Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Přišlo to ve chvíli, kdy už jsem to nečekal, říká reprezentant Brabec

Erich Brabec - Erich Brabec na srazu fotbalové reprezentace před přípravným duelem s Maltou. | foto: Vondrouš RomanČTK

3 2009
Dovolená se mu ztenčila na pouhých sedm dnů, ale dvaatřicetiletý fotbalista Erich Brabec toho nelituje. Po více než devíti letech se totiž slávistický stoper objevil na srazu národního mužstva.

"Tak s tím jsem už opravdu nepočítal. Ale o to víc mě to těší a atmosféry nároďáku si užívám," řekl Brabec, který má na kontě jediný reprezentační start.

8. února 2000 si na turnaji v Hongkongu zahrál posledních pět minut proti Mexiku. Česko tehdy pod koučem Jozefem Chovancem vyhrálo 2:1.

"Po nominaci jsem si o sobě přečetl, že jsem v dnešním národním mužstvu exot. No, nejstarší sice jsem, ale tomu označení exot bych se bránil," poznamenal Brabec.

"Tenkrát to taky byl spíš ligový výběr, ale vzpomínám si, že hrál třeba Marek Jankulovski. A já se do národního mužstva dostal z Drnovic," pokračoval čerstvý ligový mistr. "Každopádně start za národní mužstvo to byl a teď věřím, že přijde druhý."

A jestli by mohly přijít i další? Například kdyby se po blížících se fotbalových volbách dostal na trenérský post u národního mužstva slávistický trenér Karel Jarolím.

"Tohle vůbec neřeším. O záležitosti na fotbalovém svazu se nestarám, my hráči jsme tu od toho, abychom něco dokázali na hřišti. Samozřejmě, že národního mužstva si považuje každý fotbalista, ale dopředu se moc nedívám."
¨
Po tom ojedinělém startu v utkání proti Mexiku už další nominace nepřišla, Brabec se nevešel do nominace na mistrovství Evropy 2000, po Chovancovi přišel k reprezentaci kouč Karel Brückner.

"Trenér Brückner sázel na osvědčené hráče a s obranou, s tou už vůbec moc nehýbal. Takže myšlenky na národní mužstvo mě pomalu opouštěly. Snad jen když jsem před dvěma roky přišel do Slavie a my se ten podzim parádně rozjeli k titulu, párkrát jsem si řekl, že by si na mě trenér vzpomenout mohl. Ale nevzpomněl."¨

Po Brücknerovi přišel k reprezentaci Petr Rada.

"Ten byl Brücknerovým asistentem, takže vlastně jeho pokračovatelem a taky toho v mužstvu moc neměnil. A tak nominace přišla v době, kdy jsem to už opravdu nečekal."

Na poznámku trenéra Františka Straky, že v současném mužstvu jsou někteří fotbalisté tak zkušení, že o kapitánovi není pochyb, Brabec reagoval:

"Na to opravdu nemyslím. v téhle chvíli mi stačí, že v té reprezentační partě jsem. Považuju to za velkou čest a jsem přesvědčený, že to samé by vám řekli ostatní. Všichni se prostě na pátek těšíme, protože za národní mužstvo se každý den nehraje," uzavřel Brabec.Najdete na iDNES.czmobilní verze