba pro jednoho ze středečních hrdinů Zelenku nebo pro Jarošíka se Skácelem.

Útok, to bude Baroš, vedle něj snad uzdravený Koller a za nimi asi Heinz a Štajner, případně vyléčený Lokvenc.
 

Muži "na hraně"

Kteří fotbalisté bojují o šampionát

Pavel Mareš, obránce
V Izmiru kvůli zranění nebyl, ale nominace mu jen těžko uteče. Je totiž bezmála jedinou alternativou na levý kraj obrany za Jankulovského.
Šance podle MF DNES: 85 %

Jiří Štajner, útočník
Přirovnat středeční zápas k hádce hráčů o to, kdo má jet do Německa, pak Štajner ostatní překřičel. Byl nejlepší ze všech, kteří v Turecku nastoupili. Nestane-li se něco fatálního, konečná nominace ho nemůže minout.
Šance podle MF DNES: 80 %

David Jarolím, záložník
Bruckner přiznal: "Nejvíc mě mrzí, že tu s námi kvůli zranění není David Jarolím." Přesto je jeho šance na nominaci velká. Ústřední muž Hamburku trvale prokazuje kvalitu.
Šance podle MF DNES: 70%

Radoslav Kováč, záložník
Použitelný v obraně i jako defenzivní záložník, univerzálnost je jeho velké plus. Hráč schopný z lavičky zaskočit na více postech. Díky srdci bojovníka se navíc hned dostane do zápasu.
Šance podle MF DNES: 50%

Štěpán Vachoušek, záložník
Jeho slabinou je nestálá forma. Když ji má, umí s míčem velké věci, což naznačilo i utkání v Turecku. Na mistrovství světa se možná podívá, pokud nespadne s výkonností výrazně dolů.
Šance podle MF DNES: 50%

Tomáš Zápotočný, obránce
Nejpříjemnější překvapení. Při reprezentačním debutu ukázal zarputilost a přesnou práci v defenzivě. Velitelskými gesty se domlouval s Bolfem a byl lepší než on.
Šance podle MF DNES: 50 %

Jiří Jarošík, záložník
Když se z defenzivního záložníka přesunul na hrot, ožil. Nevypadá to jako špatný nápad počítat s ním do útoku v případě, že se nestihne doléčit Koller. Jenže Brücknerovi se příliš nezamlouvá.
Šance podle MF DNES: 35%

Lukáš Zelenka, záložník
Jeho případ je nejzamotanější. Kdo mu na podzim spílal za herní bídu, ve středu by ho nepoznal. Dodatečně povolaný hráč přinesl do zápasu výjimečnou kvalitu. Bruckner si jí všiml a má o čem přemýšlet. Jenže ta konkurence...
Šance podle MF DNES: 35 %

Rudolf Skácel, záložník
Telegrafická zpráva o jeho vystoupení v Turecku zní: nezklamal, nezazářil. Na levé straně byl průměrný, ale to podle všeho nebude stačit, aby byl poctěn účastí na šampionátu.
Šance podle MF DNES: 30 %

Tomáš Jun, útočník
V Turecku nejslabší z útočníků, nepředvedl takřka nic. "Je na něm vidět, že pravidelně nehraje," prohlásil i Bruckner. To pro Juna nevypadá dobře.
Šance podle MF DNES: 25%

Karel Piták, záložník
Je jedním z nejkvalitnějších hráčů české ligy, drží si vysokou formu. Ale k nominaci do Německa to stačit nebude.
Šance podle MF DNES: 20%

David Kobylík, záložník
Sám říká: "Můj čas třeba přijde po šampionátu, až se někteří starší hráči s reprezentací rozloučí." Pravý záložník prožil nadějnou reprezentační premiéru, ale konkurence ho na turnaj nepustí.
Šance podle MF DNES: 10%

Zdeněk Pospěch, obránce
Dál putuje po místech na pravé straně, nyní však bez formy. Je utrápeným mužem v utrápené Spartě. Musel by se ve zbytku jara zázračně zvednout.
Šance podle MF DNES: 10%

Václav Svěrkoš, útočník
Pokud bude Česko na šampionátu i za čtyři roky, počítejte se Svěrkošem. Je to muž budoucnosti. Jeho povolání do reprezentace lze brát od Brucknera jako vzkaz: Víme o tobě, dál na sobě pracuj.
Šance podle MF DNES: 10%

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze