Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


I trenéři trénují na Euro. Co se v Paříži učili Vrba nebo Del Bosque?

100 DNÍ DO EURA. Evropská fotbalová unie uspořádala v Pařiži velké dvoudenní setkání účastníků nadcházejícího turnaje. Mluvilo se o fanoušcích, bezpečnosti i dopravě. | foto: AP

3 2016
Paříž (Od našeho zpravodaje) - Za otočnými dveřmi září velká obrazovka. V krátkých intervalech představuje pořadatelská města fotbalového Eura, slavné momenty z historie a současnost: čtyřiadvacet účastníků turnaje. Za Česko tu pálí Pavel Kadeřábek proti Nizozemcům, kouč Pavel Vrba zatíná triumfálně pěst a profil doplňuje snímek Petra Čecha.

Češi budou nejen na mistrovství Evropy, ale byli i teď v Paříži. Na velkém dvoudenním setkání, které u příležitosti 100 dní, dnes už 99, do zahájení uspořádala UEFA. Sály i menší salónky v přepychovém hotelu pár kroků od Eiffelovy věže patřily trenérům, manažerům, sekretářům a dalším povolaným ze všech účastnických týmů.

99 dní do Eura

Co se děje ve Francii

Česko kromě trenéra zastupovali mimo jiné generální sekretář Rudolf Řepka, manažer reprezentace Dušan Fitzel, bezpečnostní manažer Martin Synecký nebo ředitel komunikace Ondřej Lípa.

„Ať díky vám fanoušky Euro baví, ať cestují a poznávají Francii, je to krásná země,“ vítal Giorgio Marchetti, generální ředitel soutěží UEFA.

Na jednotlivých seminářích se mluvilo o bezpečnosti nebo logistice. „Třeba o podmínkách na hotelu, na tréninkovém kempu a při přepravě,“ upřesnil Synecký. „Francie a UEFA dělají všechno pro to, aby bylo Euro bezpečné.“

Se zástupci účastníků ladila také mediální vystupování, třeba co se čeká od hráčů, nebo kolik a jaké tréninky budou otevřené pro fanoušky. „Počítáme, že otevřený bude hned ten první po našem příjezdu a pak vždy po odehraném zápase,“ naznačil Vrba.

Trenérům patřil i speciální blok, v sále poslouchali také Vicente del Bosque, kouč úřadujících mistrů Evropy ze Španělska, anglický trenér Roy Hodgson či domácí Didier Deschamps.

Češi na Euru

Kdy budou s kým hrát

Česko - Španělsko
13. 6., Toulouse

Česko - Chorvatsko
17. 6., St. Etienne

Česko - Turecko
21. 6., Lens

„Představili nám, jak to bude na Euru fungovat, jaká jsou v různých oblastech pravidla,“ popisoval trenér Vrba.

Část české výpravy ještě dřív než na workshop zamířila do Tours, do historického města dvě stě kilometrů jihozápadně od Paříže, kde poblíž centra budou čeští fotbalisté při mistrovství Evropy bydlet a odkud budou vyrážet k jednotlivým zápasům.

„Domlouvali jsme konkrétní věci, od bezpečnosti po zajištění pro hráče i pro novináře,“ líčil Lípa. „Na místním stadionu budeme mít k dispozici celý areál včetně lidí, kteří se o něj běžně starají. Jsou moc ochotní, snaží se nám vyjít ve všech směrech vstříc, a za to jim děkujeme.“

Reprezentace se do Tours přesune 7. června, tři dny před slavnostním zahájením. Do turnaje vstoupí 13. června proti Španělsku.Najdete na iDNES.czmobilní verze